[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 03. 03. 2021   Meniny má Bohumil, Bohumila       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František ocenil postoj Kolumbie k venezuelským migrantom
P:3, 15. 02. 2021 13:14, ZAHVatikán 15. februára (RV) „Vďaka Kolumbii. Ďakujem!“ takto v nedeľu 14. februára pri Anjel Pána vyslovil Svätý Otec svoje poďakovanie Kolumbii za zavedenie štatútu, ktorý podporuje prijímanie, ochranu a integráciu ľudí nútených opustiť Venezuelu.

Pápež František pri nedeľnej poludňajšej modlitbe Anjel Pána z okna Apoštolského paláca vyjadril vďačnosť Kolumbijskej republike za jej starostlivosť o utečencov z Venezuely týmito slovami:

„Dnes sa obzvlášť spájam s kolumbijskými biskupmi vo vyjadrení uznania za rozhodnutie kolumbijských autorít zaviesť Štatút dočasnej ochrany pre venezuelských migrantov prítomných v krajine, podporujúc ich prijatie, ochranu a integráciu.

A toto nerobí nejaká krajina veľmi bohatá, rozvinutá, nie, koná to krajina s mnohými problémami ohľadom rozvoja, chudoby, mieru, s takmer 70 rokmi gerilovej vojny... Avšak popri týchto problémoch mali odvahu všímať si tých migrantov a zaviesť tento štatút. Vďaka Kolumbii. Ďakujem!“

Ako Svätý Otec uviedol, kolumbijskí biskupi v uplynulých dňoch vyjadrili svoju podporu Štatútu dočasnej ochrany pre venezuelských migrantov, ktorý zavádza vláda Ivana Duqueho. Právne opatrenie umožní legalizovať prítomnosť 1,7 milióna imigrantov, ktorí sa tak môžu začleniť do produktívneho života krajiny.

Ako vysvetlili biskupi, „migranti, utečenci, vysídlenci a obete obchodovania s ľuďmi sa stali znakom vylúčenia, pretože okrem toho, že prekonávajú ťažkosti súvisiace s ich migrantskými podmienkami, sú často predmetom negatívneho posudzovania alebo sociálneho odmietania.“ Preto sa vyžadovali postoje a iniciatívy na „podporu ľudskej dôstojnosti všetkých ľudí, nezávisle na ich pôvode, v línii s historickou schopnosťou prijatia“ zo strany kolumbijského ľudu.

V nedávnom rozhovore pre Vatican News sa k tejto záležitosti vyjadril riaditeľ kolumbijského Národného sekretariátu pre sociálnu pastoráciu Mons. Héctor Fabio Henao Gaviria. Zdôraznil, že pri riešení početných problémov spojených s násilím, ktoré otriasajú krajinou, je vyššie uvedený Štatút „pozitívnym znakom“ zo strany Duqueho vlády, i keď tu ide o „dočasné opatrenia, nie stále, ktoré odpovedajú na bezútešnú potrebu, na pomoc toľkým Venezuelčanom“. Podľa slov biskupa Gaviriu je v Kolumbii počet migrantov „neustále na vzostupe - a prichádzajú tiež z ázijského i afrického kontinentu, a smerujú do USA“.

( TK KBS, RV, mh; rp ) 20210215036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]