[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 04. 2024   Meniny má Dana, Danica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Turkson: Všetkým sprístupniť vakcíny, ale i pôdu, dom a prácu
P:3, 29. 01. 2021 13:40, ZAH

Vatikán 29. januára (RV) „Keď hovoríme o dôstojnosti ľudskej osoby, nesmieme skĺznuť ku kompromisom a musíme ju podporovať“ – to sú slová kardinála Petra Turksona, prefekta Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj počas virtuálneho stretnutia Ekonomického fóra v Davose vo štvrtok 28. januára. Téma výročného podujatia vo švajčiarskej metropole bola zameraná na zastavenie prudkého nárastu chudoby v dôsledku pandémie (Stopping Poverty from Going Viral).

Kardinál Turkson, ktorý pochádza z Ghany, hovoril na Ekonomickom fóre o situácii ľudí v chudobných častiach sveta a zopakoval aj pápežove slová o dôležitosti prístupu k antivírusovej liečbe a vakcínam pre všetkých. Pripomenul, že existuje svet, v ktorom si človek dokáže nakúpiť prostredníctvom internetu a v čase pandémie sa vyhnúť nebezpečenstvu. Existuje však aj iný svet, v ktorom človek musí ísť na ľudnaté trhovisko. Je svet, kde človek nemôže chrániť svoju rodinu, lebo nemá ani dôstojné bývanie, ba ani prácu, aby si ho mohol zaplatiť.

V zápase s pandémiou, keď sa jednotlivé vlády snažia postarať o svojich občanov a prístup mnohých krajín k vakcínam sa oneskoruje, vatikánsky zástupca odporúčal využiť výrobné kapacity aj priamo v týchto krajinách: „Rozličné krajiny sú schopné vyrábať liečivá a ak by sa zjemnili požiadavky intelektuálneho vlastníctva, mohla by sa produkcia liečiv preniesť na lokálnu úroveň“. Kardinál Turkson spomenul aj dôležitosť „skúmať niektoré alternatívne terapie“ na zníženie úmrtnosti v kríze pandémie.

Prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj hovoril aj o činnosti vatikánskej Komisie COVID-19, ktorá vznikla na podnet pápeža. Pripomenul pápežove slová, že základom je, aby v centre každého spoločenského úsilia stál človek. „Keď hovoríme o dôstojnosti ľudskej osoby, nesmieme skĺznuť ku kompromisom a musíme ju podporovať,“ zdôraznil kardinál Turkson. Ide tu podľa jeho slov o otázku pozornosti, ktorá sa stáva politickou voľbou a smerom činnosti.

Svätá stolica sa usiluje podporiť praktizovanie solidárnosti, starostlivosti, vytváranie a posilňovanie ľudského bratstva, uviedol kardinál Turkson. Ako príklad uviedol pozornosť venovanú iniciatívam zdola: „Už nejaký čas sa zaoberáme tzv. skupinami ľudových hnutí. Spozorovali sme tri kľúčové oblasti: pôda, práca a dom. Sledujeme tieto tri ciele, aby sa ľuďom zaručila strecha nad hlavou, čo zároveň znamená ochrana rodiny, jej bezpečnosti a blaha.“

( TK KBS, RV, zk, jb; rp ) 20210129028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]