[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 08. 03. 2021   Meniny má Alan; Alana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Spoločnosť Božieho Slova si pripomína biskupa Mons. Jána Bukovského
P:3, 18. 01. 2021 11:05, DOMBratislava 18. januára (TK KBS) Povolaním misionár - Mons. Ján Bukovský - je názov spomienkového textu, ktorý prináša na internetovej stránke Spoločnosť Božieho Slova. Zverejnila ho v dnešný deň, (18. januára 2021), keď si pripomíname nedožitých 97 rokov Mons. Jána Bukovského.

Ján Fukna – arcibiskup Ján Bukovský (priezvisko si zmenil po príchode do USA), sa narodil rodičom Martinovi a Kataríne ako štvrté zo šiestych detí 18. januára 1924 v obci Cerová-Lieskové na Záhorí.

Povolaním misionár 

V roku 1939 ako 15-ročný vstúpil do misijnej rehole – Spoločnosti Božieho Slova v Nitre. Stredoškolské štúdium ukončil v lete roku 1945 maturitou v Bratislave. Na jeseň dokončil noviciát a zložil prvé rehoľné sľuby. V ďalšej formácii pokračoval v Misijnom dome Božského Srdca Ježišovho vo Vidinej pri Lučenci, kde rehoľníci verbisti absolvovali štyri semestre filozofie. Po druhej svetovej vojne bola snaha realizovať teologické štúdia bohoslovcov v Ríme, no Ján Fukna požiadal o možnosť štúdia v Spojených štátoch, v Misijnom dome v Techny v štáte Illinois. Okrem štúdia teológie chcel vyštudovať i anglický jazyk, aby ho po návrate do Československa vyučoval bohoslovcov, ktorí sa pripravovali na zahraničné misie.

Na jeseň 1947 vycestoval za more. Nastúpil na jazykový kurz a po ňom na štúdium teológie. Československé úrady mu po roku odmietli predĺžiť platnosť cestovných dokladov a požadovali jeho návrat. Ján Bukovský sa nevrátil a zostal v Amerike. Jeho pas bol anulovaný a on ostal bez štátnej príslušnosti nasledujúcich päť rokov.

Kňazské svätenie v Techny

Pokračoval v štúdiu a v Techny zložil v roku 1949 doživotné rehoľné sľuby i prijal i kňazské svätenie 3. decembra 1950. Ako kňaz pokračoval páter Bukovský v biblických štúdiách vo Washingtone (1950-1952) a neskôr v Ríme na Pápežskom biblickom ústave – Biblicum (1954 – 1956).

Na Vianoce v roku 1963, sa mu po 16-tich rokoch podarilo navštíviť Československo a rodinu. Zo strany úradov sa nestretol s milým prijatím. Nedostal dokonca ani štátny súhlas, na odslúženie primičnej omše v rodisku. Primície nakoniec v rodnej obci „slávil,“ no len pri bočnom oltári počas svätej omše miestneho kňaza. Od chvíle, ako mal možnosť spoznať situáciu a podmienky Cirkvi na Slovensku túžil svojim rodákom pomôcť. V roku 1967 Ján Bukovský sa stal rektorom Misijného domu v Techny. Od roku 1968 zastával funkciu generálneho radcu a admonitora Spoločnosti Božieho Slova na Generaláte v Ríme. Počas funkčného obdobia mal okrem iného za úlohu udržiavanie kontaktov a pravidelné vizitácie spolubratov misionárov po celom svete.

Pôsobenie na Štátnom sekreteriáte

Koncom šesťdesiatych rokov otec Ján zdržiavajúci sa v Ríme vypomáhal ako tlmočník pri rokovaniach Štátneho sekretariátu s politickými predstaviteľmi komunistických krajín strednej a východnej Európy. Od roku 1972 pôsobil na Štátnom sekretariáte Vatikánu. Najskôr ako tlmočník, neskôr ako riadny člen skupiny, ktorá viedla rokovania s krajinami patriacimi do sféry vplyvu Sovietskeho zväzu. Vedúcim skupiny bol dlhé roky kardinál Agostino Casaroli.

V rokoch 1972 – 1990, keď páter Bukovský pracoval na Štátnom sekretariáte Svätej stolice, absolvoval, ako jeden zo zástupcov vtedajšej „Ostpolitik,“ desiatky ciest do Bulharska, Maďarska, Rumunska, Albánska, Poľska či Československa. Snahou bolo uvoľniť situáciu i pomery v komunistických krajinách, kde bola Cirkev obmedzovaná a cielene likvidovaná. To zahŕňalo, okrem iného aj úsilie o úpravu právnych noriem štátov či menovanie nových biskupov na uprázdnené stolce. Nemenej dôležité rokovania sa viedli v oblasti „oslobodenia“ biskupov a kňazov spod kontroly.

Nuncius, ktorý sa narodil na Slovensku

Po páde komunizmu už nebolo nutné viesť rokovania nadiaľku. V postkomunistických krajinách bolo dôležité viesť priame rokovania s predstaviteľmi štátov. I preto sa Ján Bukovský 18. augusta 1990 stal nunciom v Rumunsku. Súčasťou menovania bolo i vyvolenie za biskupa s hodnosťou titulárneho arcibiskupa Tabaltského. Biskupské svätenie prijal 13. októbra 1990 v Bazilike sv. Petra v Ríme, z rúk kardinála Casaroliho. Arcibiskup Bukovský sa stal prvým nunciom, ktorý sa narodil na Slovensku.

Po štyroch rokoch pôsobenia v Rumunsku bol 20. decembra 1994 arcibiskup Bukovský menovaný za nuncia do Ruska, kde pôsobil do 14. februára 2000.

Ako emeritný apoštolský nuncius žil v Misijnom dome St. Gabriel v Mödlingu pri Viedni. Počas tohto pobytu bol arcibiskup Bukovský pápežom Jánom Pavlom II. v roku 2002 menovaný za člena Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov a za konzultanta sekcie Štátneho sekretariátu pre vzťahy so štátmi.

V roku 2005 sa vrátil na zaslúžený odpočinok do Techny v USA. V roku 2010 veľmi túžil ešte raz navštíviť Slovensko a chystal sa osláviť 60. výročie kňazskej i 20. výročie biskupskej vysviacky, ako aj vysvätiť kandidátov kňazstva Spoločnosti Božieho Slova. Pre zhoršený zdravotný stav sa mu to už nepodarilo.

Rehoľné spoločenstvo spolubratov v Techny sa stalo miestom, odkiaľ si ho všemohúci Pán povolal do večnosti 18. decembra 2010 vo veku 86 rokov. Pohrebné obrady sa konali 3. januára 2011 v Nitre na Kalvárii a po nich bolo telo Mons. Bukovského uložené do krypty, ktorá sa nachádza pod Kostolom Nanebovzatia Panny Márie.

Svedectvo o jeho živote vystihla rehoľná sestra John Vianney, z Kongregácie sestier sv. Cyrila a Metoda v USA: „Spomínam si na pátra Jána ako na dobrotivého človeka. Bol rodeným diplomatom a dary, ktoré dostal od Boha využil veľmi dobre. Či som ho stretla v Ríme, Rakúsku, na Slovensku alebo v Techny, bol vždy úprimne pohostinný. Bol mužom veľkej múdrosti a vzdelanosti, ale nikdy ju nevystavoval na obdiv. Dokázal hovoriť s deťmi alebo s jednoduchými nevzdelanými ľuďmi s rovnakou úctivosťou a láskavosťou ako so seberovnými. Zanechal nám dedičstvo skromnosti, dobrotivosti a múdrosti, ktoré budú jeho korunou vo večnosti.“

-

Zdroj: verbisti.sk

( TK KBS, verb, jbu, ml; pz ) 20210118020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]