[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 05. 2021   Meniny má Servác       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

ACM v Košiciach pripravilo dvojdňovú obnovu „Trpezlivosť v utrpení“
P:3, 22. 03. 2021 10:33, DOMKošice 22. marca (TK KBS) Arcidiecézne centrum pre mládež (ACM) v Košiciach pripravilo dvojdňovú online pôstnu duchovnú obnovu na tému „Trpezlivosť v utrpení“ pre mladých, ale aj pre všetkých veriacich, ktorí mali záujem. Duchovnú obnovu viedol kňaz Ján Kulan, moderátor ACM. Duchovnej obnovy sa zúčastnilo okolo 25 ľudí.

Duchovná obnova začala v sobotu. „Dnes človek prežíva rôzne formy utrpenia: fyzické spojené s chorobami a bolesťou; psychické spojené s úzkosťou, depresiami, psychickými chorobami; sociálne spojené s izolovanosťou, samotou, napätiami v rodine a spoločnosti; svetové spojené s vojnami, nepokojmi či prírodnými nešťastiami. Všetky tieto utrpenia sú následkami dedičného hriechu našich prarodičom Adama a Evy, spojené so smrťou a odlúčením z raja,“ uviedol v úvode Kulan.

Ďalej pokračoval z zamyslení: „Ježiš Kristus dal svojou smrťou na kríži a slávnym zmŕtvychvstaním význam i zmysel všetkému utrpeniu, dal mu výkupný charakter. Na dobré a dôstojné znášanie utrpenia je potrebná čnosť trpezlivosti, ktorá človeku pomáha byť pokojným a vyrovnaným aj v ťažkostiach, utrpeniach a bolestiach života.“ Postupne charakterizoval čnosť trpezlivosti ako schopnosť byť kreatívnym a flexibilným na nové riešenia a vízie, ako trpezlivo znášať a postupne aj lepšie prekonať samotné ťažkosti života spojené s bolesťou a utrpením.

Poukázal na tri rozmery trpezlivosti: s Bohom, so sebou a s druhými. Dotkol sa aj Božieho slova, kde sa hovorí o trpezlivosti. Obohatil zamyslenie citátmi o trpezlivosti známych osobností či svätcov. V závere ponúkol aj recept na samotnú trpezlivosť. Po samotnom zamyslení nasledovala meditácia nad biblickým textom udalosti uzdravenia chromého pri betsatskom rybníku, zdieľanie a otázky na sebareflexiu. Počas duchovnej obnovy bolo možné klásť otázky k danej téme, na ktoré Kulan v závere obnovy odpovedal.

Duchovná obnova pokračovala v nedeľu online eucharistickou adoráciou za všetkých mladých, no najmä za chorých a trpiacich v dnešnom svete i za dar trpezlivosti pre všetkých. Počas adorácie bolo možné napísať úmysly, ktoré sa prečítali pri adorácii a za ktoré sa tiež modlilo.

TK KBS informoval Ján Kulan( TK KBS, jku, ml; pz ) 20210322027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]