[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 31. 07. 2021   Meniny má Ignác       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Koláčiky z vďačnosti. Uršulínky ocenili službu kňazov a zdravotníkov
P:3, 18. 01. 2021 19:10, DOM

Košice 18. januára (TK KBS) Prejaviť svoju spolupatričnosť a prirodzenú ľudskosť zdravotníkom a kňazom, ktorí sa rozhodli ísť pomôcť v  prvej línii ako dobrovoľníci a každému z nich povedať „Ďakujeme“ cez domácky pečené koláče sa rozhodli rehoľné sestry uršulínky v Košiciach. V piatok priniesli prvý plech, každý koláčik bol osobitne zabalený do celofánu aj s malým  odkazom.

„Takže každý, kto si zobral ten koláčik ho dostal ako osobné poďakovanie. Snažíme sa, aby to boli chutné  a nechávame to na tvorivosti mamičiek, ktoré sa zapojili. Pri odovzdaní zdravotníckemu personálu sme zažili veľmi milé prijatie a naozaj bolo vidno ich vďačnosť,“ pripomína sestra Zdenka z komunity košických Uršulínok.

Kňazov v nemocniciach počas prvého týždňa služby prekvapilo otvorené prijatie nielen zo strany pacientov, ale aj zo strany zdravotníckeho personálu a zamestnancov. „Atmosféra medzi pacientmi sa upokojuje, získavajú väčšiu istotu, pretože hlavne kňazi na  covid - oddeleniach sú akými si mediátormi vzácnych a ľudsky dôležitých informácií a tých silných viet od príbuzných, ktoré ich povzbudzujú.

Okrem pomoci, ktorú vykonávajú pri hygiene, pri dezinfekcii, pri prenášaní a kŕmení pacientov je záujem aj o duchovnú službu,“ opisuje Jozef Kmec a dodáva, že sa skláňa  pred všetkými zdravotníckymi pracovníkmi, pred lekármi, pred sestrami, pred zamestnancami nemocnice, pretože fungujú  ako dobre zladený organizmus, všetko je na svojom mieste, každý napĺňa svoju úlohu tak ako môže a naozaj úprimne sa tí ľudia snažia, aj nad rámec svojich povinností, aj nad rámec svojich síl a možností.

Farár z Pereša Martin Novotný pracuje na covid – oddelení, kde používajú  filter, masku, štít, odev, musia hlasnešie rozprávať a vidno im len oči a aj napriek tomu ich pacienti pri opakovanej službe rozpoznajú. „Tu je služba veľmi náročná, pretože priebeh choroby sa môže radikálne  zhoršiť v priebehu pár hodín a zlepšenie prichádza len veľmi pomaly.

Keď som na JIS-ke, tak mám pocit, že je to priestor, kde keď zdvihnem hlavu tak je nebo bližšie ako strop. Tá čiara medzi nebom a zemou je tu veľmi úzka. Potrebujeme dávať nádej, rozdávať lásku a som rád že môžem pomocť, že Pán Boh si môže cezo mňa robiť tie veci, ktoré robí,“ dodáva na záver Martin Novotný. 

-

Zdroj: Košická arcidiecéza

( TK KBS, ke; ml ) 20210118035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]