[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 31. 07. 2021   Meniny má Ignác       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšli nové Katolícke noviny, Slovo a Rebrík, prinášame ich avíza
P:3, 20. 01. 2021 07:30, DOM

Bratislava 20. januára (TK KBS) Vyšli nové Katolícke noviny, Slovo a Rebrík, prinášame ich avíza.

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 3/2021

Najnovšie Katolícke noviny vysvetľujú význam slávenia Nedele Božieho slova. Na Tretiu cezročnú nedeľu Katolícka cirkev po celom svete bude sláviť už druhýkrát Nedeľu Božieho slova. Slávenie ustanovil pápež František apoštolským listom Aperuit illis, publikovaným v septembri 2019, na sviatok svätého Hieronyma.

Rozprávajú sa s odborníčkou na biblistiku Dagmar Kráľovou o tom, že proroctvá nie sú bežné príbehy. „Prorokov sme si zafixovali ako ľudí, ktorí oznamujú, čo sa má v blízkej budúcnosti stať. Aj keď mnohí z nich mali tento dar, neboli to dáki futurológovia. Ich hlavnou charakteristikou je, že ich povolal Boh a mali s ním dôvernú skúsenosť. Vyjavovali ľudu Pánovo zmýšľanie – boli jeho ústami,“ zdôrazňuje Dagmar Kráľová, FMA.

Približujú cestu Štefana Hudeca k opernému spevu. Tretieho februára sa dožíva okrúhlych 80 rokov. Jeho umelecké nadanie sa celoživotne snúbi s vierou, ktorú vkladá i do drevených korpusov Ježiša.

Prinášajú rozhovor so sestrou premonštrátkou Paulínou Katarínou Mrmusovou. Premonštrátsky rád si tento rok pripomína 900 rokov od svojho založenia. Patrí k nemu aj jeho ženská vetva, ktorá participuje na duchovnom naplnení odkazu zakladateľa sv. Norberta. Okrem spirituálnych aktivít sa Kongregácia sestier premonštrátok spolupodieľa na realizovaní domácej hospicovej starostlivosti prostredníctvom mobilného hospicu DOTYK ŽIVOTA vo Vrbovom.

Uverejňujú aj jeden zo zážitkov pátra Vlastimila Chovanca z africkej Rwandy. Na stene v jeho kancelárii visí reprodukcia obrazu nemeckého maliara Vogela von Vogelsteina. Maľba, ktorej originál sa nachádza v Taliansku vo florentskej Galérii moderného umenia, je známa pod názvom Nechajte deti prichádzať ku mne. Toto výtvarné dielo veľmi zaujalo aj rwandské deti.

V seriáli Čítame si počas zimných večerov nájdete úryvok z diela Eucharistické zázraky vo svete.

TK KBS informovala Zuzana Artimová

-----------------------------------------------------------------

Slovo 2/2021

Časopis Slovo sa v svojom druhom tohtoročnom čísle venuje školstvu. Pandémia prinútila množstvo detí a ich rodičov učiť sa doma ale pre iných je domáce vzdelávanie detí vytúženým cieľom. Monika Rišková predstavuje tento typ vzdelávania a kladie si otázku, či je dôležitejšia dochádzka alebo vzdelanie.

Ale nielen rodičia boli postavení pred nové výzvy. O tom, čo spôsobila zmena výučby v školstve hovorí v rozhovore dlhoročná riaditeľka cirkevnej školy z Prešova Júlia Šarišská. A do tretice prinášame svedectvo jednej rodiny o tom, čo im domáce vzdelávanie umožňuje a ako sa k nemu dopracovali.

Profesor Jozef Glasa vo svojom článku opisuje záblesk svetla, ktorý nastáva iba maličkú chvíľu po počatí dieťaťa. Vedci ho nazývajú aj ohňostroj života.

A Milan Gábor predstavuje ikonu Presvätej Bohorodidičky - Darkyne zdravého úsudku, ku ktorej sa utiekajú v modlitbe tí, ktorí prosia o dar múdrosti a zdravý úsudok, o pomoc pri učení, či pri výchove detí.

Goodbook (čítaj gudbuk), ktorý je venovaný hlavne mladým ľuďom, okrem iného prináša odpovede na otázky: Keď Boh o nás všetko vie, prečo sa máme spovedať? A musím sa modliť z knižky?

Spravodajstvu zasa dominuje návšteva prvej prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej u Svätého Otca Františka v Ríme a obsah posolstva, ktoré cez ňu občanom Slovenska odkázal Svätý Otec.

TK KBS informoval Juraj Gradoš

-----------------------------------------------------------------

Rebrík / Január 2021

Hoci v januári vrcholí zima, nie všetci sa uložia na zimný spánok. Určite tak neurobia ani čitatelia januárového Rebríka, aj keď Téma čísla nesie názov Zimní spáči a je plná zaujímavých informácií o zvieratách, ktoré zväčša celú zimu prespia. Vedeli ste napríklad, že jež sa počas zimného spánku nadýchne iba... – ale to vám už neprezradíme, lebo sa to môžete dočítať na strane 2 – 3.

Počas dlhších prázdnin príde vhod stolová hra Cesta cez les, pri ktorej sa zabaví celá rodina. Príjemné sviatočné chvíle spestrí aj príbeh Čo videli zvieratká z lesa, ktorý isto poteší aj ako rozprávka na dobrú noc.

Zimných spáčov z driemot preberie test Nespi – otestuj sa! na strane 25. Jeho otázky sa týkajú rozličných situácií v Starom aj Novom zákone, kde sa spomína spánok.

Veľa zvierat v zime spí. Vlci však medzi spáčov nepatria. Preto sa za nimi vyberieme vo fotoreportáži zo Šumavy, kde navštívime Areál vlkov.

Viete, že aj škriatkovia môžu mať zlé sny? Škriatok Guľôčka jeden taký mal. A hoci to bol zlý sen, škriatkovi pomohol. Viac sa dočítate v komikse Guľôčkove príbehy.

Viac informácií o januárovom vydaní časopisu

TK KBS informovali Katarína Jantáková a Peter Novák

-----------------------------------------------------------------

( TK KBS, tk, ml; pz ) 20210120009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]