[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 10. 05. 2021   Meniny má Viktória       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšlo nové číslo Katolíckych novín, Don Bosco dnes, Posol a  Slovo
P:3, 17. 03. 2021 08:05, DOMBratislava 17. marca (TK KBS) Vyšlo nové číslo Katolíckych novín, Don Bosco dnes, Posol a  Slovo, prinášame ich anotácie.

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 11/2021

Najnovšie Katolícke noviny vysvetľujú, prečo život zo sebadarovania dáva zmysel. Telo je vyživované z jedla, rozum z informácií, city z toho, že niekto ľúbi nás a niekoho ľúbime my. Ale život ako celok žije z darovania, z premenenia na službu a lásku. Ak to tak nie je, nenájde naplnenie.

Rozprávajú sa s odborníkom na biblistiku Jozefom Jančovičom o svätom Jozefovi. Svätý Jozef je podnetný svätec, ktorý nerezignoval. Inšpiratívny, skromný, pracovitý a hlboko veriaci. Svätého Jozefa nám Biblia opisuje v tom najlepšom svetle.

Prinášajú aj rozhovor s košickým pomocným biskupom Markom Forgáčom o tom, ako si správne vyberať zo súčasného množstva informácií. Pandémia, ktorú prežívame, zvýraznila viaceré trendy v našej spoločnosti. A medzi ne patrí aj to, že nemusíme mať vzdelanie či skúsenosti, niekedy stačí len silno kričať. Lenže práve v takejto zložitej pandemickej situácii, ktorá nemá jednoduché riešenia, je potrebné počúvať a vážiť si viac ľudí, ktorí majú vzdelanie a premýšľajú hlbšie nad vecami.

V reportáži predstavujú farnosť Svit, ktorú ochraňuje svätý Jozef. Mesto Svit je približne také staré ako jeden ľudský život. Má len 80 rokov, avšak dva kostoly, ktoré si veriaci pred tridsiatimi rokmi, keď aj vo Svite začalo svitať na lepšie časy, postavili úplne sami. V meste žije zhruba 8 000 obyvateľov, z ktorých polovicu tvoria katolíci.

Zameriavajú sa na umelecký program, ktorý sprevádzal pred sto rokmi vysviacku prvých slovenských biskupov. Program počas nedele 13. februára 1921 bol veľmi bohatý. Ako o symbolickom posolstve možno uvažovať nad voľbou záverečnej skladby koncertu, ktorou bola symfónia Z nového sveta od Antonína Dvořáka. Je nepochybné, že príprave tohto významného podujatia bola venovaná mimoriadna pozornosť zo strany všetkých zainteresovaných sprevádzaná mravnou, tvorivou a umeleckou zodpovednosťou.

Približujú misijné pôsobenie Petra Majerníka v Tanzánii. Jeho misia žije aktuálne najmä stavebnými prácami a výsadbou stromov v areáli budúceho pútnického miesta. Fara bude zasvätená sv. Jozefovi, kostol Kráľovnej pokoja. Pripravujú aj ružencovú záhradu, sadia ovocné i okrasné stromy a kvety, pretože toto územie je veľmi veľké. Taktiež zaviedli solárny systém na výrobu elektrickej energie, ktorý by mal pokrývať celé územie pútnického miesta.

V seriáli Pôstne putovanie so sv. Jozefom si môžete prečítať úryvok z diela Štefana Fábryho Úcta k svätému Jozefovi: Modlitby a pobožnosti.

TK KBS informovala Zuzana Artimová
-----------------------------------------------------------------

Don Bosco dnes 2021/2

Tradičná pôstna zbierka Tehlička je tento rok zameraná na pomoc misii v Jakutsku, ktorá je súčasťou Slovenskej saleziánskej provincie. Viac o tejto misii prezradí v aktuálnom vydaní časopisu Don Bosco dnes salezián, ktorý na ďalekom severe slúžil takmer 30 rokov – don Jozef Tóth.

Bratislavská Cirkevná materská škola Márie Mazzarellovej, ktorá je zverená do duchovnej správy sestrám saleziánkam, oslávi v tomto roku 30 výročie svojho založenia. Prinášame vám rozhovor s dlhoročnou riaditeľkou Máriou Bučkovou, ktorá si za svoju službu vo vedení školy prevzala viaceré štátne i cirkevné ocenenia.

V rubrike mediálna výchova ponúkneme tipy, ako využiť mobil na dobro. Deti potrebujú vedieť, na čo všetko dobré sa dnes dajú mobily a prístup na internet využiť. Vďaka štyrom aktivitám, ktoré si môžete spoločne doma vyskúšať zistíte, že aj technológie môžu zlepšiť vzťahy v rodine.

Ako si zachovať vnútornú slobodu v okolnostiach, keď je vonkajšia sloboda obmedzená? O tejto téme hovoril provinciál saleziánov don Peter Timko v kázni počas liturgickej spomienky na blahoslaveného Titusa Zemana. V rubrike Titus Zeman vám prinášame jej prepis.

Pápež František vyhlásil 21. decembra 2020 zakladateľa saleziánskeho diela v Čechách a prvého československého provinciála dona Ignáca Stuchlého za ctihodného. O živote tohto prvého českého saleziána sa dočítate v rubrike saleziánski svätí.

Nenechajte si ujsť časopis Don Bosco dnes zadarmo a kontaktujte nás na emailovej adrese donboscodnes@saleziani.sk.

TK KBS informovala Redakcia Don Bosco dnes
-----------------------------------------------------------------

POSOL

Čo prináša  marcové vydanie časopisu Posol?

V rubrike Stále aktuálne slová sa pápež František venuje téme Čas spásy. Pripomína, že kým žijeme na zemi, máme čas pracovať na svojej spáse a bojovať o ňu, pretože nie je samozrejmosťou, ale darom.

Aby všetci jedno boli – o to prosil Pán Ježiš vo veľkňazskej modlitbe pred svojím umučením. K jednote nás povzbudzuje aj pápež František, pričom zdôrazňuje, že koreň mnohých rozdelení je v nás samých i v našich sklonoch ohovárať a posudzovať blížnych. Nabáda „živiť“ jednotu modlitbou a láskou.

Katarína M. Tóthová pokračuje v cykle Ctitelia Božského Srdca a ich modlitby. Venuje sa osobnosti mystičky – svätej Terézie od Ježiša (1515-1582). Píše o tom, ako zakladala kláštory v strednom Španielsku. Spomína jej vrcholné dielo o vnútornej modlitbe Vnútorný hrad a jej mystickú víziu spojenú s obrazom, ako vyzerá duša v stave Božej milosti.

„Zázraky“ v spovednici – takto nazvala Andrea Eliášová svoj príspevok v rubrike Apoštolát modlitby. Venuje sa v ňom modlitbovému úmyslu pápeža Františka na mesiac marec: aby sme s obnovenou hĺbkou prežívali sviatosť zmierenia a aby sme v nej okúsili bezhraničné Božie milosrdenstvo. Autorka prináša v tejto súvislosti niekoľko pozoruhodných svedectiev o tom, ako sviatosť zmierenia mení životy a duše ľudí.

Magda Košútová pri príležitosti Roku svätého Jozefa ponúka svedectvo s názvom Ty dobrý svätý Jozef...! Delí sa o skúsenosť pomoci svätého Jozefa v jej rodine, osobitne pri starostlivosti o nevládneho, ťažko chorého otca i v posledných chvíľach jeho života.

Akú praktickú podobu môže mať pomoc chorým starším spolubratom v čase koronavírusu? O tom sa dočítate v článku, ktorý jeho autor Jaroslav Šofranko nazval Tím Anticovid v jezuitskom senioráte. Mladý jezuita tu vyjadruje aj vďačnosť voči Bohu a ľuďom, ktorí nezištne pomohli v náročnej situácii...

V rubrike na povzbudenie chorým a ťažko skúšaným – V radosti i bolesti – vykresľuje  autorka Andrea Eliášová silný príbeh o premene ženy, ktorá sa necítila v manželstve šťastná a všetka služba v rodine bola pre ňu v čase krízy príťažou. Pán premenil jej srdce v okamihu jednej spovede cez jedinú slzu kňaza. Nevšedné svedectvo nesie názov Obraz maľovaný slzou.

Páter Ján Ďurica SJ v cykle Biblia a morálka rozoberá niektoré biblické kritériá týkajúce sa sviatosti manželstva a jeho budovania. Dotýka sa aj témy kresťanskej morálky v súvislosti s výkladom blahoslavenstiev. Upozorňuje, že evanjelium je prísľubom šťastia pre všetkých, ktorí chcú kráčať po Božích cestách.

Angelova túžba vypočutá pri  relikviách: pod týmto názvom prináša rehoľná sestra Katarína Krištofová, postulátorka procesu svätorečenia Matky Alfonzy Márie Eppingerovej a členka Kongregácie Božského Vykupiteľa, ďalšie pozoruhodné svedectvo, ktoré je ovocím  príhovoru uvedenej blahoslavenej. Je to príbeh talianskeho ženatého lekára Angela, ktorý túžil stať sa trvalým diakonom. Stretol sa však s prekážkou, ktorú mu pomohla na tejto ceste odstrániť až „nová“ blahoslavená.

Páter Milan Hromník pokračuje v cykle Výklad loretánskych litánií. Z biblického pohľadu objasňuje jednotlivé tituly Panny Márie, ktoré sa týkajú jej úlohy v dejinách ľudstva, napríklad obrazné pomenovania Dom zlatý, Archa zmluvy, Brána do neba, Hviezda ranná. Vysvetľuje tiež význam invokácií Uzdravenie chorých, Útočisko hriešnikov, Útecha migrantov, Útecha zarmútených, Pomocnica kresťanov.

Rubrika Čítanie z Dobrej knihy dáva tentoraz do pozornosti knihu poľského autora Jana Dobraczyńského Otcov tieň. Autor sa podujal prerozprávať život svätého Jozefa, pričom neobchádza ani kultúrne súvislosti. Opisuje napätú atmosféru doby, politické udalosti, vychádza z biblických prameňov a rozsiahleho literárneho materiálu doby.

V rubrike Z našich dejín kňaz Pavol Benedict Lipták OJSS (z rehoľného spoločenstva Dielo Ježiša Veľkňaza) pripomína život biskupa Pavla Hnilicu v súvislosti so storočnicou jeho narodenia. Opisuje jeho cestu ku kňazstvu i k biskupskej vysviacke. Uvádza slová, ktoré mu povedal biskup Róbert Pobožný pri vysviacke: „Tvoja diecéza sa rozprestiera od Pekingu cez Moskvu až po Berlín.“

V rubrike Posol deťom malým i veľkým sa tentoraz skúsená autorka Gabriela Spustová obracia na deti s príbehom Kvapôčky a Vetríčka, ktorí deťom približujú, ako sa malý Ježiš so svätým Jozefom v jeho tesárskej dielni priúčal remeslu, ako spoločne pracovali aj modlili sa. Pripája i motivačné otázky k téme.

V tradičnej rubrike Letom svetom sa čitatelia dozvedia o tom, že od augusta 2019 sa plaví po najdlhšej americkej rieke Amazonke nemocničná loď nazvaná „Pápež František“. Plávajúca nemocnica vykonala už 80 000 lekárskych zákrokov, čím pomohla obyvateľom odľahlých častí Brazílie. Ďalej tu možno nájsť informáciu o tom, že po nedávnom odmínovaní miesta Ježišovho krstu na západnom brehu Jordánu sa mohli na toto miesto znovu vrátiť františkáni. Aj iné zaujímavosti zo života Cirkvi ponúka spomínaná rubrika.

Náš krajan z Austrálie Anton Lenčucha – to je názov spomienky na vytrvalého odberateľa časopisu Posol, ktorý sa narodil v Trstenej a v roku 1951 emigroval do ďalekej Austrálie. Jeho dcéra Júlia informuje, že nedávno zomrel vo veku 89 rokov a celé roky nachádzal duchovnú útechu práve v katolíckom mesačníku. Potešilo ju, že za všetkých živých i zosnulých čitateľov zodpovedný redaktor Posla slávi svätú omšu každý mesiac na prvý piatok.

Časopis Posol je mesačník slovenských katolíkov, vydáva ho Spoločnosť Ježišova vo vydavateľstve Dobrá kniha v rámci tlačového apoštolátu. Zakúpiť si ho môžete v predajniach Dobrá kniha, Lúč, Spolok sv. Vojtecha i v katolíckych kostoloch, predplatiť vo vydavateľstve Dobrá kniha. Ďalšie informácie nájdete na internetovej stránke www.jezuiti.sk

TK KBS informovala Irena Kostolanská
-----------------------------------------------------------------

Slovo 06/2021

Najnovšie vydanie časopisu Slovo prináša rôznorodú zmes článkov.

Po príhovore šéfredaktora, ktorý sa dotkol sily vyrieknutého či napísaného slova zvlášť v dnešnej dobe, Svätý Otec František ukazuje spôsob, ako zvíťaziť pri boji s vlastnými pokušeniami, či diablom.

Marko Durlak z Ríma predstavuje niekoľko atribútov svätého Jozefa, ktoré ho viedli k napísaniu Akatistu k tomuto svätcovi. Ten bol vydaný pred dvomi mesiacmi a na webovej stránke časopisu je aj jeho nápev.

Profesor Jozef Glasa v čase kulminácie pandémie poukazuje na ťažkosti spojené s rozhodnutím lekára pripojiť či nepripojiť pacienta k pľúcnej ventilácii.

Valéria Juríčková odpovedá na otázky otca Jozefa Petrička o tom, ako sa jej tvorili viaceré akatisty. Iba pripomenieme, že napísala Akatist požehnania rodín, či preložila Akatist k svätému Mikulášovi.

Slovo pre rodinu začína sériu článkov venovaných vzťahu človeka a zvierat. V tomto vydaní sa otec Juraj Gradoš bližšie pozrel na divo žijúce zvieratá.

Otec Milan Gábor si pre čitateľov pripravil predstavenie ikony Dojčiacej Presvätej Bohorodičky a vo svedectve z prostredia Gréckokatolíckej charity zaznieva veľká výzva deliť sa s dobrami, ktoré sme dostali.

TK KBS informoval Juraj Gradoš
-----------------------------------------------------------------( TK KBS, tk, ml; pz ) 20210317017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]