[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kresťania v Bejrúte len s ťažkosťami opravujú zničené chrámy
P:3, 12. 01. 2021 08:26, ZAH

Libanon 12. januára (TK KBS) „Naša Hirošima“ – tak nazývajú udalosť v bejrútskom prístave miestni, ktorí prežili, no v osudný deň 4. augusta 2020 prišli o strechu nad hlavou. Oprava Bejrútu a pomoc kresťanským komunitám a ďalším, ktorí ostali v núdzi prebieha už niekoľko mesiacov.

Rekonštrukcie sú rozbehnuté a miestni si zvykli na provizórne podmienky, v ktorých musia často fungovať.

Farár melchitských gréckokatolíkov otec Nicolas Riachy, ktorý s pomocou ACN opravuje Kostol Najsvätejšieho Spasiteľa, hovorí, že z jeho štvrte už odišlo asi 10 percent ľudí. „Ich domy sú neobývateľné. Nemôžem urobiť nič, aby som ich zadržal, pretože im už nemám ako pomôcť. Ľudia sa stále usilujú udržať si nádej, ale je to čoraz ťažšie. Kto má šancu, ide preč z krajiny.“

Hospodárstvo krajiny bolo na dne už pred touto tragickou udalosťou; výbuch mnohým ľuďom navyše spôsobil traumy. V chudobných štvrtiach v okolí prístavu sa kedysi usadili kresťanskí migranti a robotníci prichádzajúci z hôr – hľadali tu lepší život. Teraz tieto štvrte zničila katastrofa. Ľudia odchádzajú nielen z nich, ale aj z iných častí centra, ktoré výbuch zasiahol.

Melchitský gréckokatolícky kostol má nie len historickú hodnotu (bol postavený roku 1890), ale aj symbolickú: Nachádza sa na hranici s nekresťanskými štvrťami. „Sme akousi vstupnou bránou do kresťanskej štvrte,“ hovorí otec Nicolas. Aj preto má obnova kostola veľký význam. „Našou úlohou je priniesť svetlo do tmy, v ktorej žijeme. Kresťanstvo bez kríža neexistuje. Naším príkladom je Kristus. Je ťažké byť kresťanom, ale mnohí ľudia si stále uvedomujú, že táto zem je svätá a nemôžeme ju opustiť.“ Kostol sa po odstránení sute dá používať, hoci pri stenách a vchode je stále rozbité sklo a okenné rámy sú poškodené. Na ľavej strane kostola sú poukladané škridly, ktoré sa dali zachrániť.

Najväčšiu starosť má však otec Nicolas práve o strechu. „Keď prídu prvé dažde, poškodia kostol. Okrem toho je v stene trhlina, ktorú treba opraviť – inak sa môže rozpadnúť.“

Počas návštevy projektového tímu ACN v Bejrúte farár Nicolas Riachy opísal situáciu, v ktorej si farníci s opravou kostola nevedia pomôcť sami: „Okná a dvere na ich domoch sú zničené. A potom je tu ešte hospodárska kríza – banky ľuďom zablokovali peniaze, nemajú nič. Ako by mi v tejto situácii mohli pomôcť? Pápež František hovorí, že Blízky východ je nemysliteľný bez kresťanov. Potrebujeme pomoc od každého jedného z vás, aby tu kresťania mohli zostať a aby sa tento kostol znovu stal svedectvom o Pánovom slove.“

( TK KBS, ACN, rp; pz ) 20210112020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]