[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 31. 07. 2021   Meniny má Ignác       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Najstarší obraz sv. Tomáša Akvinského vo Florencii bol obnovený
P:3, 28. 01. 2021 12:32, ZAH

Taliansko 28. januára (TK KBS) Nedávno nájdené najstaršie vyobrazenie svätého Tomáša Akvinského je v centre osláv výročia vo florentskej bazilike Santa Maria Novella.

Obraz anjelského učiteľa sa našiel na stene pod vrstvou omietky: je to freska z roku 1323 a s najväčšou pravdepodobnosťou patrí autorstvo „Majstrovi svätej Cecílie“. 28. januára, v deň liturgickej pamiatky svätého Tomáša Akvinského, sa tento obraz stal hlavným atribútom osláv spojených s dvojnásobným dominikánskym jubileom. V tomto roku si pripomínajú 800. výročie narodenia svätého Dominika pre nebo (zomrel v Bologni 6. augusta 1221) a 800. výročie príchodu prvých dvanástich bratov dominikánov do malého florentského kostola sv. Márie z viníc, na mieste ktorého bola v roku 1279 postavená bazilika Santa Maria Novella.

Svätý Dominik poslal bratov do Florencie, aby bojovali proti katarskej heréze. Spočiatku sa usadili za mestom. S podporou neskoršieho pápeža Gregora IX. zasvätili svoje apoštolské práce kázaniu o Božskej a ľudskej podstate Ježiša Krista.

Freska, ktorá bola v kostole objavená pred dvomi rokmi, pochádza z kanonizácie svätého Dominika (v roku 1324). Zobrazuje prvú prednášku svätého Tomáša - Magister v Sacra Pagina, na Parížskej univerzite. Prednáška bola venovaná Božskej múdrosti. „Stratenie“ obrazu je spojené s prácami vykonanými v bazilike v roku 1565, keď Cosimo I. Medicejský nariadil Giorgiovi Vasarimu jeho aktualizáciu v súlade s tridentskými kánonmi. Následne bola väčšina stredovekých obrazov zničená, vrátane niekoľkých fresiek od Beata Angelica. Iba niekoľko obrazov nebolo vymazaných zo stien, ale boli prekryté vrstvou omietky: medzi nimi bol aj obraz svätého Tomáša Akvinského. Na jeho miesto bol umiestnený manieristický kamenný oltár a obraz od samotného Vasariho. Obraz bol pred ľudským okom skrytý takmer pol tisícročia a objavila ho reštaurátorka Simone Vettori, ktorej sa ho podarilo vyčistiť.

Ako vysvetlil dominikán Manuel Russo v rozhovore pre Vatican News, bazilika Santa Maria Novella úzko súvisí s osobnosťou svätého Tomáša: architektúra chrámu zodpovedá estetickému poňatiu anjelského učiteľa; navyše tu v XIV. storočí bola založená teologická a filozofická škola - pokračovateľka školy, ktorú založil svätý Tomáš v Neapole v bazilike San Domenico Maggiore. Vo florentskom kostole sú ďalšie slávne obrazy svätca; uchováva sa tu časť jeho relikvií - prst Tomáša Akvinského. Svätý zomrel v opátstve Fossanova v Priverne neďaleko Latiny. Podľa v tom čase platného kánonického zákona mali byť na mieste smrti uložené pozostatky zosnulého, ale dominikáni zorganizovali únos tela a preniesli ho do Toulouse, rodiska Rádu kazateľov.

Na ceste do Francúzska sa bratia zastavili vo Florencii a tam mu z vôle pápeža Urbana V. nechali prst. Tradične sa v minulých storočiach nosil v sprievode prst svätého autora eucharistických chválospevov počas procesií na sviatok Božieho tela.

( TK KBS, RV ru, rp; pz ) 20210128026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]