[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sv. Klement Hofbauer je naším vzorom v pandémii, píše páter Brehl
P:3, 15. 03. 2021 10:49, DOM

Bratislava 15. marca (TK KBS) Pre redemptoristickú rodinu sa dnes končí Rok sv. Klementa Hofbauera, „druhého zakladateľa“ Kongregácie najsvätejšieho Vykupiteľa. Začal sa pri príležitosti 200. výročia jeho smrti, no pripravené aktivity ovplyvnila pandémia koronavírusu. Redemptoristom Provincie Bratislava – Praha, na ktorej území sa sv. Klement Hofbauer narodil, sa prihovoril generálny predstavený Kongregácie P. Michael Brehl CSsR.

Svätý Klement Mária Hofbauer sa narodil 26. decembra 1751 v Tasoviciach, v dedinke neďaleko Znojma v rakúskom pohraničí. Dnes sa končí jubilejný rok, v ktorom redemptoristi slávili 200 rokov od jeho smrti (15. 3. 1820). Aj keď pandémia zrušila takmer všetky oslavy na pripomenutie tohto jubilea, sv. Klement Kongregáciu v duchu sprevádzal a povzbudzoval dokonca aj uprostred lockdownu.

Redemptoristickej rodine Provincie Bratislava – Praha sa pri tejto príležitosti prostredníctvom špeciálneho videa prihovoril generálny predstavený Kongregácie najsvätejšieho Vykupiteľa P. Michael Brehl. „Napriek prekážkam, ktorým čelil, sv. Klement nikdy nestratil svoj zmysel pre humor ani svoj zmysel pre nádej. Odmietol nechať sa znechutiť alebo zahorknúť a možno práve preto je tak skvelým vzorom pre nás počas tejto pandémie v jeho jubilejnom roku. Povzbudení jeho tvorivosťou a optimizmom, redemptoristi na celom svete sa stali misionármi v elektronických médiách, na internete a prostredníctvom formácie v malých komunitách,“ hovorí vo videu P. Michael Brehl.

Sv. Klement Hofbauer sa pokúsil rozšíriť Kongregáciu a založiť komunity redemptoristov v Poľsku a Rakúsku, v Rumunsku a Nemecku, vo Švajčiarsku a Uhorsku. A všetky komunity, ktoré založil, boli nakoniec  zatvorené, no on sa nikdy nevzdal. Mesiac po jeho smrti v roku 1820 cisár vydal povolenie založiť komunitu vo Viedni. P. Michael Brehl vo videu zdôrazňuje dve myšlienky sv. Klementa Hofbauera: „Ohlasujte evanjelium stále nanovo, v každej dobe a každej generácii, slovami, ktorým môžu všetci rozumieť. Ohlasujte evanjelium stále nanovo! Je vaším dnešným povolaním tak robiť. Nikdy nestrácajte nádej, nikdy neklesajte na duchu, nech sú na vašej ceste akékoľvek prekážky: majte odvahu, Boh to má pod kontrolou a Boh všetko riadi pre vaše dobro a na svoju slávu. Nikdy nestrácajte nádej.“

Sv. Klement Mária Hofbauer (jeho otec sa volal Pavel Dvořák; priezvisko si zmenil na Hofbauer po príchode do Tasovíc, kam sa priženil) bol rímskokatolícky kňaz, rehoľník z Kongregácie redemptoristov, je svätcom Katolíckej cirkvi, patrónom pekárov. Vo Varšave v rokoch 1787 až 1808 založil mnoho škôl pre chudobných a tiež prvú dievčenskú priemyslovku v Európe. Keď Napoleon po dobytí Varšavy zakázal všetky rehoľné spoločenstvá, presunul sa do Viedne. Pre svoje pôsobenie na široké vrstvy obyvateľov bol na neho uvalený policajný dozor. Je hlavným patrónom Viedne a spolupatrónom Varšavy. V roku 1862 boli jeho telesné pozostatky uložené vo viedenskom kostole redemptoristov Maria am Gestade. Kostol sv. Klementa Máriu Hofbauera v Tasoviciach je vybudovaný na mieste jeho rodného domu zbúraného v roku 1932. Klement Mária Hofbauer bol blahorečený pápežom Levom XIII. v roku 1888, svätorečil ho Pius X. v roku 1909.

Kongregáciu najsvätejšieho Vykupiteľa založil v roku 1732 v mestečku Scala pri Neapole sv. Alfonz Mária de Liguori. Z Talianska priniesol redemptoristov cez Alpy sv. Klement Hofbauer, rodák z Tasovíc pri Znojme, v roku 1785. Vo svetle charizmy sv. Alfonza sa redemptoristi na Slovensku a v Česku venujú hlavne farským misiám a exercíciám (Podolínec, Kostolná – Záriečie, Svatá Hora), ktoré sú zároveň hlavnými pastoračnými prioritami Kongregácie na Slovensku. Ďalšími prioritami sú farská pastorácia (Gaboltov, Banská Bystrica - Radvaň, Bratislava - Kramáre, Tasovice, Frýdek, Svatá Hora), pastorácia povolaní, spolupráca s laikmi (spoločenstvá Calvary, Rieka Života, Koral, Shekinah), pastorácia cez vydavateľstvo Slovo medzi nami a tiež aktívne pôsobenie prostredníctvom tradičných i nových médií.

V roku 2018 bola otvorená nová komunita v litovskom Kaunase s cieľom konania ľudových misií na Litve. Dekrétom generálneho predstaveného bola v zriadená nová provincia Bratislava – Praha, v ktorej v súčasnosti pôsobí 52 slovenských a českých redemptoristov.

Michalovská viceprovincia má aktuálne 29 členov. Pôsobí v troch kláštoroch na Slovensku (Michalovce, Stropkov, Stará Ľubovňa) a v dvoch na Zakarpatí (Korolevo, Užhorod). Okrem ľudových misií robí aj misie na školách, duchovné cvičenia, vedie Arcibratstvo sv. ruženca, vydáva časopis Misionár a knihy vo Vydavateľstve Misionár, spravuje Baziliku minor v Michalovciach, ako aj farnosti v Starej Ľubovni a Stropkove.( TK KBS, egu, ml; pz ) 20210315019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]