[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 04. 2024   Meniny má Vojtech      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vrchný rabín di Segni: Na Františkovi má zaujala vôľa k osobnému stretnutiu
P:3, 19. 01. 2021 15:18, ZAH

Rím 19. januára (TK KBS) Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov v mnohých krajinách predchádza deň judaizmu, ktorý sa v Ríme slávil už dvadsiatytretíkrát ako Deň prehĺbenia a rozvoja dialógu medzi katoíkmi a židmi. V tomto roku boli za jeho motto zvolená slová z knihy Kazateľ: Márnosť nad márnosť, všetko je márnosť.

Vzdych nad márnosťou pozemského snaženia dostáva nový význam v čase pandémie, poznačenom syndrómom vyhorenia, utrpením a smrťou. Na povrch vystupuje obmedzenosť ľudského poznania a múdrosti. Tohtoročný deň židovsko-kresťanského dialógu pripadá zároveň na piate výročie návštevy pápeža Františka v rímskej synagóge. Petrov nástupca vtedy prehovoril o historickom význame koncilovej deklarácie Nostra aetate, ktorá urobila cestu k odkrytiu židovských koreňov kresťanstva a s rozhodnosťou sa postavila proti všetkým formám antisemitizmu, vrátane z neho vyplývajúceho znevažovania, diskriminácie alebo prenasledovania. Nostra aetate prvýkrát otvorene definovala vzťahy medzi katolíckou cirkvou a židovstvom. Na pápežovu návštevu spomína rímsky vrchný rabín Riccardo Di Segni:

"Bola to tretia návšteva pápeža v rímskej synagóge, počnúc Jánom Pavlom II., cez Benedikta XVI. a potom, práve pred piatimi rokmi, návšteva Františka. Na jej dátume sme sa spoločne dohodli, pretože išlo o významný moment na ceste dialógu. V príhovore pápež zopakoval základné otázky o rešpekte, na ktoré poukázali už jeho predchodcovia a sú zdôrazňované v mnohých oficiálnych dokumentoch, vrátane textov tohto pontifikátu. Z toho, na čo si spomínam a čo na mňa urobilo zvláštny dojem počas tejto návštevy, bola jeho vôľa komunikovať s ľuďmi, byť im blízko, osobne sa stretnúť s každým. Akási zásadná túžba nevytvárať odstup medzi prítomnými ľuďmi, s každým z nich sa porozprávať, podať si ruky. Práve ľudský aspekt tejto návštevy ma obzvlášť zaujal."

( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210119024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]