[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 03. 03. 2021   Meniny má Bohumil, Bohumila       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rádio LUMEN vstúpilo do pôstu rozhlasovou duchovnou obnovou
P:3, 18. 02. 2021 13:59, DOMBanská Bystrica 18. februára (TK KBS) V čase, keď sú verejné bohoslužby nedostupné, cítili kňazi v Rádiu LUMEN potrebu niečo urobiť. Pre poslucháčov pripravili na popolcovú stredu jednodňovú duchovnú obnovu.

Jednodňová duchovná obnova na popolcovú stredu bola vo vysielaní novinkou. Na základe dekrétu o odpustkoch, ktorý vydala Apoštolská penitenciária pri príležitosti Roku svätého Jozefa, je možné získať úplné odpustky, ak sa veriaci zúčastnia na aspoň jednodňovej duchovnej obnove, ktorá obsahuje meditáciu o svätom Jozefovi. „Spoločne sme chceli vykročiť do pôstu s Kristom a verím, že mnohí poslucháči takto s nami vstúpili do liturgického obdobia, ktoré je veľmi dôležité pre každého veriaceho človeka,“ uviedol Peter Staroštík, dekan banskobystrickej Katedrály sv. Františka Xaverského.

Program sa začal rannou svätou omšou o 8:30 s Mons. Mariánom Chovancom, banskobystrickým diecéznym biskupom. Mnohí poslucháči mohli sledovať svätú omšu aj cez live stream na facebooku Rádia LUMEN. Biskup Chovanec poslucháčom vysvetlil výnimočnosť tohtoročného udeľovania popolca, ktoré sa udialo sypaním popola na hlavu. V príhovore pripomenul, že pôst nie je len o odoprení si pokrmu, ale o rôznych iných aspektoch sebazapierania. Na záver svätej omše prečítal spoločné povzbudenie slovenských biskupov pre veriacich na začiatok Pôstneho obdobia.

Rozhlasová duchovná obnova ďalej pokračovala modlitbou Anjel Pána, neskôr sa s prednáškou o svätom Jozefovi prihovoril biblista prof. František Trstenský. „Svätý Jozef zoči-voči Božiemu tajomstvu nerezignuje. Aj v našom živote prichádzajú situácie, ktorým nerozumieme. Ako sa vtedy zachovať? To bola aj dilema sv. Jozefa. Biblia nám hovorí, ako sa Jozef pýta, nebojí sa zahrnúť Boha svojimi otázkami. Jozef dovolil Bohu, aby On konal,“ pripomenul kežmarský dekan kvality svätého Jozefa.

Popoludní od 15:00 pokračoval program modlitbou v Hodine Božieho milosrdenstva v priamom prenose z Baziliky Svätého Kríža v Kežmarku. Po nej sa poslucháči pomodlili v priamom prenose pobožnosť Krížovej cesty svätého Jozefa s kňazmi Pavlom Jurčagom a Petrom Staroštíkom.

Poslucháči najmä v aktuálnom čase pandémie vrelo privítali špeciálny duchovný program Rádia LUMEN. Svedčili o tom viaceré pozitívne reakcie, ktoré poslali tvorcom duchovného programu.

( TK KBS, in, rp; pz ) 20210218033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]