[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 02. 2021   Meniny má Viktor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Latinská Amerika začala prípravu na kontinentálne cirkevné zhromaždenie
P:3, 25. 01. 2021 15:06, ZAHVatikán 25. januára (RV) V nedeľu 24. januára v Bazilike Panny Márie Guadalupskej v hlavnom meste Mexika slávnostne ohlásili začiatok prípravy na kontinentálne cirkevné zhromaždenie krajín Latinskej Ameriky a Karibiku, ktoré bude 21. - 28. novembra 2021 s mottom „Všetci sme misionárskymi učeníkmi vychádzajúcimi von“. Pápež František pri tejto príležitosti v krátkom videoposolstve predsedovi Rady biskupských konferencií Latinskej Ameriky (CELAM) povzbudil organizátorov najmä k tomu, aby pripravované cirkevné zhromaždenie bolo podujatím celého Božieho ľudu.

„Drahý Miguel“, oslovuje bratsky Svätý Otec Mons. Miguela Cabrejosa Vidarteho, arcibiskupa peruánskeho Trujilla. Spontánnymi slovami pripomína, aby cirkevné zhromaždenie nebolo chápané len ako ďalšia konferencia latinskoamerických biskupov ako bola naposledy v Aparecide v roku 2007, ale ako „stretnutie Božieho ľudu“, kráčajúceho spoločne ako „laičky a laici, zasvätení muži a ženy, kňazi a biskupi “, ktorí sa spoločne modlia, hovoria, myslia, diskutujú a hľadajú Božiu vôľu.

Svätý Otec vyjadril svoje žičenie k rozbiehajúcemu sa podujatiu týmito slovami: „Nech toto cirkevné zhromaždenie nie je nejakou elitou oddelenou od svätho Božieho ľudu. Spolu s ľudom: nezabúdajte na to, že sme všetci súčasťou Božieho ľudu, patríme doň všetci, a tento Boží ľud je neomylný „in credendo“, ako nám hovorí Koncil, je tým, čo nám dáva spolupatričnosť.“

„Pri odlúčenosti od Božieho ľudu vznikajú elity, elity osvietené tou či onou ideológiou, a toto nie je Cirkev. Cirkev sa dáva v lámaní chleba, Cirkev sa dáva so všetkými, bez vylučovania,“ hovorí pápež František vo videoposolstve a dodáva, že základom prípravy musí byť modlitba, v ktorej „je Pán uprostred nás“.

Posolstvo k začatiu prípravy na novembrové kontinentálne cirkevné zhromaždenie Latinskej Ameriky a Karibiku vydal aj predseda Pápežskej komisie pre Latinskú Ameriku kardinál Marc Ouellet, prefekt Kongregácie pre biskupov. O očakávanom význame podujatia sa vyjadril ako o „prorockom znamení pre budúcnosť Cirkvi“.

( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20210125032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]