[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 09. 2021   Meniny má Matúš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Turkson: Všetkým sprístupniť vakcíny, ale i pôdu, dom a prácu
P:3, 29. 01. 2021 13:40, ZAH

Vatikán 29. januára (RV) „Keď hovoríme o dôstojnosti ľudskej osoby, nesmieme skĺznuť ku kompromisom a musíme ju podporovať“ – to sú slová kardinála Petra Turksona, prefekta Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj počas virtuálneho stretnutia Ekonomického fóra v Davose vo štvrtok 28. januára. Téma výročného podujatia vo švajčiarskej metropole bola zameraná na zastavenie prudkého nárastu chudoby v dôsledku pandémie (Stopping Poverty from Going Viral).

Kardinál Turkson, ktorý pochádza z Ghany, hovoril na Ekonomickom fóre o situácii ľudí v chudobných častiach sveta a zopakoval aj pápežove slová o dôležitosti prístupu k antivírusovej liečbe a vakcínam pre všetkých. Pripomenul, že existuje svet, v ktorom si človek dokáže nakúpiť prostredníctvom internetu a v čase pandémie sa vyhnúť nebezpečenstvu. Existuje však aj iný svet, v ktorom človek musí ísť na ľudnaté trhovisko. Je svet, kde človek nemôže chrániť svoju rodinu, lebo nemá ani dôstojné bývanie, ba ani prácu, aby si ho mohol zaplatiť.

V zápase s pandémiou, keď sa jednotlivé vlády snažia postarať o svojich občanov a prístup mnohých krajín k vakcínam sa oneskoruje, vatikánsky zástupca odporúčal využiť výrobné kapacity aj priamo v týchto krajinách: „Rozličné krajiny sú schopné vyrábať liečivá a ak by sa zjemnili požiadavky intelektuálneho vlastníctva, mohla by sa produkcia liečiv preniesť na lokálnu úroveň“. Kardinál Turkson spomenul aj dôležitosť „skúmať niektoré alternatívne terapie“ na zníženie úmrtnosti v kríze pandémie.

Prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj hovoril aj o činnosti vatikánskej Komisie COVID-19, ktorá vznikla na podnet pápeža. Pripomenul pápežove slová, že základom je, aby v centre každého spoločenského úsilia stál človek. „Keď hovoríme o dôstojnosti ľudskej osoby, nesmieme skĺznuť ku kompromisom a musíme ju podporovať,“ zdôraznil kardinál Turkson. Ide tu podľa jeho slov o otázku pozornosti, ktorá sa stáva politickou voľbou a smerom činnosti.

Svätá stolica sa usiluje podporiť praktizovanie solidárnosti, starostlivosti, vytváranie a posilňovanie ľudského bratstva, uviedol kardinál Turkson. Ako príklad uviedol pozornosť venovanú iniciatívam zdola: „Už nejaký čas sa zaoberáme tzv. skupinami ľudových hnutí. Spozorovali sme tri kľúčové oblasti: pôda, práca a dom. Sledujeme tieto tri ciele, aby sa ľuďom zaručila strecha nad hlavou, čo zároveň znamená ochrana rodiny, jej bezpečnosti a blaha.“

( TK KBS, RV, zk, jb; rp ) 20210129028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]