[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 01. 03. 2021   Meniny má Albín       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Talianski biskupi a lekári varujú pred nárastom detských samovrážd
P:3, 28. 01. 2021 12:00, ZAHTaliansko 28. januára (TK KBS) Predseda Talianske biskupskej konferencie, kardinál Gualtiero Bassetti, ktorý v utorok začal zasadnutie jej stálej rady, zameral pozornosť na čoraz silnejší sociálny vplyv pandémie. "Dôverujeme v účinnosť vakcíny proti koronavírusu, ale nie je možné zanedbať jeho dramatické vedľajšie účinky: sociálnu izoláciu, zhoršenie mentálnych chorôb a prudký vzrast samovrážd u detí a mladistvých".

Tieto skutočnosti by mali vyburcovať všetky inštitúcie, ktoré sa podieľajú na výchove a vzdelávaní mladých ľudí, pokračoval kardinál Bassetti. "Na výchovnú krízu by mala Cirkev reagovať pohľadom do budúcnosti, tvorivosťou a predkladaním nových projektov". Zároveň má mladým ľuďom "tlmočiť presvedčenie, že aj tento čas je cenný pre osvojenie si podstatných prvkov ľudského života".

Utrpenie dospievajúcich počas pandémie odborne opisuje Stefano Vicari, primár neuropsychiatrie v Bambino Gesu, v rímskej pediatrickej nemocnici Svätého stolca: "Pokusy o samovraždu a sebapoškodzovanie u detí a mladistvých počas pandémie vzrástli o 30 percent. Nikdy v minulosti som nemal oddelenie úplne obsadené. Samovražda je vo vekovej kategórii 10-25 rokov druhou príčinou úmrtí hneď po dopravných nehodách, tento jav vždy existoval, ale od vlaňajšieho októbra sa značne vyostril," uviedol Vicari v talianskej tlači.

Jeho slová smutne dosvedčujú pohrebné obrady desaťročného dievčatka v juhotalianskom Bari, ktoré slúžil tamojší arcibiskup Lorefice. Dievča sa uškrtilo pri natáčaní videa na sociálnu sieť TikTok. "Jej smrť je varovaním a úpenlivo prosbou. Naše deti sú počas terajšej pandémie krehké, vydesené, obklopuje ich samota, depresia, zúfalstvo. Počúvajme ich ťažkosti, urobme to všetci spoločne," naliehal juhotaliansky arcibiskup vo farnosti, kde malo ísť dievča v júni k prvému svätému prijímaniu. Jej smrť nie je ojedinelá - v pondelok sa v tom istom meste obesil deväťročný chlapec pravdepodobne z rovnakých dôvodov, teda účasti na tiktokovej "challenge" (Osservatore Romano, Avvenire, 27.1.2021; La Repubblica 19.1.2021).

( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210128025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]