[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 02. 2021   Meniny má Viktor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kanadskí biskupi protestujú proti návrhu, ktorý uľahčuje prístup k eutanázii
P:3, 08. 02. 2021 13:27, ZAHKanada 8. februára (TK KBS) Kanadskí biskupi opäť protestovali proti návrhu zákona, ktorý rozširuje a uľahčuje prístup k eutanázii a asistovanej samovražde nevyliečiteľne chorých alebo zdravotne postihnutých ľudí. Eutanázia bola v Kanade zavedená v roku 2016, ale o smrť v krajine môžu požiadať iba zomierajúci ľudia, ktorí označujú svoje utrpenie za neznesiteľné.

Podľa biskupov je súčasný návrh zákona ďalším krokom k legalizácii smrti na požiadanie. „Keby mali všetci Kanaďania prístup ku kvalifikovanej paliatívnej starostlivosti, zomrelo by menej ľudí,“ uvádza sa vo vyhlásení. Biskupi vyzvali Dolnú snemovňu a Senát, aby kontroverzné pozmeňujúce a doplňujúce návrhy „svedomite zvážili“. Zdôraznili, že v Kanade vôbec neexistuje všeobecný súhlas s eutanáziou a asistovanou samovraždou, aj keď vláda tvrdí opak. Z toho vyplýva požiadavka na verejnú diskusiu.

Biskupov znepokojuje najmä rýchle tempo, ktorým sa vláda snaží zmeny uskutočniť, a to aj napriek početným varovaniam zdravotne postihnutých osôb a lekárskych organizácií pred ničivými následkami. Podľa nedávneho prieskumu spoločností Angus Reid Group a Cardus sa väčšina Kanaďanov obáva, že po vykonaní zmien bude zdravotníctvo ignorovať dlhodobú starostlivosť a liečbu chronických chorôb u starších ľudí.

Podľa hierarchov nie je neskoro prehodnotiť prístup Kanady k eutanázii a stále je možné reformovať systém zdravotnej starostlivosti, aby sa zabezpečilo, že nevyliečiteľne chorým ľuďom bude poskytnutá primeraná starostlivosť, ktorá rešpektuje dôstojnosť ľudského života. Podľa biskupov je tiež potrebné rešpektovať slobodu svedomia zdravotníckych pracovníkov, ktorí majú právo odmietnuť účasť na eutanázii a asistovanej samovražde.

Biskupi vyzývajú katolíkov, iné náboženské spoločenstvá a všetkých ľudí dobrej vôle, aby si prečítali návrh zákona a akékoľvek výhrady k nemu adresovali priamo miestnym poslancom.

( TK KBS, RV pl, rp; pz ) 20210208030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]