[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 15. 04. 2021   Meniny má Fedor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Výbor Justitia et Pax Europa vydal vyhlásenie k situácii v Mjanmarsku
P:3, 02. 03. 2021 12:55, ZAHBrusel 2. marca (TK KBS) Výkonný výbor Konferencie európskych komisií pre spravodlivosť a pokoj (Justitia et Pax Europa) vydal vyhlásenie k situácii v Mjanmarsku. Jeden zo signátorov výzvy je aj Slovák Marek Mišák, člen výkonného výboru Justitia et Pax Europa. TK KBS poskytol vyhlásenie v slovenskom jazyku.

Vyhlásenie Výkonného výboru Justitia et Pax Europa k situácii v Mjanmarsku

Pokoj je možný. Pokoj je jediná cesta.

Pokojné voľby v Mjanmarsku v novembri 2020 boli všeobecne uznané ako slobodné a spravodlivé. Novej vláde dali mandát ako i povinnosť plniť inkluzívne ekonomické a sociálne ciele, pre ktoré bola zvolená.

Presne pred mesiacom, 1. februára, však moc v krajine prebrala mjanmarská armáda po zadržaní demokraticky zvolených lídrov z vládnej strany „Národná liga za demokraciu (NLD)“. Prevrat nastal po dňoch stupňujúceho sa napätia medzi civilnou vládou a mocnou armádou. Odvtedy zatýkanie neustále pokračuje, pričom doteraz bolo zadržaných viac ako 350 osôb, vrátane úradníkov, aktivistov a rehoľníkov, z ktorých mnohí čelia obvineniam z „pochybných dôvodov“, ako uvádza Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva.

Osobitný spravodajca OSN pre situáciu v oblasti ľudských práv v Mjanmarsku, Thomas Andrews, uviedol: „Je to, akoby generáli vyhlásili vojnu obyvateľom Mjanmarska: razie v neskorých nočných hodinách; neustále zatýkanie a zbavovanie práv; ďalšie vypnutie internetu; vojenské konvoje, ktoré vtrhajú do spoločenstiev“.

S veľkým znepokojením sme prijali správy z posledných dní, ktoré naznačujú výrazný nárast násilia ako i obetí a utrpenia, ktoré vzniká pre spoločnosť a občanov.

V mene Výkonného výboru Konferencie európskych komisií pre spravodlivosť a pokoj („Justitia et Pax Europa“) chceme vyjadriť našu podporu obyvateľom Mjanmarska pri obrane demokracie a zdielame našu solidaritu s pokojnými demonštrantmi. Pripájame sa k nedávnemu apelu pápeža Františka na tých, ktorí majú politickú zodpovednosť, aby „prejavili úprimnú vôľu slúžiť spoločnému dobru podporovaním sociálnej spravodlivosti a národnej stability v záujme harmonického a demokratického spolužitia“. Žiadame okamžité prepustenie všetkých politických väzňov. Podporujeme výzvu katolíckych biskupov Mjanmarska adresovanú vojenským orgánom v krajine, aby sa zdržali akéhokoľvek násilia a usilovali sa o zmierenie, a aby taktiež dodržiavali demokratické zásady a plne rešpektovali ľudské práva, vrátane práva na život, zákazu mučenia, slobody zhromažďovania, médií a prejavu. Vítame nedávne závery Rady Európskej únie a vyzývame EÚ, aby využila všetky možnosti dialógu s kľúčovými aktérmi s cieľom napomôcť pokojnému a urýchlenému vráteniu moci legitímnym demokratickým inštitúciám.

V liste z 3. februára 2021 sa kardinál Charles Bo, jangonský arcibiskup, obrátil na generálov v krajine: „Ešte raz vás prosím, zaobchádzajte s [obyvateľmi Mjanmarska] veľmi dôstojne a pokojne. Aby nedochádzalo k násiliu na našich drahých ľuďoch“. Zostávame zjednotení v modlitbách s mjanmarským ľudom. Sme s vami. Nech zvíťazí pravda, spravodlivosť a pokoj.

Brusel, 1. marca 2021

Výkonný výbor Justitia et Pax Europa:

J.E. Mons. Noel Treanor, biskup diecézy Down & Connor, prezident

Maria Krabbe Hammershoy, vice-prezidentka
Stefan Lunte, generálny sekretár
Isabel Cuenca Anaya
Daniel Darmanin
Cécile Dubernet
Arnaud Gorgemans
Marek Mišák

-
Zdroj: Justitia et Pax Europa( TK KBS, jep, mm, ml; pz ) 20210302020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]