[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 31. 07. 2021   Meniny má Ignác       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež cez video povzbudil kňazov a biskupov Venezuely v náročnej dobe
P:3, 19. 01. 2021 15:23, ZAH

Rím 19. januára (RV) V utorok 19. januára sa pápež František cez videoposolstvo prihovoril biskupom a kňazom Venezuely, ktorí sa v tento deň spojili vo virtuálnej konferencii. V náročnej situácii krajiny, ktorá sa prepadla do biedy v dôsledku politickej a sociálnej krízy a dráma obyvateľstva je ešte umocnená pandémiou, Svätý Otec povzbudil tamojších duchovných pastierov v plnení ich poslania.

V ich evanjeliovej misii lásky a služby prijatej od Ježiša – Dobrého Pastiera pápež František zdôraznil venezuelským kňazom a biskupom nevyhnutnosť pestovať „sviatostné bratstvo“ v komunikácii s Ježišom i medzi sebou navzájom. S vďačnosťou ocenil ich nasadenie v pomoci trpiacim, chorým a sociálne vylúčeným a tiež ich osobné sprevádzanie zdravotníckych pracovníkov v zápase s pandémiou.

Stretávať sa vo sviatostnom bratstve

Vo svojom videoposolstve sa pápež František obracia na venezuelských biskupov a členov diecézneho i rehoľného kléru týmito slovami:

„Drahí bratia biskupi a kňazi, ďakujem Pánovi za príležitosť obrátiť sa na vás v tento deň, keď začínate virtuálne stretnutie, pretože si uvedomujete ťažkosti, ktoré sužujú mnohých našich bratov a sestry vo Venezuele a v celom svete. Toto je príležitosťou podeliť sa, v duchu bratstva v službe, o vaše kňazské skúsenosti, vaše námahy, vaše neistoty, ako aj vaše túžby a vaše odhodlanie napredovať v diele Cirkvi, ktoré je dielom Pána.

V týchto ťažkých časoch mi prichádza na myseľ pasáž Markovho evanjelia (porov. Mk 6, 30-31), ktorá hovorí ako sa apoštoli po návrate z misie, na ktorú ich Ježiš poslal, zišli okolo neho. Rozprávali mu všetko, čo robili, všetko čo vyučovali. Potom ich Ježiš vyzval, aby sa spolu s ním odobrali na osamelé miesto trochu si odpočinúť.

Byť pastiermi Cirkvi, i v súčasnom kontexte, si od nás vyžaduje konať takýmto spôsobom. Nemôžeme konať sami, osamotene, sebestačne, držiac si svoj program v skrytosti. Je nevyhnutné, aby sme sa vždy vracali k Ježišovi, aby sme sa stretávali v sviatostnom bratstve, aby sme vyrozprávali jemu i medzi sebou „všetko to, čo sme robili a učili“, vo vedomí, že to nie je naše dielo, ale Božie. To on nás zachraňuje, my sme iba nástrojmi v jeho rukách.“

Láskou a službou sa podobať Dobrému Pastierovi

Po týchto slovách pápež František poukázal na cieľ stretnutia, ktorého virtuálnu formu si vynútila pandémia COVID-19. Tým cieľom je „umožniť stretnutie tých, ktorí prijali misiu dosvedčovať a šíriť otcovský vzťah Pána uprostred veriaceho Božieho ľudu“. Vo svojom videoposolstve Svätý Otec pokračuje zdôraznením spojenia lásky so službou:

„V tejto súvislosti by som vás chcel upozorniť na dva princípy, ktoré by sme nemali nikdy stratiť zo zreteľa, a ktoré zaručujú rast Cirkvi, ak sme verní: láska k blížnemu a služba jeden druhému. Tieto dva princípy sú zakotvené v dvoch ustanoveniach, ktoré Ježiš dáva pri poslednej večeri, a ktoré sú takpovediac základom jeho posolstva: Eucharistia, ktorá učí láske a umývanie nôh, ktoré učí službe. Láska a služba spolu, inak to nepôjde.

Takýchto nás chce mať Pán: špecialistov v úlohe milovať druhých a schopnými ukazovať im v jednoduchých malých gestách každodennej láskavej pozornosti pohladenie božej nežnosti. Chce v nás tiež mať služobníkov našich bratov, ale služobníkov pokorných, pretože je to Ježiš, ktorý nás posiela a pripomína nám, že sluha nie je väčší ako jeho Pán, ani ten, čo je poslaný nie je väčší ako ten, čo ho poslal. Je potrebné roznietiť v živote túžbu pripodobniť sa Dobrému Pastierovi a naučiť sa byť „sluhami“ všetkých, zvlášť tých bratov a sestier, ktorým sa menej pošťastilo a neraz sú odpisovaní, aby sa v tomto čase krízy cítili sprevádzaní, podporovaní, milovaní.“

Poďakovanie za obetavosť

Venezuelským duchovným pastierom spojeným vo videokonferencii cez Zoom pápež František venoval aj tieto slová povzbudenia a vďaky:

„Drahí bratia biskupi a kňazi, pozývam vás napredovať, pracovať s radosťou a odhodlaním vo vašom pastoračnom diele. Obnovovať vaše sebadarovanie Pánovi a jeho svätému ľudu. Ďakujem vám za svedectvo lásky a služby bratom a sestrám vo Venezuele, preukazované vašou pozornosťou k chorým, ktorým prinášate silu Božieho slova a Eucharistiu; i vaším sprevádzaním lekárov, zdravotníkov a dobrovoľníkov, ktorí sa starajú o pacientov v tejto pandémii; a tiež vašou horlivosťou v pomáhaní chudobným a vylúčeným, tým, ktorým chýba to najnutnejšie, aby prežili a dôstojne vykročili vpred. Vďaka, za toto všetko vám ďakujem.“

Na záver Svätý Otec ubezpečuje všetkých o svojej modlitbe a zveruje ich do príhovoru Panny Márie z Coromota (Nuestra Señora de Coromoto), patrónky Venezuely, a sv. Jozefa.

( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20210119025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]