[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 09. 05. 2021   Meniny má Roland       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Farár zo sýrskeho Aleppa: utrpenie je našim každodenným chlebom
P:3, 09. 02. 2021 10:31, ZAHSýria 9. februára (TK KBS) Katolícky kňaz z Aleppa napísal dojímavý list pri príležitosti Roku svätého Jozefa. Opisuje dramatickú situáciu v tomto sýrskom meste, kde „utrpenie je každodenným chlebom“ a „srdcia sú ochromené smútkom a zúfalstvom“. Františkán zveruje budúcnosť tohto mesta ochrancovi Ježiša, ktorý sa nikdy nesťažoval, ale vždy mu dôveroval.

Kňaz Ibrahim Alsabagh zdôrazňuje, že sätý Jozef je vzorom pastoračnej činnosti v Sýrii, ktorá bola zasiahnutá desiatym rokom krízy. Tá by mohla trvať ešte mnoho ďalších rokov. Pri písaní o krutom každodennom živote spomína mnohé nedostatky, ktorým ľudia čelia: potravinové, hygienické a zdravotnícke. Keď zima neustupuje, je nedostatok vykurovacieho oleja, benzínu, elektrina je len jednu hodinu denne. „Ako je možné žiť v tomto chladnom Aleppe, ktorý prenikol do všetkých kútov našich domovov a dodáva srdciam ochromeným smútkom a zúfalstvom temnotu,“ píše sýrsky františkán, ktorý v Aleppe zostal po celú vojnu, podporuje chudobných ľudí, nielen kresťanov.

Františkán Ibrahim píše o dráme otcov, ktorí nevedia, kde získať peniaze na nákup chleba pre svoje deti. Je to dôsledok nezamestnanosti, rastu cien a životných nákladov a vzrastajúcej inflácie, zatiaľ čo príjmy každým dňom klesajú. Františkán spomína utrpenie matiek upadajúcich do depresie kvôli zúfalstvu, nárastu počtu samovrážd otcov a mladých ľudí, ktorým vojna ukradla detstvo. „Vyrastajú v rodinách poznačených atmosférou smútku, zúfalstva, neistoty, či zajtra bude čo jesť,“ píše vo svojom liste farár latinskej farnosti v Aleppe. Spomína ženu, ktorá mu nedávno povedala, že nemohla dcére kúpiť topánky, keď staré už neboli vhodné na nosenie a nové stáli tri štvrtiny jej platu. "Dnes mi jedna z matiek povedala, že im nezostáva nič na ohrev vody, aby mohli umyť svoje deti a pripraviť im teplé jedlo." Existuje toľko situácií, ktoré vás rozplačú, píše kňaz Ibrahim. Pri zmienke o starších a chorých, najzraniteľnejších v spoločnosti, sa pýta: ako im môžeme zabezpečiť jedlo, palivo, teplé oblečenie na zimu, lieky, často potrebné plienky.

V súvislosti s Rokom svätého Jozefa pripomína, že Ježišov pestún nebol pasívnym rezignovaným človekom. „Podľa jeho príkladu s vierou hľadáme, ako čeliť realite a prijať svoju zodpovednosť. Ako cirkev v Sýrii, a najmä v Aleppe, cítime, že Boh nám zveruje svoj ľud, rovnako ako zveril svojho Syna Jozefovi,“ píše Ibrahim. Zdôrazňuje, že „Evanjelium ukazuje, že napriek všetkým ťažkostiam môže Boh naše životy vždy zachrániť za predpokladu, že máme tvorivú odvahu tesára z Nazareta, ktorý vie, ako zmeniť problém na príležitosť, vždy dôverovať v Prozreteľnosť“. Františkán poznamenáva, že každé núdzne, chudobné, trpiace a choré dieťa je dieťa, ktoré svätý Jozef chráni.

Aleppský farár zdôrazňuje, že obyvatelia tohto mesta potrebujú nielen materiálnu, ale aj duchovnú podporu. „Dnešní kresťania potrebujú nádej. Vieme, že naše utrpenie nie je večné, ale nevieme, kedy sa skončí,“ píše františkán, ktorý budúcnosť tohto skúšaného mesta zveril do rúk Ježišovho ochrancu, ktorý sa nikdy nesťažoval, ale vždy mu dôveroval.

( TK KBS, RV pl, rp; pz ) 20210209028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]