[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 31. 07. 2021   Meniny má Ignác       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kresťanské dedičstvo v Turecku potrebuje záchranu
P:3, 25. 01. 2021 16:10, ZAH

Turecko 25. januára (TK KBS) V Turecku 5 000 kostolov a 650 kresťanských kláštorov nevyhnutne potrebuje záchranu. Mnohé z nich svedčia o hlásaní Evanjelia ešte v biblických dobách, keď tieto oblasti boli miestom svätého Pavla. Vedci z Istanbulského výskumného centra pre Anatóliu varujú, že mnohým z nich hrozí zničenie. Vyzývajú na zvýšené medzinárodné úsilie na záchranu dedičstva v regióne, kde sa Ježišovi učeníci prvýkrát nazývali kresťanmi.

Vedci poukazujú na to, že záchrana kresťanského dedičstva Turecka je viac ako čisto náboženská práca. Ide o zachovanie identity týchto oblastí a ich kultúry. Preto vyzývajú turecké orgány, aby podporili tieto kroky. Ničenie kresťanských pamiatok sa nedávno stalo slávnym po nahrávke miestnych moslimov, ktorí grilovali na troskách chátrajúceho arménskeho chrámu Panny Márie v meste Germuş neďaleko Urfa na juhovýchode tejto krajiny. Začali sa objavovať informácie o ďalších kresťanských kostoloch a kláštoroch, ktoré sa zrútili a začali miznúť. Materiál mnohých z nich používali miestni obyvatelia na stavbu domov a dokonca aj miestnych mešít. Z mnohých zariadení sa stali sklady, stajne, obchody a tabakové sklady.

Po vyhladení kresťanských Arménov v roku 1915 sa tieto krajey vyľudnili od kresťanov a chrámy ovládla moslimská väčšina. Stav mnohých budov je komplikovaný. Riaditeľ Dominikánskeho centra pre medzináboženský dialóg v Istanbule pripúšťa, že sa pracuje na vytvorení registra chátrajúceho kresťanského dedičstva. Páter Claudio Monge tiež upozorňuje, že súčasné komunity si nemôžu dovoliť tieto budovy revitalizovať, tým viac, že počet kresťanov v tejto krajine sa neustále zmenšuje a dokonca ani prílev utečencov z Iraku ho neobnovil. Dominikán naznačuje, že jedným zo spôsobov záchrany tohto dedičstva by mohol byť cestovný ruch. Aby sa tak stalo, v Turecku by museli existovať príslušné politické podmienky. V posledných rokoch totiž došlo k nárastu nacionalistického populizmu a zaobchádzaniu s nemoslimskými menšinami ako s kolaborantmi zahraničných síl zameranými na oslabenie tureckej identity.

O ťažkej situácii chrámov v Turecku svedčia dejiny historického arménskeho kostola, ktorý je už mnoho rokov v súkromných rukách a práve bol daný na predaj na trhu s nehnuteľnosťami. Arménsky patriarchát v Konštantínopole poukazuje na to, že v minulosti boli miesta kresťanských bohoslužieb budované alebo obnovované „sultánskymi dekrétmi“. Pripomína tiež, že ochrana cirkevných budov, ktoré prispeli ku kultúrnemu bohatstvu tureckej krajiny a ktoré už príslušné komunity nevyužívajú, je spoločnou povinnosťou príslušných štátnych inštitúcií, čo žiaľ, nie je v Turecku badateľné.

( TK KBS, RV pl, rp; pz ) 20210125035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]