[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 11. 05. 2021   Meniny má Blažena       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšlo nové číslo Katolíckych novín a Slova+, prinášame ich anotácie
P:3, 10. 03. 2021 07:25, DOMBratislava 10. marca (TK KBS) Vyšlo nové číslo Katolíckych novín a Slova+, prinášame ich anotácie.

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 10/2021

Najnovšie Katolícke noviny vysvetľujú, kde môže kresťan uprostred Pôstneho obdobia nájsť duchovnú radosť. Štvrtá pôstna nedeľa, tradične označovaná latinským názvom Laetare podľa prvého slova vstupného spevu – takzvanej antifóny – vo formulári svätej omše v Rímskom misáli, nás uprostred Pôstneho obdobia pozýva k objavu duchovnej radosti.

Približujú pontifikáty Benedikta XVI. a Františka. Od 11. januára 2021 je emeritný pápež Benedikt XVI. dlhšie na dôchodku, ako bol na Petrovom stolci. To tiež znamená, že pontifikát súčasného pápeža Františka je dnes dlhší ako pontifikát jeho predchodcu.

Približujú nespravodlivý proces s Bernardom Jaškom a Pavlom Kalinajom, ktorých totalitný režim popravil pred sedemdesiatimi rokmi. Do našej minulosti patria totiž aj osobnosti, ktoré nie sú bibliograficky zvýraznené, no napriek tomu odvážnym životným postojom napísali jednoznačný závet vzťahu viery a ľudskosti.

Rozprávajú sa s herečkou Libušou Trutzovou. Pri ľuďoch, ktorým Pán Boh doprial osláviť požehnané životné jubileum, máme tendenciu odvíjať klbko životných udalostí, situácií, čiže ich bližšieho poznania. I preto, že môžeme načerpať akcentujúce povzbudenia. Herečka, pedagogička herectva a umeleckého prednesu Libuša Trutzová sa minulý rok dožila 75 rokov.

Prinášajú aj rozhovor s jezuitom Jánom Benkovským o spáse ako dare Božej blízkosti. Pôstne obdobie nie je iba príležitosťou na pokánie, na odopieranie si nejakých pôžitkov. Nemá iba tento tak trochu negatívny prístup. Pôst je zároveň časom, keď sa môžeme hlbšie zamyslieť nad našou spásou, nad tým, čo to znamená a čo je to spása.

Pozývajú zapojiť sa do misijnej pomoci v Ugande. Pápežské misijné diela pôsobia vo vyše 140 krajinách sveta. Podporujú asi 44 000 škôl, 5 500 nemocníc a iných sociálnych zariadení. Jednou z krajín podporených zo Slovenska je Uganda. Školská uniforma je často jediným oblečením, aké deti majú, a varená fazuľa jediným jedlom, ktoré počas dňa jedia. Deti prichádzajú do školy aj zo vzdialenosti päť kilometrov pešo.

Predstavujú príbeh mladej Američanky Hayley Arceneauxovej. V detstve prekonala rakovinu a dnes sa stará o onkologických pacientov. Nedávno ju vybrali za členku prvej čisto civilnej vesmírnej posádky.

V seriáli Pôstne putovanie so svätým Jozefom nájdete úryvok z diela Štefana Fábryho Úcta k svätému Jozefovi. Modlitby a pobožnosti.

TK KBS informovala Zuzana Artimová
-----------------------------------------------------------------

Slovo+

Marcové číslo novín Slovo+ prináša tému+ venovanú svätému Jozefovi – Muž v úzadí. Čomu nás môže učiť tento nenápadný svätý?

Pápež František vyhlásil minulý rok v decembri mimoriadny Rok svätého Jozefa. Cez jeho list Patris Corde si približuje niektoré Jozefove charakteristiky. Ponúka päť rád mužom, ako sa podobať svätému Jozefovi. Môže byť tento svätec inšpiráciou aj pre ženy? V čom je blízky aj nežnejšiemu pohlaviu. V rozhovore so Štefanom Chrappom  hovorili o tom, aké to je byť otcom nevlastnému dieťaťu, čo všetko si vďaka adoptovanej dcérke známy redaktor a spevák uvedomuje a čomu ho učí.

Manželia Števka a Janko Smolkovci sa odvážne vybrali uprostred koronakrízy na svadobnú cestu okolo sveta. V rozhovore prezrádzajú, či sa aj pri cestovaní dá prežívať pôst, aké je to spať pod holým nebom a ako sa dajú zladiť dve, na prvý pohľad odlišné, cesty viery.

Špeciál novín sa zameral na almužnu – jeden z troch pilierov pôstu. Čo vlastne almužna je a komu by sme ju mali dávať? Ako správne rozlišovať formy žobrania. Aké to je nemať domov a žiť na ulici? Martin Vavrinčík, odborník na otázky sociálneho vylúčenia, si to vyskúšal na vlastnej koži. Približujeme tiež tému dávania desiatkov a dôvody, prečo by nám malo záležať aj na podporovaní Cirkvi a štedrosti voči druhým.

V novinách nájdete aj naše stále rubriky Manželom+, Rodičom+, rubriku živá Cirkev, Portrét a Kultúra.

Noviny Slovo+ vychádzajú ako mesačník od decembra 2016. Od júla 2018 aj s cirkevným schválením miestneho biskupa – arcibiskupa Mons. Jána Oroscha.

TK KBS informovala Zuzana Verešová
-----------------------------------------------------------------( TK KBS, tk, ml; pz ) 20210310022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]