[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 29. 09. 2021   Meniny má Michal, Michaela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikán vyzýva krajiny na svedomitú distribúciu vakcín proti Covidu
P:3, 23. 01. 2021 18:43, ZAH

Vatikán 22. januára (RV) Pápežská akadémia pre život vydala v piatok 22. januára nótu o očkovaní proti ochoreniu COVIDu-19, v ktorej upozorňuje na zodpovednosť v distribúcii a dostupnosti vakcín, najmä chudobným krajinám: „Je to mimoriadna príležitosť pre novú solidárnejšiu budúcnosť“.

„Zoči-voči veľmi vážnym problémom, ktoré vznikajú v súvislosti s výrobou a distribúciou vakcín proti COVIDu-19, Pápežská akadémia pre život dôrazne pripomína naliehavosť určenia vhodných systémov pre transparentnosť a spoluprácu.“ Takto znie úvod nóty Pápežskej akadémie pre život, ktorú v súvislosti s celosvetovým očkovaním vydali predseda akadémie Mons. Vincenzo Paglia spolu s kancelárom Mons. Renzom Pegorarom.

„Existuje príliš veľa antagonizmu a konkurencie a riziko vážnej nespravodlivosti.“ – upozorňujú ďalej v nóte, a pripomínajú i slová pápeža Františka z jeho príhovoru pri Urbi et Orbi 25. decembra 2020, keď vyzval pamätať pri distribúcii vakcín na chudobné a znevýhodnené krajiny.

O dôležitosti očkovania a požiadavke spravodlivého prístupu k vakcínam vydala Pápežská akadémia pre život spolu s Dikastériom pre integrálny ľudský rozvoj ešte 29. decembra osobitný dokument, v snahe prekonať tzv. „logiku očkovacieho nacionalizmu“.

Nová nóta Pápežskej akadémie pre život teda vyzýva k spolupráci: „Priemyselná výroba vakcíny by sa mala diať v spolupráci medzi štátmi, farmaceutickými firmami a inými organizáciami tak, aby mohla byť realizovaná súčasne v rôznych oblastiach sveta.“

„Je to mimoriadna príležitosť pre novú solidárnejšiu budúcnosť“ – pripomína nóta a konštatuje, že v oblasti výskumu sa to aspoň čiastočne darí. Zároveň však zdôrazňuje aj princíp subsidiarity:

„V rovnakom duchu sa musí iniciovať pozitívna súčinnosť zužitkovaním dostupných výrobných a distribučných zariadení v rôznych regiónoch, kde sa vakcíny budú podávať, na základe princípu subsidiarity.

Preto sa treba vyhnúť tomu, že by niektoré krajiny dostali vakcínu veľmi oneskorene pre nedostupnosť v dôsledku vopred vykúpených veľkých objemov zo strany bohatších štátov.

Distribúcia očkovacej látky si vyžaduje rad nástrojov, ktoré je potrebné tak nastaviť a uviesť do chodu, aby sa dosiahli dohodnuté ciele z hľadiska univerzálnej prístupnosti.

Výzva národným vládam a organizáciám Európskej únie a Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO), aby podnikli kroky v tomto zmysle, sa javí ako čoraz silnejšia a naliehavejšia.“

( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20210123002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]