[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Epidemické pravidlá by mali zohľadňovať aj duchovné potreby ľudí
P:3, 16. 03. 2021 09:16, DOM

Bratislava 16. marca (TK KBS/Rádio LUMEN) Epidemické pravidlá by mali zohľadňovať aj duševné a duchovné potreby ľudí. V relácii Rádia LUMEN Zaostrené to zdôraznil profesor Marek Šmid z Právnickej fakulty Trnavskej univerzity. Marián Sekerák z Vysokej školy Ambis v Prahe doplnil, že okrem toho by mal byť štát pre cirkvi partnerom spoločného dialógu o možnostiach pastorácie v dobe pandémie. Príkladom, že to ide, je susedná Česká republika, a to aj napriek tomu, že po duchovných službách je tam menší dopyt ako na Slovensku. 

Človek má okrem fyzických aj duchovné a duševné potreby. Diskusia o ich napĺňaní je preto podľa profesora ústavného práva Mareka Šmida na mieste aj vo vážnej pandemickej situácii. „Človek niečo očakáva, niečím sa trápi, má nejaké radosti a niečo mu to všetko pomáha zdolávať. Pre ľudí s náboženským presvedčením je to určite možnosť mať prejavovať svoju vieru,“ zdôraznil v relácii. 

Dá sa predpokladať, že na Slovensku by v prípade povolenia verejných bohoslužieb prišlo do chrámov viac ľudí ako v Českej republike. To však podľa Mareka Šmida nie je prijateľný argument pre zachovanie úplného zákazu. Tvrdí, že cirkev by mohla ťažiť z doterajších skúseností s obmedzeniami pri bohoslužbách. „Vedia vytvoriť podmienky na to, aby stretanie nebolo nebezpečné,“ konštatoval. 

Marián Sekerák dodal, že vyhovieť slovenským biskupom a sprístupniť verejné bohoslužby s obmedzeniami by malo byť záujmom aj premiéra Igora Matoviča, keďže sa sám považuje za veriaceho človeka.

„Cirkvi potrebujú vidieť v štáte určitého partnera. A musia vidieť dialóg, alebo mal by sa viesť spoločný dialóg. A myslím si, že aj tieto aktivity a iniciatívy biskupov k tomuto vedú, lebo zdá sa, že zo strany štátu, teda aspoň tej aktuálnej vládnej reprezentácie, tie tendencie nie sú alebo nie sú nejako viditeľné,“ zdôraznil. 

Celú reláciu Zaostrené o tom, prečo nie je u nás povolená ani individuálna pastorácia, je možné nájsť v archíve Rádia LUMEN.

-
Zdroj: Rádio LUMEN / Ján Heriban( TK KBS, rlu, jhe, ml; pz ) 20210316016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]