[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 09. 2021   Meniny má Zdenka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

O dva týždne - 8. februára - sa začína Národný týždeň manželstva 2021
P:3, 22. 01. 2021 13:33, DOM

Bratislava 22. januára (TK KBS) Už o dva týždňa - v pondelok 8. februára 2021 - sa začína na Slovensku Národný týždeň manželstva (NTM) 2021 (do 14. februára).

Ciele a zámer Týždňa manželstva

Je to priateľská a pozitívna iniciatíva, ktorá povzbudzujúcim a moderným spôsobom pripomína zásady a hodnoty, na ktorých stojí celá spoločnosť. NTM je súčasťou medzinárodného združenia The Marriage Week International, avšak na Slovensku (podobne ako v každej ďalšej členskej krajine) funguje ako autonómny projekt.

Vo vysokom životnom tempe súčasnosti je v spleti urgentných záležitostí ľahké zabudnúť na tie, ktoré sú pre život a osobnostnú stabilitu jednotlivca, kľúčové. Dobré rodinné zázemie tu určite zohráva nezanedbateľnú úlohu. Pričom dobrá rodina má základ v dobre fungujúcom vzťahu jej zakladateľov – manželských partnerov. Týždeň manželstva sa snaží upriamiť pozornosť na dôležitosť udržiavania a prehlbovania vzťahu medzi partnermi. NTM pripomína túto naliehavú potrebu všetkým, ktorí sú vo vzťahu a vyzýva venovať (zvýšenú) pozornosť svojmu manželskému partnerovi – pre začiatok aspoň jeden týždeň v roku. Ideálne obojstranne, ale počíta sa, aj ak s tým začne iba jeden z partnerov. NTM k tomu ponúka množstvo inšpirácií a podnetov.

Bezpečne v manželstve – téma NTM 2021

Pandémia Covid-19 priniesla so sebou mnoho neistoty a ohrozenia na rôznych úrovniach a téma bezpečia sa stala vysoko aktuálnou pre väčšinu z nás. Podobne ako v bežnom živote, rovnako v manželstve túžime po bezpečí. Aj preto sa organizátori rozhodli aktuálny ročník zamerať práve na to, čo v manželstve bezpečie vytvára a tiež čo ho ohrozuje. NTM v spolupráci so svojimi partnermi ponúka nielen vyjadrenia odborníkov na tieto témy, ale aj množstvo praktických rád a tipov čo robiť, aby sme sa vyhli faktorom ohrozujúcim vzťah a ako posilniť oblasti, ktoré na vzťah pôsobia stmeľujúco. Aj dobrý a zdravý vzťah môže byť ešte lepší a zdravší, keď sa oň staráme.

Záchranné koleso symbolom kampane

Manželstvo je ako plavba – nie vždy iba pokojnými vodami – do vysnívaného prístavu. Preto záchranné koleso je celkom príznačným vizuálnym zobrazením korešpondujúcim s témou jedenásteho ročníka NTM na Slovensku. Záchranné koleso symbolizuje pomoc v situácii, keď sa vzťah začne potápať. Je tu preto, aby bolo použité, keď je to potrebné. Môže však byť tiež symbolom možného ohrozenia a povzbudiť k opatrnosti či prezieravosti počas spoločnej plavby. Posolstvo, že manželstvo môže byť bezpečným miestom vo svete plnom nebezpečenstiev, vyjadruje aj grafika tematickej nálepky v ponuke NTM.

Bezpečie vs ohrozenie vo vzťahu

Exkluzívne pre NTM prispel článkom o bezpečí v manželstve riaditeľ výskumu Marriage Foundation zo Spojeného kráľovstva, Harry Benson, z ktorého citujeme:

„Neexistuje absolútna záruka bezpečia. Veľa počúvame o násilníckych „manželoch“. Pravdou však je, že vydaté ženy v priemere zažívajú fyzické násilie v menšej miere ako akákoľvek iná skupina.

Každoročný Britský prieskum o kriminalite (British Crime Survey) je prieskum, ktorého sa zúčastňuje približne 25 000 dospelých vo veku 16 – 74 rokov. Osoby v manželstve – muži aj ženy – opakovane uvádzajú, že v predošlom roku zažívali násilie od partnera alebo dokonca akýkoľvek druh násilia v menšej miere ako ostatní.

Celkovo asi 2% osôb v manželstve zažívajú týranie partnerom a 3% zažívajú nejakú formu násilia. No páry žijúce v spoločnej domácnosti čelia dvojnásobnému nebezpečenstvu, slobodní trojnásobnému a tí, ktorí žijú oddelene až päťnásobnému. Napriek tomu, že údaje sa vzťahujú rovnako na mužov aj ženy, v každej kategórii ženy zvyčajne čelia dvakrát vyššiemu riziku ako muži.“ Celý článok nájdete na: https://www.ntm.sk/clanky/

Týždeň manželstva virtuálne

Vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu sa aktivity NTM 2021 presúvajú viac do online priestoru, čo môže byť výhodou pre manželské dvojice, ktoré si budú chcieť usporiadať „privátny“ manželský týždeň vo svojej obývačke. Pripravený obsah aktivít „NTM doma“ organizátori zverejnia na svojej webovej stránke a sociálnych sieťach pár dní pred začiatkom Týždňa manželstva.

Zaujímavé odkazy zo strany osobností/odborníkov a partnerov NTM je možné na webe NTM nájsť už teraz (napr. interview s epidemiológom prof. Vladimírom Krčmérym o epidémiách v súvislosti s manželstvom; alebo projekt z dielne Tlakový hrniec – súbor niekoľkých videí s psychológmi a vzťahovými poradcami na tému toxicity vo vzťahoch, ...)

Viac informácií o Národnom týždni manželstva je možné nájsť na stránke www.ntm.sk, informoval jeho koordinátor Vladimír Sochor (0903 722 439 / sochor@ntm.sk).

( TK KBS, vso, ml; pz ) 20210122034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]