[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 06. 12. 2023   Meniny má Mikuláš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

K Svetovému dňu chorých povzbudil kňazov v službe arcibiskup Bober
P:3, 10. 02. 2021 10:48, DOM

Košice 10. februára (TK KBS) Košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober sa aj tento rok prihovára kňazom, ktorí slúžia v nemocniciach. Robí tak každoročne pri príležitosti liturgickej spomienky na Pannu Máriu Lurdskú, počas ktorej Cirkev slávi Svetový deň chorých. Tento rok pripadá na štvrtok 11. februára 2021. Arcibiskup Bober v liste ďakuje kňazom za všetky prejavy ich pomoci a služby chorým i zomierajúcim počas tejto pandémie. Zároveň ho adresuje všetkým, ktorí vo väčšej alebo menšej miere vykonávajú túto nenahraditeľnú službu. List prinášame v plnom znení.

- - - - -

Milí bratia v kňazskej službe trpiacim a chorým,

Svätý Otec František sa v posolstve k 29. Svetovému dňu chorých zamýšľa nad tým, že jedine vzťah dôvery je základom starostlivosti o chorých. Pri výbere témy sa inšpiroval evanjeliovým úryvkom, kde Ježiš kritizuje pokrytectvo tých, ktorí hovoria, ale nekonajú (Mt 23,1-12). Naproti tomu práve v milosrdnom Samaritánovi vidí perfektný model správania aj pre nás: zastaviť sa pri zranenom a chorom človeku, načúvať, nadviazať osobný vzťah, vcítiť sa do človeka a starostlivo sa ho ujať (Lk 10, 30-35). Svätý Otec si práve teraz v období pandémie všíma a vyzdvihuje obetavosť a veľkodušnosť zdravotníkov, dobrovoľníkov, kňazov, rehoľníkov a rehoľníčok, ktorí so zodpovednosťou a láskou pomáhajú, starajú sa, utešujú a slúžia mnohým chorým a ich rodinám.

Chcem preto aj ja povzbudiť všetkých vás, ktorí akýmkoľvek spôsobom slúžite chorým práve v tomto ťažkom roku pandémie. Pozdravujem a žehnám všetkým lekárom a zdravotníkom, ktorí v uplynulom roku veľkej skúšky s trpezlivosťou a často aj s nadľudským výkonom ošetrovali chorých v sťažených podmienkach. Veľkú vďaku vyjadrujem vám, naši nemocniční kapláni a duchovní otcovia, ktorí ste boli v prvej línii boja s ochorením Covid-19 už počas prvej vlny pandémie. Nezabúdam na vás, a vnímam vás ako našich skrytých, ale statočných a verných duchovných bojovníkov. Ďakujem Pánu Bohu aj za našich obetavých sedemdesiatich siedmich kňazov, ktorí sa po Novom roku ponúkli ako dobrovoľníci k bezodplatnej službe v deviatich nemocniciach na rôznych miestach a oddeleniach, dokonca aj na covidových oddeleniach, kde okrem fyzickej pomoci ponúkajú aj duchovnú útechu pacientom i zamestnancom.

Milí naši bratia kňazi, stali ste sa svetlom nádeje v našich preťažených nemocniciach, pretože ste zobrali vážne znamenia čias a nebáli ste sa vyjsť na perifériu, do reality ľudského utrpenia a bolesti. Hoci je vaša služba ťažká a únavná, je to istá cesta posväcovania. Sami ste potvrdili, že sa nestretávate iba s krížom a ťažkosťami, ale i s povzbudivými obráteniami a príkladnou vierou. Toto vás veľakrát posilňuje a uisťuje v presvedčení, že vaša služba je potrebná a užitočná.

Ďakujem vám v mene trpiacich a chorých za vašu službu a vyprosujem vám na príhovor Lurdskej Panny Márie, patrónky chorých, radosť zo služby, ktorá vychádza priamo z Ježišovho milosrdného Srdca. Zahŕňam vás do svojich modlitieb a vyprosujem vám Božie požehnanie!

- - - - - -

Svetový deň chorých ustanovil svätý Ján Pavol II. v roku 1992. Katolícka cirkev si ho tento rok pripomína po 29-krát. Každoročne k nemu píše svoje posolstvo aj pápež. Tohtoročné Svätý Otec Františka napísal na tému „Len jeden je váš Učiteľ, vy všetci ste bratia“ (Mt 23,8), jeho slovenskú verziu je možné nájsť na stránke www.kbs.sk.

( TK KBS, kbs, ml; pz ) 20210210017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]