[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 31. 07. 2021   Meniny má Ignác       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Po 85 rokoch vymaľovali kostol sv. Michala Archanjela v Slovanoch
P:3, 11. 01. 2021 10:31, DOM

Slovany 11. januára (TK KBS) V rímskokatolíckom kostole sv. Michala archanjela v Slovanoch (farnosť Kláštor pod Znievom) bola v závere roka 2020 komplexne zreštaurovaná vnútorná výmaľba pozostávajúca z komplexu malieb pokrývajúcich klenby i steny chrámu.

Kostol tvorí jednoloďová stavba s polygonálnou svätyňou a západnou predstavanou vežou, ktorá bola postavená z darov veriacich v roku 1896 na základe návrhu staviteľa Stanislava Zachara. Kostol kompletne vymaľovali v rámci jeho väčšej obnovy v roku 1935 kostolní maliari z Banskej Štiavnice Ľudevít Schramek a syn. Zruční majstri vytvorili ucelený koncept s neoslohovým tvaroslovím, ktorý korešpondoval s charakterom samotnej architektúry. Steny vymaľovali jednoduchými geometrickými motívmi, ktoré vytvorili iluzívny sokel, architektonické lemovanie všetkých otvorov a architektonických článkom. Na zvislé steny doplnili jednoduchými šablónovými vzormi, na klenby a víťazný oblúk figurálne motívy. V lodi sa nachádzajú výjavy tróniacej madony s nápisom Ave Mária a zobrazenie Svätej Trojice s textom Sláva Otcu i Synu i Duchu Svätému. Víťaznému oblúku dominuje Baránok Boží, ktorého adorujú dvaja anjeli. Na klenbe svätyne sa nachádza iluzívna geometrická výmaľba podporujúca krížovú rebrovú klenbu, ktorú dopĺňajú symbolické zobrazenia Božského srdca Ježišovho s monogramom IHS a srdce prebodnuté dýkou s nápisom MARIA.

Autori výmaľby sa v priebehu 30. rokov 20. storočia pohybovali na území Turca a vymaľovali aj kostoly v Kláštore pod Znievom, Turčianskom Ďuri či Turčeku. Pôsobili však aj v okolí Banskej Bystrice a Zvolena. Všetky zachované realizácie Schramekovcov poukazujú na ich výborné remeselné zručnosti, ale aj cit pre priestor, ktorý sa prejavoval v návrhu výmaľby, voľbe jej slohového výrazu, použitej farebnosti aj vo voľbe námetov.

V roku 2015 farnosť Kláštor pod Znievom započala komplexnú rekonštrukciu kostola v Slovanoch, ktorá sa zamerala na obnovu krovu a strechy veže kostola, výmenu okien, realizáciu novej podlahy a jej komplexného odvlhčenia. Presne po 85 rokoch bolo nutné kompletne reštaurovať aj značne poškodenú výmaľbu kostola, na čo sa podujali Mgr. art. Miroslav Slúka a Pavol Santa v priebehu roka 2020. Okrem výmeny omietok v spodných úrovniach kostola sa zamerali najmä na kompletné očistenie výmaľby, upevnenie a konsolidáciu maľby a vytmelenie poškodení. Na zaniknutých častiach stien bola výmaľba rekonštruovaná podľa zachovaných detailov a fotografií, originálne plochy boli doplnené retušou.

Po komplexnom reštaurovaní stien a klenieb bude farnosť pokračovať v obnove kostola aj v nasledujúcich rokoch, aby sa sa táto neogotická stavba mohla zaskvieť v ucelenom výraze, ktorý mala v 30. rokoch 20. storočia. Reštaurovanie interiérovej výmaľby kostola sv. Michala Archanjela podporilo Ministerstva Kultúry SR v rámci grantového programu Obnovme si svoj dom sumou 25.000 eur.

TK KBS informovala Kristína Zvedelová( TK KBS, kzv, ml; pz ) 20210111043   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]