[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 09. 2021   Meniny má Matúš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ani nemocnice na území Trnavskej arcidiecézy nie sú bez pomoci kňazov
P:3, 26. 01. 2021 10:04, DOM

Trnava 26. januára (TK KBS) Katolícki kňazi pôsobia prakticky vo všetkých slovenských nemocniciach. Okrem toho, že sú k dispozícii veriacim, mnohí z nich pomáhajú aj ako dobrovoľníci pri riešení situácie s ochorením COVID-19. Iná situácia nie je ani v Trnavskej arcidiecéze, kde sa tiež našli kňazi ochotní pomáhať pacientom v ťažkých zdravotných situáciách, ale i vyčerpaným lekárom.

Z iniciatívy trnavského arcibiskupa Jána Oroscha je starostlivosť o chorých v jednotlivých nemocniciach a domovoch sociálnych služieb zabezpečovaná 16 kňazmi. „Napriek zákazu vstupu na oddelenia nemocníc, v prípade zaopatrenia zomierajúcich a paliatívnych pacientov, je na zavolanie rodiny a so súhlasom lekára vstup kňazom umožnený,“ povedal biskupský vikár pre nemocničnú duchovnú službu v Trnavskej arcidiecéze Rudolf Kopinec.

Na ponuku intenzívnejšej dobrovoľníckej pomoci zareagovala na území Trnavskej arcidiecézy zatiaľ iba Nemocnica s poliklinikou v Galante, kde vypomáhajú dvaja diecézni kňazi. Túto skutočnosť spomenul vo svojej homílii počas streamovanej svätej omše z arcibiskupskej Kaplnky povýšenia Svätého kríža v nedeľu 17. januára 2021 aj trnavský arcibiskup Ján Orosch.

„Som preto veľmi vďačný aj kňazom a rehoľníkom v našej arcidiecéze, nie je tomu tak len v Košiciach, ale aj v Trnavskej arcidiecéze, kde viacerí naši kňazi vykonávajú kňazské povinnosti, ale aj povinnosti zdravotníkov v nemocniciach. Napríklad v Galante je covidová nemocnica, kde niektorí naši kňazi vyštudovaní na stredných zdravotníckych školách ponúkli svoju pomoc týmto chorým. Vidíte, aké je to úžasné, že Pán si takto nachádza svojich pomocníkov, sú to jeho predĺžené ruky, ktorými vedie svoje stádo aj takýmto mimoriadnym spôsobom,“ zdôraznil arcibiskup Orosch.

 

Nemožno opomenúť, že v nemocniciach a domovoch sociálnych služieb okrem diecéznych kňazov pomáhajú aj desiatky rehoľníkov. I v nedávnej minulosti, počas celoplošného testovania obyvateľstva na prelome mesiacov októbra a novembra 2020, podali pomocnú ruku pri organizovaní tejto akcie aj desiatky kňazov, o ktorých sa však vtedy veľmi nehovorilo.

-

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave

 ( TK KBS, abu, ml; pz ) 20210126017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]