[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 15. 04. 2021   Meniny má Fedor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Minister Korčok ocenil zlatou plaketou in memoriam Danicu Olexovú
P:3, 08. 03. 2021 22:03, DOMBratislava 8. marca (TK KBS) Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien a otvorenia série podujatí venovaných úlohe žien v medzinárodnej spolupráci s názvom Týždeň žien v diplomacii minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok dnes, v pondelok 8. marca 2021, udelil rezortné ocenenia piatim mimoriadnym ženám, ktoré sa významným spôsobom zaslúžili o rozvoj medzinárodnej spolupráce a šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí.

Medailu za zásluhy o slovenskú diplomaciu si prevzala veľvyslankyňa Mária Krásnohorská, ktorá pôsobila v zahraničnej službe Slovenskej republiky od jej vzniku. Katarína Mathernová, ktorej bola udelená Zlatá plaketa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, je najvyššie postavenou Slovenskou v rámci štruktúr Európskej únie. Ďalšia ocenená Zlatou plaketou ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Erika Kvapilová, sa od začiatku 90. rokov systematicky zaoberá problematikou sociálnej politiky, postavenia a práv žien.

Danica Olexová sa od roku 2006 venovala rozvojovým témam a programom rozvojovej spolupráce a svojou neutíchajúcou angažovanosťou šírila dobré meno Slovenska. Päť rokov pôsobila v Keni ako rozvojová poradkyňa pre slovenské a rakúske rozvojové mimovládne organizácie. Po svojom návrate na Slovensko pracovala pre eRko - Hnutie kresťanských spoločenstiev detí a ako projektová manažérka sa venovala rozvojovým projektom a dobrovoľníckemu programu v Afrike. Intenzívne sa angažovala aj celoslovenskej koledníckej akcii Dobrá novina. V roku 2019 počas monitorovacej cesty rozvojových projektov tragicky zahynula pri leteckom nešťastí v Etiópii. Minister Ivan Korčok udelil Danici Olexovej zlatú plaketu ministra in memoriam. Ocenenie si prevzala jej mama Anna Olexová.

Dária Kimuli je predstaviteľka a koordinátorka Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce Svätej Alžbety v Keni. Dária Kimuli prišla do Kene ešte ako študentka – dobrovoľníčka v roku 2006. Po ukončení štúdia sociálnej práce na Trnavskej univerzite sa vrátila do Kene ako sociálna pracovníčka. Prvé roky pracovala v centre pre podvyživené deti a v dievčenskom rehabilitačnom centre, v spolupráci s Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce vybudovala základnú školu pre štyristo detí. V súčasnosti tiež riadi občianske združenie JUA (v svahilčine – slnko), ktorého cieľom je zlepšovať životné podmienky kenských detí v chudobe. Zameriava sa najmä na marginalizované deti z ulice, siroty a zdravotne postihnuté deti a jej projekty prispievajú k budovaniu kvalitnejšej a odolnej miestnej spoločnosti. Jej dlhoročné pôsobenie v oblasti rozvojovej spolupráce minister I. Korčok ocenil udelením Striebornej plakety ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí.

-
Zdroj: MZV( TK KBS, mzv; ml ) 20210308049   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]