[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 29. 03. 2023   Meniny má Miroslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V pandémii treba zintenzívniť ekumenické vzťahy pomocou internetu
P:3, 17. 01. 2021 17:15, DOM

Bratislava/Trnava 17. januára (TK KBS) Ak sa pandemická situácia podstatne nezmení, bude potrebné iniciovať zintenzívnenia spolupráce pomocou sociálnych sietí a internetu. Tlačovej kancelárii KBS to povedal predseda Rady pre ekumenizmus KBS Mons. Ján Orosch. Trnavský arcibiskup tak reagoval pri príležitosti blížiaceho sa Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov (18. - 25. januára 2021).

„Tohtoročný Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov je tak, ako všetky spoločenské aktivity na Slovensku, poznačený novým koronavírusom a šíriacou sa pandémiou," hovorí arcibiskup Orosch. Vlani privítal „bratov a sestry z rozličných kresťanských denominácií združených v Ekumenickej rade cirkví (ERC) na ekumenickej bohoslužbe v kostole Sv. Anny v Trnave.

„Hoci sú katolíci a predstavitelia Židovskej náboženskej obce na Slovensku iba pozorovateľmi v rámci ERC, predsa sa všetci pravidelne stretávame na zasadaniach a riešime problémy, ktoré sa týkajú väčšiny kresťanských cirkevných spoločenstiev, ako aj Židovskej náboženskej obce," uviedol. Predvlani napríklad predstavitelia všetkých kresťanských cirkví na Slovensku vydali spoločné nesúhlasné stanovisko s ratifikáciou Istanbulskej zmluvy.

„Okrem toho sa úspešne rozvíja spolupráca medzi Ordinariátom ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky a duchovným vedením týchto zložiek zo strany ERC," dodal arcibiskup Orosch. V súčasnosti je podľa jeho slov najdôležitejšia spolupráca medzi Slovenskou katolíckou charitou a napríklad Evanjelickou diakoniou, ako aj duchovnou starostlivosťou o chorých v nemocniciach a v ústavoch sociálnej starostlivosti.

„Ak sa pandemická situácia podstatne nezmení, bude potrebné iniciovať zintenzívnenia spolupráce pomocou sociálnych sieti a internetu," načrtol ďalšie výzvy. „Bolo by škoda, keby sa naša doterajšia spolupráca medzi KBS a ERC, ale aj medzi jednotlivými farskými spoločenstvami rozdielnych denominácií mala následkom nového koronavírusu paralyzovať," dodal v rozhovore s TK KBS.( TK KBS, bja; ml ) 20210117004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]