[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 14. 04. 2021   Meniny má Justína       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšli nové Katolícke noviny, Slovo a Rebrík, prinášame ich anotácie
P:3, 24. 02. 2021 12:17, DOMBratislava 24. februára (TK KBS) Vyšli nové Katolícke noviny, Slovo a Rebrík, prinášame ich anotácie.

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 8/2021

Najnovšie Katolícke noviny približujú osobnosť svätého Jozefa v biblických faktoch. Sväté písmo inšpiratívne hovorí o svätom Jozefovi ako ženíchovi Panny Márie a ochrancovi jej Syna Ježiša. Hoci vykresľuje biblickú postavu svätca v ohraničenom rozmere, predsa dáva dostatočne zrozumiteľnú i faktografickú výpoveď o ňom a jeho živote.

Ponúkajú rady pátra Jozefa Šuppu, ako si môžeme urobiť duchovné cvičenia počas pandémie aj sami doma. Duchovné cvičenia svätého Ignáca chcú byť v službe nášho života. Kríza dnešného človeka je najmä krízou zmyslu života. Človek začal experimentovať, ba hazardovať so svojím osobným, manželským, rodinným životom bez toho, aby zohľadňoval jeho zmysel a cieľ. A práve duchovné cvičenia sú darom pre ľudí, ktorí chcú spoznať cieľ a zmysel svojho života a chcú si usporiadať život podľa Božej pravdy, ktorou je láska.

Vysvetľujú, prečo môže byť Pôstne obdobie aj príležitosťou na reštart nášho života. Nemôžeme sa stretávať s rodinou? Nanovo objavujme hodnotu vzťahov a tešme sa na chvíľu, keď sa budeme môcť znova stretnúť. Nemôžeme si dopriať nejaké „potešenie“? Berme to ako príležitosť priblížiť sa k striedmosti. Ubíja nás nuda z uzavretia v domácnosti? Dajme priestor kreativite. Objavme, ako čo najlepšie prežiť Pôstne obdobie v čase koronakrízy.

Prinášajú rozhovor s provinciálom Spoločnosti Božieho Slova na Slovensku Pavlom Krutákom. Misionári verbisti zo Spoločnosti Božieho Slova sa v predstihu začali duchovne pripravovať na slávenie stého výročia ich príchodu na Slovensko. Prípravu nazvali Kráčame s Božím slovom.

Pozývajú zapojiť sa do pomoci ľuďom, ktorí sú prenasledovaní pre svoju vieru. Konferencia biskupov Slovenska a Slovenská katolícka charita pomáhajú prenasledovaným kresťanom a utečencom na Blízkom východe od roku 2015. Zabezpečujú základné životné potreby, pitnú vodu, prístup k vzdelaniu a obnovujú domovy zničené vojnou. Zbierka prebehne v kostoloch 21. marca 2021, zapojiť sa je však možné už dnes na stránke utecenci.kbs.sk. Pomôžme tým, ktorí sú prenasledovaní a trpia pre svoju vieru.

Rozprávajú sa s administrátorom farnosti Veľká Lodina Daliborom Ondrejom, ktorý spolu s ďalšími kňazmi Košickej arcidiecézy pomáha v prešovskej nemocnici. Na viacerých miestach Slovenska v rôznych diecézach sú kňazi, ktorí sa aktívne zapojili do boja proti pandémii. Po súhlase svojich ordinárov sa prihlásili dobrovoľne pomáhať k tímom - či už priamo v nemocniciach alebo pri testovaniach.

Rozprávajú sa s architektom Samuelom Netočným, ktorý je autorom návrhov sakrálnych stavieb neďaleko Popradu-Kvetnice. Práve tam sa nachádza krížová cesta a Kaplnka vzkriesenia, kde možno nájsť pokoj, ticho i priestor na hlbšie uvažovanie o zmysle života.

V seriáli Pôstne putovanie so sv. Jozefom si môžete prečítať úryvok z apoštolského listu Svätého Otca Františka Patris corde.

TK KBS informovala Zuzana Artimová
-----------------------------------------------------------------

Slovo 04/2021

Najnovšie číslo časopisu Slovo je venované prírode. V úvode časopisu Svätý Otec František nabáda ľudí, aby nasledovali mentalitu Ježiša Krista. Pripomína, že život je darom Božej lásky.

Práve voči životu sa prehrešuje najmä súčasná konzumná spoločnosť zameraná na zisk, aj za každú cenu. Znečisťovanie prostredia nie je iba témou ekológov, ale malo by byť aj bodom v našom spytovaní svedomia. Ako to zmeniť hovorí člen enviromantálnej subkomisie KBS Jozef Kaniansky.

O konkrétnych dopadoch najväčšej enviromentálnej záťaže na svete ohľadom PCB (pé cé bé) látok v okolí obce Poša, najmä na miestnom odkalisku sa porozprávali dvaja rodáci z Poše Ján Fenčák a Juraj Gradoš.

Profesor Jozef Glasa v svojom článku vyvracia mýtus o nekvalitnosti vakcín proti covidu-19, keďže boli vyvinuté rýchlo. Na dvojstrane venovanej rodine pokračujeme v návode, ako správne priblížiť sexualitu dospievajúcemu dievčaťu či chlapcovi. Odborníčky pripomínajú, že ak to budeme odkladať na neskôr, deti sa môžu pred našimi radami uzatvoriť.

Po predstavení nežnej a milujúcej ikony Presvätej Bohorodičky z ukrajinskej dedinky Dihtjarivka všetkým čitateľom časopisu Viki a Robert de Hoxarovci ponúknu niekoľko hrdinských príbehov z boja proti pandémii v Británii. A na záver Juraj Gradoš predstavuje covid automat a jeho jednotlivé stupne.

TK KBS informoval Juraj Gradoš
-----------------------------------------------------------------

Rebrík 02/2021

Pôstne obdobie s marcovým Rebríkom ponúka tému Chlieb náš každodenný.

Vstúpili sme do pôstu. Téma marcového Rebríka – Chlieb náš každodenný – rozdeľuje Modlitbu Pána na „kúsky chleba“, ktoré nám i ľuďom okolo nás pomôžu nasýtiť sa. Sedem prosieb modlitby Otče náš približujeme deťom formou im blízkou, aby si ich dokázali uvedomovať počas prežívania rozličných okamihov a situácií každého dňa.

Čo znamená odpustiť? Túto otázku rozoberá rubrika Cesta lásky. Prostredníctvom komiksového príbehu, úvah a drobných úloh môžu deti premýšľať nad tým, čo znamená odpustiť sedemdesiatsedem ráz.

K pôstu neodmysliteľne patrí aj krížová cesta. Pre deti sme pripravili modlitbu krížovej cesty, ktorú si môžu rozstrihať na jednotlivé kartičky. Tie sa jednoducho držia v ruke a pri skupine viacerých detí si každé môže držať kartičku so zastavením, ktoré sa práve modlí. Krížovú cestu nájdete na štvorstránke v strede časopisu.

Aby deti aj doma mohli naplno prežívať Kvetnú nedeľu, pripravili sme scénku Oslík, ktorú si môžu nacvičiť a tak si viac priblížiť chvíle pred vstupom Pána Ježiša do Jeruzalema. Scénku čitatelia nájdu na 25. strane časopisu.

Čo zažíva náš kamarát Goľôčka v marci? To prezradia komiksové Guľôčkove príbehy na poslednej strane Rebríka. V marci zistia, že s knihou nemusí byť nuda, ale zábava. Viac informácií o marcovom vydaní časopisu, alebo možnosti objednať si ho, nájdete TU.

TK KBS informovali Katarína Jantáková a Peter Novák
-----------------------------------------------------------------( TK KBS, tk, ml; pz ) 20210224023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]