[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Judák píše otvorený list lekárom k 29. svetovému dňu chorých
P:3, 10. 02. 2021 11:54, DOM

Nitra 10. februára (TK KBS) Pri príležitosti 29. svetového dňa chorých napísal nitriansky diecézny biskup otvorený list pre lekárov a zdravotníkov pôsobiacich na území Nitrianskej diecézy v službe chorým. List prinášame v úplnom znení.

- - - - - -

Otvorený list diecézneho biskupa lekárom a zdravotníkom k 29. svetovému dňu chorých

Ctené lekárky a lekári, zdravotné sestry, sanitári, záchranári, sociálni pracovníci, zamestnanci i dobrovoľníci, všetci, ktorí – ste v pokračujúcej pandemickej dobe – angažovaní v službe iným nielen v našej Nitrianskej diecéze.

11. februára slávime spomienku Panny Márie Lurdskej a v tento deň už po 29-krát Svetový deň chorých. Jeho mottom je v tomto roku: „Základom starostlivosti o chorých je vzťah dôvery.“ Rád by som sa Vám, z tejto príležitosti, v tomto pre všetkých, neľahkom čase, prihovoril, aby som Vám vyjadril svoju vďaku i obdiv za Vašu obetavú službu a uistil Vás o svojich modlitbách a o svojej duchovnej blízkosti, nestrácajúc pritom nádej, že aj táto „búrka sa utíši“ (Mk 4, 35-41) a nestrácajúc ani nádej, že ani jeden z Vás, nepríde o svoju odmenu v zmysle slov: „Čokoľvek ste urobili jednému z mojich najmenších, mne ste urobili“ (Mt 25, 40 ).

Poznáme Ježišove slová: „Lekára nepotrebujú zdraví, ale chorí“ (Mk 2, 17). Nikto z nás si nevie predstaviť, koľkokrát ste s týmito pocitom zodpovednosti vždy znova a znova opúšťali svojich najbližších, aby ste slúžili iným verní slovám známej Hippokratovej prísahy: „Spôsob svojho života zasvätím podľa vlastných síl a svedomia úžitku chorých.“ Aj preto chcem poďakovať nielen Vám, ale aj Vašim rodinám. Táto obeta Vašich najbližších je pred svetom ukrytá, no bez nej by ani Vaša obetavá služba nebola možná.

V súvislosti s pretrvávajúcou nepriaznivou pandemickou situáciou s bolesťou pozorujem, ako vo Vašich radoch rastie únava a mnohí ste touto chorobou boli aj zasiahnutí. Prijmite, prosím, aj Vy pozvanie Ježiša Krista: „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení a ja vás posilním“ (Mt 11, 28).

Nech je pre Vás povzbudením aj skutočnosť, že mnohí s dôverou, úctou a vďačnosťou pozerajú na Vašu činnosť. Za všetkých svedčí vyznanie jednej rehoľnej sestry, ktorá sa ocitla práve v takejto situácii – pripútaná na nemocničnom lôžku: „Bola to pre mňa veľmi silná skúsenosť – ani nie tak moje ochorenie, ako to, že som „zblízka“ mohla vidieť ten zápas zdravotníkov. Ja som si povedala: som tu len preto, aby som sa za nich modlila. Skutočne v tých ochranných odevoch od rána do večera, spotení a bez možnosti si odpočinúť. Viacerí lekári ťahali aj 24 hodín. Ja som im hovorila: „Ľudia, vy tu vykupujete svet.“ Sú tam na Covid oddelenia nasadzovaní z rôznych oddelení. Pritom doma majú rodiny, o ktoré sa boja, aby im nepriniesli infekciu … Videla som ako mnoho dobra títo ľudia odovzdávajú v tomto zápase so zlom.“

Spolu s mnohými, Vám ďakujem, že vo svete, v ktorom tak často vidíme, ako sa „človek človeku stáva vlkom“ – Vy svojou obetavou službou ukazujete, že človek môže a dokáže byť druhému záchranou – aj v zmysle slov nemeckej spisovateľky Gertrudy von Le Fort: „Ľudská láska je jediným dôkazom Boha, ktorý je dnešný svet ochotný prijať.“

Uisťujem Vás, že mnohí na Vás i Vaše rodiny myslíme vo svojich modlitbách a ustavične vzdávame vďaky Bohu za Vás (porov. Flp 1, 3). Na Svetový deň chorých (vo štvrtok – 11.2.2021) obetujem za Vás všetkých sv. omšu, ako som to urobil už viackrát predtým.

Prosím Vás, aby ste tento môj pozdrav odovzdali všetkým zamestnancom bez rozdielu vierovyznania, aj tým, ktorí vzácny dar viery ešte nenašli, či nespoznali.

Na záver, dovoľte, aby uviedol myšlienku Vášho kolegu lekára – spisovateľa MUDr. Pavla Straussa (†1994), ktorý sa vyznáva: „Lekár je ústrednou postavou v živote. Je vzácnou záštitou všetkých.“ V tejto svojej úvahe prináša prosbu za lekárov, ktorá môže byť samozrejme aplikovaná na všetkých Vás, ktorí slúžite v tejto oblasti: „ Prosíme ťa, Pane, daj nám lekárov dobrých, ktorí by sa nad nami skláňali súcitne, (s tvojím otcovským gestom) …ktorých sa úprimne dotkne osud trpiacich“ (P. Strauss, Za lekárov, zv. I., 297-298).

S prejavom úcty a vďaky

Viliam Judák, nitriansky diecézny biskup

- - - -

( TK KBS, nrb, vju, ml; pz ) 20210210022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]