[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 03. 03. 2021   Meniny má Bohumil, Bohumila       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tomáš Harbuľák napísal knihu zamyslení k modlitbám liturgie pôstu
P:3, 17. 02. 2021 09:57, DOMKošice 17. februára (TK KBS) „Kľaknime na kolená - Flectamus genua“ je názov knižnej novinky, ktorá vyšla vo Farnosti sv. Alžbety Uhorskej v Košiciach. Autor Tomáš Harbuľák v nej prináša zamyslenia ku vstupným modlitbám omšovej liturgie pôstneho obdobia v nedele a na Veľký piatok.

„Na prahu pôstneho obdobia, v pandemickej situácii, na ktorú nikto zo súčasnej generácie nebol pripravený, je o to ťažšie hľadieť na nemé kostoly, v ktorých musel stíchnuť spev, verejné slávenie liturgie či zvuk organu. V tejto náročnej pandemickej situácii vychádza vo Farnosti sv. Alžbety Uhorskej v Košiciach kniha s názvom „Kľaknime na kolená - Flectamus genua,“ ktorá svojím obsahom prináša zamyslenia v pôstnej dobe reflektujúce udalosti, ktorých sme svedkami,“ hovorí Tomáš Harbuľák. Autor v nej ponúka myšlienky vedúce k tichému zamysleniu sa nad aktuálnymi výzvami doby. Každé zamyslenie začína modlitbou k Duchu Svätému a kajúcim žalmom, nasleduje zamyslenie v tichu. Z ticha vedie veriaceho k modlitbe, k prosbám a vďake pred Bohom.

Dôvodom k napísaniu zamyslení v pôstnom období bola najmä túžba priblížiť sa čo najbližšie k veriacim. „Snaha vstúpiť do domovov všetkých, ktorí majú túžbu objavovať ovocie pôstu aj skrze modlitby a úvahy v tichu svojich príbytkov, rodín. Evanjelium pôstnych nedelí v spojitosti s modlitbou dňa, ktorú kňaz prednáša v mene veriaceho zhromaždenia Bohu na začiatku slávenia Najsvätejšej obety, poukazujú dynamickým spôsobom najmä na osobný postoj človeka voči tomu, čo v evanjeliu počúva a o čo sa modlí a usiluje. Inými slovami: kniha nesleduje kritiku tých druhých. Sleduje pohľad na vlastné osobné vnútro človeka, ktorý je pred Bohom i Cirkvou spoluzodpovedný za šírenie Kristovho evanjelia. Vníma človeka, kde sa vo svojom živote práve nachádza a hľadá odpovede, kam ho vedie Boh,“ spomína Tomáš Harbuľák.

Zamyslenia prináša veriacim celého Slovenska Farnosť sv. Alžbety Uhorskej v Košiciach. Záujemcovia si ju môžu objednať prostredníctvom Slovenskej pošty. Stačí navštíviť web stránku farnosti www.domsvalzbety.sk, kde je možné nájsť postup pri objednávke. Odporúčaný milodar za publikáciu je osem eur, ktorý je určený pre potreby najväčšieho kostola na Slovensku - katedrály košického arcibiskupstva, Dómu sv. Alžbety Uhorskej v Košiciach.

( TK KBS, tha, ml; pz ) 20210217029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]