[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 03. 03. 2021   Meniny má Bohumil, Bohumila       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František upravil vatikánsku trestnú justíciu v záujme reintegrácie
P:3, 17. 02. 2021 08:48, ZAHVatikán 17. februára (RV) Trestná justícia vo Vatikáne robí krok s dobou. Z rozhodnutia pápeža Františka v nej bude väčší dôraz na formy výkonu trestu, ktoré napomáhajú prevýchove a novému zaradeniu do spoločnosti. Časť trestu odňatia slobody bude možné nahradiť verejnoprospešnou prácou.

Publikovaným apoštolským listom motu proprio pápež František aktualizoval oblasť vatikánskeho trestného súdnictva s ohľadom na „zmenenú citlivosť doby“. Zavádzajú sa tak zľavy trestov po preukázanom dobrom správaní odsúdeného, s možnosťou dohodnúť sa na vykonávaní verejnoprospešných prác a dobrovoľníctva. Predchádzajúca vatikánska legislatíva podobnú možnosť neobsahovala.

Prvý článok novej legislatívnej úpravy stanovuje automatickú zľavu trestu od 45 do 120 dní za každý rok odpykávaného trestu, ak počas výkonu trestu odsúdený preukázal svojím správaním, že skutok oľutoval a s osohom sa zúčastnil na reintegračnom programe.

Pri nástupe do výkonu trestu odsúdený po dohode so sudcom vypracuje „program opatrení a znovuzaradenia“ so záväzkami na zmenšenie následkov trestného činu. Odsúdený môže navrhnúť, že sa zaviaže vykonávať verejnoprospešnú prácu, spoločensky relevantnú dobrovoľnícku činnosť.

V druhom článku nového motu proprio sa stanovuje nové pravidlo ohľadom vedenia trestného konania za neúčasti obvinenej stránky. Ruší sa doterajšia možnosť tzv. „kontumačného procesu“.

Tretí článok určuje, že úrad prokuratúry, nazývaný vo vatikánskej terminológii „promótor spravodlivosti“, plní úlohu žalobcu vo všetkých troch stupňoch procesu, čo doteraz nebolo pravidlom. Motu proprio zároveň garantuje riadnym sudcom a prokurátorom aj práva a sociálne zaistenie na úrovni občana Vatikánu.

( TK KBS, RV, jb; rp ) 20210217027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]