[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 01. 03. 2021   Meniny má Albín       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

ACM zorganizovalo webinár „Ako sa vyrovnať so stratou blízkeho?“
P:3, 18. 02. 2021 07:21, DOMKošice 18. februára (TK KBS) Jedna z najťažších výziev, ktorým musíme čeliť počas pandémie COVID-19 a nielen počas nej, je vyrovnávanie sa so stratou blízkej osoby. Arcidiecézne centrum pre mládež v Košiciach pripravilo webinár na tému Ako sa vyrovnať so stratou blízkeho. Kňaz a psychológ Ján Kulan počas neho ponúkol zaujímavé pohľady na tému vyrovnania sa so smrťou blízkeho. Webinár je prístupný na Facebooku Arcidiecézneho centra pre mládež .

 

Strach zo smrti a obava pozostalých z toho, ako bude vyzerať život bez blízkeho človeka, je prirodzený u veriacich aj neveriacich ľudí. Existujú však metódy, ako čeliť tomuto strachu a postaviť sa mu. Niektoré témy svojej prednášky zhrnul Ján Kulan takto. „Budeme sa pozerať na túto tému straty milovanej osoby z troch perspektív. A to je, ako ovplyvňuje strata blízkeho človeka samotného smútiaceho, ako mu môžeme pomôcť a celkovo pozostalým lepšie pochopiť podstatu ich bolesti, a takisto sprievodné symptómy, príznaky samotnej bolesti. Potom druhá perspektíva, otázka, ako môžu ostatní navôkol pomôcť smútiacemu, čiže chceme si tu poskytnúť aj praktické rady. A nakoniec tretia perspektíva, ako môže osobný Pán Boh premeniť túto našu bolestnú stratu blízkej osoby.“

Inšpiráciu pre webinár Ako sa vyrovnať so stratou blízkeho je aj skúsenosť z covidových oddelení. Ján Kulan je totiž jedným z kňazov dobrovoľníkov, ktorí denne vidia ľudí zápasiacich o život. V pomoci smútiacim má podľa neho veľkú úlohu aj cirkev. „Aj cirkev má veľkú úlohu, aj samotné farské spoločenstvo. Majú takú terapeutickú úlohu. Či už sú to naše modlitby veriacich za smútiaceho aj za toho blízkeho človeka, je to neoceniteľný zdroj útechy, povzbudenia spoločenstva. Či už sú to pastoračné návštevy, možno aj telefonáty v tomto COVID období, malé domáce skupinky, ktoré sa modlia, pohostinnosť, materiálne rôzne potreby pre smútiacich alebo aj nejaké výlety, keď sa bude dať,“ povedal.

Celý webinár je prístupný na sociálnych sieťach Arcidiecézneho centra pre mládež a na týchto sieťach je rovnako k dispozícii aj služba zameraná na pomoc a poradenstvo.

-

Zdroj: Rádio LUMEN / Martin Ďurčo

( TK KBS, rlu, mdu, ml; pz ) 20210218025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]