[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 09. 2021   Meniny má Zdenka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Misijný biskup: Ľudia sa znova schovávajú v kostoloch
P:3, 15. 01. 2021 13:36, ZAH

Stredoafrická republika 15. januára (TK KBS) Situácia v Stredoafrickej republike sa čoraz viac destabilizuje. Povstalci preberajú kontrolu nad ďalšími mestami a dedinami. V ich rukách je v tejto chvíli 80 percent územia krajiny a hlavné mesto je v obkľúčení. Povstalci požadujú zneplatnenie prezidentských volieb a vznik prechodnej vlády. "Naše kostoly, semináre a misie sa znovu plnia vystrašenými ľuďmi, ktorí nevedia, čo ich čaká," hovorí pre Vatikánsky rozhlas poľský misijný biskup Mirosław Gucwa.

Pôsobí ako sídelný biskup v meste Bouar, ktoré bolo pred niekoľkými dňami napadnuté ozbrojenými povstalcami. Nechali za sebou obete a mnoho ranených, pretože vládne vojsko sa mohutne bránilo. "Mesto je ako po vymretí. Povstalci síce civilistov priamo nenapádajú, ale po skúsenostiach s predchádzajúcimi nepokojmi, sa bojí," hovorí biskup Gucwa. Poznamenáva, že jeden z vodcov povstania presviedčal civilistov, aby opustili kostoly a vrátili sa do svojich domovov. "Počas nedeľnej liturgie povstalci pochodovali pred kostolom. V homílii som zdôraznil, že nemôže byť ani reči o návrate civilistov, kým sú v meste povstalci so zbraňami," hovorí poľský misionár. Na poslucháčov sa obracia s prosbou o modlitbu za mier v tejto krajine sužovanej dlhodobým konfliktom. Prosí aj o konkrétnu materiálnu pomoc.

"Keď došlo k vážnemu stretu medzi vojskom a povstalcami, ľudia masovo opúšťali domy a utekali sa skryť na pole, niektorí do seminára kapucínov, do katedrály, do farnosti Panny Márie Fatimskej alebo do kláštora karmelitánov. Ide o niekoľko tisíc ľudí. Dnes je pomerne pokojne. Ľudia sa však boja vrátiť do svojich domovov, pretože rebeli sú stále v meste, obsadili strategické miesta. V pohotovosti sú aj vojaci, ktorí očakávajú posily z hlavného mesta. Rodiny, ktoré prišli do cirkevných areálov, si so sebou priniesli trochu zásob, ktoré im dovolia na pár dní prežiť. Snažíme sa - nakoľko je to možné - pomáhať deťom, starým ľuďom a chudobným. Obrátili sme sa s prosbou o pomoc na humanitárne organizácie. Dúfam, že v najbližších dňoch pošlú potraviny, hygienické prostriedky a oblečenie."

Biskup Gucwa sa zveril, že prežíva tieto dni s nepokojom. 19. januára má ústavný súd ohlásiť výsledky volieb. Ak potvrdí voľbu doterajšieho prezidenta Faustina-Archange Touadera, povstalci ohlásili pochod na hlavné mesto. "Decembrové voľby možno ťažko považovať za demokratické. Ľudia nešli k urnám, pretože sa báli o život. U nás v Bouar sklamalo aj vojsko OSN, ktoré nechránilo volebné miestnosti a nezabezpečilo ľuďom bezpečnosť. V celej diecéze sa modlíme ruženec za pokoj, modlitbu prenáša tiež naše miestne Rádio," dodáva pre Vatikánsky rozhlas.

"Situácia je ťažká, preto prosím tiež vás o modlitbu, aby Boh pohol srdcom povstalcov, aby ich srdce odzbrojil od zlosti a aby sa odzbrojenie sŕdc prejavilo odzbrojením rúk. Modlíme sa aj o svetlo pre tých, čo vládnu, aby nehľadali riešenie konfliktu cestou násilia, ale cestou dialógu, ako to nedávno žiadal pápež František, keď vyzval obe strany konfliktu v našej krajine k dialógu, aby sa táto krajina konečne mohla začať rozvíjať," hovorí biskup Gucwa.

Poľský misijný biskup, ktorý v Stredoafrickej republike prežil už nejeden štátny prevrat a mnoho konfliktov poznamenáva, že nestabilita v krajine sa zrejme pretiahne. Zdôrazňuje, že povstalci sú dobre ozbrojení a bude ťažké ich vyhnať z ich pozícií. "Dejiny sa žiaľ rady opakujú. Podobne to bolo v roku 2013. Paradoxne práve tie skupiny, ktoré vtedy doviedli k pádu prezidenta Françoisa Bozizé, si teraz želajú jeho návrat k vláde. Najhoršie na tom je, že znovu najviac trpia nevinní jednoduchí občania, hovorí pre Vatikánsky rozhlas biskup Gucwa.

( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210115024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]