[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 14. 04. 2021   Meniny má Justína       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápežská nadácia spúšťa štipendijný program pre irackých študentov
P:3, 03. 03. 2021 12:29, ZAHIrak 3. marca (TK KBS) Pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi spúšťa štipendijný program pre irackých univerzitných študentov v hodnote 1,5 milióna eur. V priebehu nasledujúcich štyroch rokov sa prostredníctvom neho budú udeľovať štipendiá 150 študentom Katolíckej univerzity v Erbile, hlavnom meste autonómnej oblasti Kurdistan. Cieľom projektu je podpora spolunažívania medzi náboženstvami a perspektívne vytváranie pracovných príležitostí pre mladých kresťanov.

Podľa chaldejského katolíckeho arcibiskupa Baššára Wardu z Erbilu „je Katolícka univerzita v Erbile majákom a symbolom nádeje najmä pre mladú generáciu.“ Väčšina študentov katolíckej univerzity sú takzvané „vnútorne vysídlené osoby“ a utečenci z rôznych častí Iraku. Pochádzajú z Bagdadu, Basry, Dijálá, Dihoku, Karkúku, Ninive/Mosulu, Sindžáru či Sulajmáníje:

  • 72 % študentov tvoria kresťania,
  • 10 % moslimovia,
  • 18 % jezídi.

Mladí ľudia rôzneho vierovyznania sa na tomto mieste učia spolunažívať.

V irackom Kurdistane žije kresťanská menšina v relatívnom, no nie absolútnom bezpečí. Pocit neistoty pretrváva, a to hlavne pre kritickú hospodársku situáciu. Predovšetkým mladí ľudia tak stoja pred rozhodnutím, či majú v krajine zostať, alebo z nej emigrovať. Počet kresťanov v Iraku sa za posledné desaťročie dramaticky znížil. Katolícka univerzita v Erbile, založená pred piatimi rokmi, je v tejto situácii pre mladých ľudí východiskom – ponúka im vyhliadky do budúcnosti.

Katolícka univerzita v Erbile je rozhodujúcim projektom, ktorý má posmeliť kresťanov zostávajúcich v severnom Iraku a Kurdistane. Kresťania by neuvažovali o emigrácii z krajiny, keby ich k tomu nenútilo zvýšené násilie. Keď budú mať mladí kresťania možnosť získať dobré vzdelanie, bude to ďalší dôvod zostať. ACN vynaložila veľké úsilie, aby pomohla kresťanom žiť v ich vlasti – podporovala obnovu domov, kostolov aj infraštruktúry. Postupne však nastal čas, aby sa začalo investovať do ambiciózneho projektu – mladých ľudí.

CUE je jedinou katolíckou univerzitou v krajine a ponúka viaceré študijné programy, napríklad aj architektúru a stavebné inžinierstvo.

Iracký arcibiskup Baššár Warda povedal pre ACN: „Musíme irackým ľuďom počas pápežovej návštevy priniesť dobré správy. Vízia, že do roku 2025 budeme mať 1 000 univerzitných študentov, dáva našim slovám váhu, mladým ľuďom prináša jasnú budúcnosť a ich rodičom nádej.“( TK KBS, ACN, rp; pz ) 20210303020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]