[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 09. 05. 2021   Meniny má Roland       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

KBS prináša nótu pre biskupov o slávení tohtoročného Veľkého týždňa
P:3, 22. 02. 2021 14:08, DOMBratislava 22. februára (TK KBS) Konferencia biskupov Slovenska zverejnila na internetovej stránke www.kbs.sk nótu Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí pre biskupov a biskupské konferencie o slávení Veľkého týždňa 2021. „Cieľom tejto Nóty je ponúknuť niekoľko jednoduchých usmernení, ktoré majú pomôcť biskupom v ich úlohe posúdiť konkrétnu situáciu a zaistiť duchovné dobro kňazov a veriacich pri prežívaní tohto významného týždňa liturgického roku," píše sa v nóte, ktorú vdala na Popolcovú stredu (17. februára). Potvrdzuje v nej platnosť noriem dekrétu z 25. marca 2020.

„Stále čelíme dráme pandémie Covidu-19, ktorá priniesla mnohé zmeny aj do zvyčajného spôsobu slávenia liturgie. Normy a nariadenia obsiahnuté v liturgických knihách, ktoré sú zamýšľané pre normálnu dobu, nie sú úplne použiteľné v týchto mimoriadnych časoch krízy. Preto je biskup – ako moderátor liturgického života vo svojej partikulárnej cirkvi – povolaný urobiť rozvážne rozhodnutia, aby sa liturgické slávenia mohli konať s osohom pre Boží ľud a pre dobro jemu zverených duší, pri rešpektovaní ochrany zdravia a opatrení nariadených autoritami zodpovednými za všeobecné dobro," uvádza.

Nóta uvádza usmernenia v piatich bodoch, prvá sa týka médií: „Používanie sociálnych médií veľmi pomáha duchovným pastierom, aby mohli svojim komunitám počas pandémie ponúknuť podporu a blízkosť. Popri kladných výsledkoch sa však objavili i problematické aspekty. Pri sláveniach Veľkého týždňa sa navrhuje uľahčiť a uprednostniť mediálne šírenie slávení, ktorým predsedá biskup, a povzbudiť veriacich, ktorí nemôžu navštevovať svoj kostol, aby na znak jednoty sledovali diecézne slávenia," uvádza nóta s podpismi prefekta, kardinála Roberta Saraha a sekretra Arthura Roche.

Kongregácia žiada „pri všetkých sláveniach, v zhode s biskupskou konferenciou, venovať pozornosť niektorým konkrétnym okamihom a gestám, aby boli súlade so zdravotnými opatreniami.“ Odkazuje pritom na list prefekta kardinála Saraha predsedom biskupských konferencií z 15. augusta 2020 s názvom S radosťou sa vráťme k Eucharistii!“. Tzv. omša svätenia olejov sa môže podľa nóty presunúť na iný, vhodnejší deň, aby na nej bola početnejšia účasť „duchovných pastierov, nositeľov ministérií a veriacich", pripomína ďalší bod nóty Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí.

„Pre slávenie Kvetnej nedele, Zeleného štvrtku, Veľkého piatku a Veľkonočnej vigílie platia usmernenia z minulého roku. Povzbudzujeme k príprave vhodných pomôcok pre rodinnú a osobnú modlitbu, aj s využitím niektorých častí Liturgie hodín," uvádzajú ďalšie dva body nóty. V jej závere Kongregácia ďakuje „biskupom a biskupským konferenciám za ich pastoračné reagovanie na rýchlo sa meniacu situáciu v priebehu roka. Sme si vedomí, že urobené rozhodnutia nebolo pre duchovných pastierov a veriacich laikov vždy ľahké prijať. Každopádne vieme, že boli robené s cieľom zabezpečiť, aby sa posvätné tajomstvá slávili spôsobom čo možno najúčinnejším pre naše komunity, s ohľadom na spoločné dobro a verejné zdravie," dodáva.

NÓTU je možné nájsť TU.( TK KBS, kbs, ml; pz ) 20210222033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]