[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V susednom Rakúsku povolia od tejto nedele opäť verejné bohoslužby
P:3, 05. 02. 2021 11:25, ZAH

Rakúsko 5. februára (T KKBS) Po ukončení lockdownu sa od nedele 7. februára budú v katolíckych kostoloch v Rakúsku opäť sláviť verejné bohoslužby. Ich náštevníci budú musiať dodržať zvýšené ochranné opatrenia. Rakúska biskupská konferencia zverejnila vo štvrtok nové celonárodné smernice. Najdôležitejším pravidlom je, že pri bohoslužbách sa musí dodržiavať zvýšená minimálna vzdialenosť dva metre (doteraz to bolo 1,5 m pozn. prekl.) a že rúško FFP2 sa musí nosiť v interiéri aj v exteriéri. Zborový spev nie je možný. Krsty sú opäť možné v úzkom kruhu, svadby sa majú zatiaľ odložiť. Najnovší rámec pravidiel vznikol na základe novej dohody medzi ministerstvom kultúry a cirkvami i náboženskými spoločnosťami, ktorá bola uzavretá v utorok.

Šesťtýždňové obdobie, počas ktorého boli od 28. decembra povolené iba cirkevné bohoslužby v úzkom kruhu s maximálnym počtom 10 osôb, do ktorých bolo potrebné sa vopred zapísať, končí 7. februára.

Týmto spôsobom sa mohla sláviť svätá omša v zastúpení farského spoločenstva aj počas prísneho lockdownu. „Týmito smernicami chcú rakúski biskupi zaručiť, že aj za danej pandemickej situácie sa môžu bohoslužby sláviť bezpečne a dôstojne,“ uvádza sa v smerniciach. „Predpokladáme najmä osobnú zodpovednosť a ohľaduplnosť.“ Rovnako ako predtým, každý diecézny biskup môže na základe týchto rámcových smerníc vydať prísnejšie podrobné nariadenia pre farnosti v danom regióne a v prípade potreby pre celú diecézu. Opatrenia, o ktorých rozhodli biskupi počas videokonferencie – okrem úprav týkajúcich sa zvýšenia minimálnej vzdialenosti a požiadavky rúška FFP2 – vo veľkej miere zodpovedajú predpisom, ktoré boli platné už pred tvrdým lockdownom od 7. decembra.

Väčší odstup, žiadny chrámový spev

V súlade so všeobecným právnym rámcom sa aj v cirkevnej sfére zvyšuje minimálny odstup na dva metre. S cieľom zachovať potrebný odstup od ostatných ľudí, ktorí nežijú v spoločnej domácnosti, je podľa nového rámca potrebné prijať preventívne opatrenia (napríklad „ohradiť“ niektoré kostolné lavice). Minimálna vzdialenosť dva metre nemusí byť dodržaná, ak „to vyžaduje vykonávanie náboženských úkonov“, ako napríklad vysluhovanie sviatostí. V takom prípade musí byť vždy použité rúško typu FFP2.

„Zhromažďovaniu ľudí pred bohoslužbami a po nich, pri vchode a východe z kostola, sa treba za každú cenu vyhnúť“, a musí na to dávať pozor poverená osoba, tzv. „usporiadateľská služba“. Okrem toho je potrebné, aby dĺžka slávenia bohoslužieb bola primerane „krátka“. Vždy, keď je to možné, sa bohoslužby vo všedné dni majú konať v priestrannom veľkom kostole a nie v kaplnke. „Vzhľadom na súčasnú situáciu sa musí spoločný a zborový spev i naďalej vynechať,“ uvádza sa výslovne v smerniciach. Netýka sa to spevu maximálne štyroch sólistov. Sólisti alebo kantor by mali spievať len nevyhnutné spevy; ostatné spevy by mala nahradiť inštrumentálna hudba (organ, prípadne najviac štyri sólové nástroje). „Tieto nariadenia sa vzťahujú aj na bohoslužby slávené vonku,“ uvádza sa v smerniciach.

Povinnosť rúška a všeobecné pravidlá

Hoci už predtým bola povinná ochrana úst a nosa, nové pravidlá vyžadujú, aby mal účastník bohoslužieb rúško typu FFP2. Požiadavka mať nasadené rúško platí počas celej verejnej bohoslužby. Táto povinnosť sa nevzťahuje na tehotné ženy a deti do 6 rokov; deti od 6 do 14 rokov môžu namiesto rúška FFP2 nosiť iné rúško na ochranu úst a nosa.

„Ak nie je možné, aby ten, kto koná liturgickú službu (kňaz, lektor/lektorka, kantor/kantorka, atď.) mal nasadené počas slávenia rúško FFP2, dotyčný je z tejto povinnosti oslobodený na nevyhnutne potrebný čas, musí však namiesto toho dodržať väčší bezpečný odstup, resp. pri úkonoch počas obradov musí dodržiavať nasledujúce podrobnejšie opatrenia “ – uvádzajú smernice ako jednu z výnimiek. Pretože časté nasadzovanie a sťahovanie rúška FFP2 je problematické, osoba, ktorá vedie bohoslužbu – zvyčajne kňaz – spravidla tiež nemusí mať rúško. Služba akolytov je možná s minimálnym odstupom 2 metre a rúškom. Požiadavka na rúško platí aj pre bohoslužby pod šírym nebom. Minimálny odstup 2 metre musí byť dodržaný aj v exteriéri a musia byť k dispozícii dezinfekčné prostriedky.

Vetranie, usporiadateľská služba, hygiena

Jedným zo všeobecných pravidiel je, že nádoby na svätenú vodu v kostoloch zostávajú prázdne a vyčistené. Dávkovače dezinfekčných prostriedkov musia byť zreteľne viditeľné pri vstupe do kostola. Povrchy alebo predmety (napr. kľučky dverí, ale aj knihy, lavice, ambona), ktorých sa osoby opakovane dotýkajú, je potrebné často čistiť a dezinfikovať. Usporiadateľská služba (poverená osoba) farnosti má tým, ktorí prichádzajú na bohoslužbou poskytnúť náležité usmernenia. Kostoly treba pred bohoslužbou a po nej „čo možno najlepšie vyvetrať“.

„Ten, kto je chorý, kto sa cíti chorý alebo má podozrenie na infekčné ochorenie, sa musí zdržať účasti na spoločnej bohoslužbe,“ uvádza sa výslovne v smerniciach. Takéto osoby preto nesmú „vykonávať liturgickú službu, aby chránili seba aj ostatných“. „Každý, kto má zdravotné problémy alebo si tým nie je istý, si má konať bohoslužbu doma ako domáca cirkev a spájať sa s ostatnými v modlitbách,“ uvádza sa v súvislosti s video-streamovaním a vysielaním cirkevných bohoslužieb v rozličných médiách.

Každý, kto vykonáva liturgickú službu, si musí pred bohoslužbou dôkladne umyť alebo vydezinfikovať ruky. Ak dôjde pri liturgickej službe k priamemu kontaktu rukou, napríklad pri rozdávaní svätého prijímania, „musí sa liturgický úkon prerušiť. Rozdávateľ svätého prijímania si umyje alebo vydezinfikuje ruky a až potom môže obrad pokračovať“.

„Farnosti majú mať počas dňa otvorené kostoly a vyzývať farníkov k osobnej modlitbe“. Aj tu platí minimálny odstup dva metre a požiadavka na rúško FFP2.

Svätá omša a prijímanie

Rovnako ako predtým si veriaci nemajú počas bohoslužby pri znaku pokoja podávať ruky. Košíky na zbieranie milodarov (tzv. „zvonček) by sa nemali medzi prítomnými podávať, ale majú byť umiestnené napr. pri vchode či východe z kostola.

Podrobné pravidlá existujú aj ohľadom obradu svätého prijímania: Napríklad hostie musia byť počas omše zakryté, až do chvíle, kým sa nerozdáva sväté prijímanie. Krátko pred rozdávaním hostií si musí kňaz nasadiť rúško FFP2 a dôkladne si umyť alebo vydezinfikovať ruky pri oltári v presbytériu. To platí aj pre ostatných rozdávateľov svätého prijímania, ktorí „z hygienických dôvodov príjmu sväté prijímanie až nakoniec“.

Veriaci, ktorí  v zástupe idú na sväté prijímanie, musia dodržiavať minimálnu vzdialenosť dva metre. Slová „Telo Kristovo – Amen“, ktoré sa hovoria bezprostredne pred svätým prijímaním, sa vynechávajú. Kňaz môže povedať tieto slová po výzve „Hľa, baránok boží... Pane, nie som hoden“, na čo všetci odpovedia „Amen“. „Naliehavo sa odporúča prijímanie na ruku“, prízvukuje sa v smerniciach a ďalej sa dodáva: „Veriaci, držiac sväté prijímanie v rukách, nech ustúpia aspoň dva metre nabok, aby mohli v pokoji a dôstojne prijať prijímanie.“ Prijímania do úst sa týka nasledujúce upresnenie: je to „možné, iba na konci rozdávania svätého prijímania“.

Sviatosti a pohreby

Ako sa už nedávno praktizovalo, svadby sa majú odložiť na neskôr. Krsty sa od nedele opäť môžu konať, ale „iba v najužšom kruhu“. Ďalej „spoveď môže prebiehať iba mimo spovedelnice, najlepšie v dostatočne veľkej a dobre vetranej miestnosti“, v ktorej je podľa smerníc dodržaná minimálna vzdialenosť dva metre. Užitočné je tu umiestniť (medzi penitenta a kňaza) tabuľu z plexiskla, napr. na stôl; „inak je potrebné mať nasadené rúško typu FFP2“.

V prípade podania svätého prijímania a Viatika (pokrmu na cestu) chorému mimo nemocníc a domovov dôchodcov, musí byť návšteva vopred dohodnutá s príbuznými a dobre pripravená. Pred úkonom i po ňom si musí kňaz dôkladne umyť alebo dezinfikovať ruky. „Na cintoríne a v domoch smútku je potrebné dodržiavať vládne nariadenia; tie stanovujú maximálny počet 50 osôb“, uvádza sa s odvolaním na aktuálne platné nariadenia ohľadom koronakrízy.

Úplné znenie smerníc a rámcových nariadení je k dispozícii na www.bischofskonferenz.at/behelfe/corona-rahmenordnung.

-

Zdroj: Kathpress / Preložil: Stanislav Gábor

( TK KBS, kath, sg, ml; pz ) 20210205019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]