[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 02. 2021   Meniny má Viktor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Portugalskí biskupi protestujú proti schváleniu eutanázie v krajine
P:3, 30. 01. 2021 18:53, ZAHPortugalsko 30. januára (RV) „So smútkom a rozhorčením“ reagovala Konferencia biskupov Portugalska na skutočnosť, že tamojší parlament v piatok 29. januára schválil návrh zákona o depenalizácii eutanázie a asistovanej samovraždy.

V osobitnej nóte portugalskí biskupi so zármutkom konštatujú, že takéto schválenie usmrcovania ľudí navyše prichádza v plnej pandémii COVIDu-19, keď sa „všetci chceme nasadiť, aby sa zachránilo čo najviac životov, prijímajúc bezprecedentné obmedzovanie slobody a ekonomické obety“.

„Je protirečením legalizovať smrť v tomto kontexte, odmietajúc lekciu, ktorú nám dáva pandémia o vzácnej hodnote ľudského života, ktorý sa spoločnosť vo všeobecnosti a osobitne zdravotnícky personál snažia zachrániť nadľudským spôsobom“, píšu biskupi.

Návrh zákona, ktorý bol včera schválený „uráža princíp neporušiteľnosti ľudského života potvrdený naším základným zákonom“, dodávajú biskupi pripomínajúc, že aj napriek tomu, že zákon bol prijatý, „ešte môže byť predmetom ústavnej revízie“.

Pre Konferenciu biskupov Portugalska je neprijateľné, aby bola eutanázia „odpoveďou na chorobu a utrpenie“, pretože by to znamenalo „zrieknuť sa zmierňovania utrpenia a vysielať mylnú ideu, že život poznačený bolesťou si viac nezasluhuje ochranu a stáva sa záťažou pre ľudí samých, pre tých čo ich obklopujú, pre zdravotné služby i pre celú spoločnosť“.

Biskupi naopak vyzývajú k ochrane života, „predovšetkým, keď je najkrehkejší, všetkými prostriedkami a osobitne prostredníctvom prístupu k paliatívnej starostlivosti, ktorý väčšina obyvateľstva Portugalska ešte nemá“.

Odsudzujúc „politiku, ktorá podkopáva dôstojnosť každej ľudskej osoby“, portugalskí biskupi zároveň vyjadrujú žalosť nad „bezprecedentnou kultúrnou involúciou, charakterizovanou absolutizovaním autonómie a sebaurčenia osoby“, proti čomu „treba energicky zareagovať“.

„Teraz viac než kedykoľvek posilňujeme naše predsavzatie starostlivo a láskyplne sprevádzať všetkých chorých, vo všetkých fázach ich pozemského života a predovšetkým vo fáze finálnej“, píšu vo svojej nóte portugalskí biskupi.

Na legalizáciu eutanázie zareagovali spoločným vyhlásením aj viaceré katolícke organizácie, vrátane národnej Charity či Katolíckej univerzity. Spoločne apelujú na poslancov parlamentu, aby prehodnotili svoj postoj pri hlasovaní, ako aj na prezidenta republiky, aby urobil všetko, čo je v jeho silách a zastavil legalizáciu eutanázie v Portugalsku.

Pripomeňme, že nový zákon je výsledkom piatich návrhov schválených Národným zhromaždením vo februári minulého roka. Teraz o jeho osude rozhodne prezident. V októbri bol naopak zamietnutý návrh na vyhlásenie referenda o otázke eutanázie. Ak by bol zákon definitívne prijatý, Portugalsko by sa po Belgicku, Luxembursku a Holandsku stalo štvrtou európskou krajinou, ktorá by legalizovala eutanáziu.

( TK KBS, RV, zk; rp ) 20210130004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]