[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mladí kňazi Košickej arcidiecézy nastúpili do služby v nemocniciach
P:3, 09. 01. 2021 10:00, DOM

Košice 9. januára (TK KBS) Mladí kňazi Košickej arcidiecézy aktívne oslovili nemocnice s ponukou dobrovoľnej služby pre výpomoc počas pandémie. Zo spontánnej aktivity dobrovoľníctva sa dnes v Prešove sformovala prvá skupina kňazov, ktorí od rána nastúpili do služby. Prešovskú skupinu štrnástich kňazov koordinuje Dalibor Ondrej, farár Veľkej Lodiny, ten od rána slúži na vstupe do nemocničnej budovy, kde sú tri poschodia covid oddelení. Rozdeľuje pacientov pri vstupe a tým pomáha zdravotníkom, ktorí sa môžu venovať svojej medicínskej činnosti.

Piati kňazi sú dobrovoľníkmi priamo na covid oddeleniach, kde pomáhajú pri jednoduchých činnostiach zdravotníkom. „Tým, že oddelenia sú uzatvorené a mnohí príbuzní nemajú prístup, tak prítomní dobrovoľníci kňazi mnoho ráz nahrádzajú aj tú spoločenskú a ľudskú stránku najmä pri starších pacientoch“, pripomína Dalibor Ondrej.

V Košiciach je pripravených 23 kňazov, ktorí od pondelkového rána budú dobrovoľnícky vypomáhať v nemocniciach. Jozef Kmec, ktorý sa zapája do tejto aktivity, už od stredy rokoval s vedením o možnostiach uplatnenia v oboch nemocniciach, ktoré sa stávajú centrom pre celé východné Slovensko. „Teraz počas aktuálneho lockdownu, keďže sme ako kňazi vyblokovaní v tom priamom kontakte, rozhodli sme sa priblížiť k najzraniteľnejším a čosi pre nich pozitívne urobiť. Po úvodných rokovaniach nás zadelili do niekoľkých skupín, kde by sme mohli byť osožní.“ Dobrovoľníkov kňazov tak môžete stretnúť hneď pri vstupe, kde merajú telesnú teplotu, vykonávajú administratívne úkony, vypisujú formuláre a niektorí pomáhajú v skladoch so zdravotníckym materiálom. Osobitnú skupinu tvoria piati kňazi dobrovoľníci, ktorí sa ochotne prihlásili priamo na výpomoc v covid oddeleniach. V najbližších dňoch by sa dobrovoľnícka služba mala rozšíriť o 6 kňazov v Bardejove, 4 kňazov vo Svidníku, 6 kňazov v Snine, 4 kňazov v Trebišove a 4 kňazov v Humennom. S ponukou sme oslovili aj nemocnice vo Vranove nad Topľou a v Michalovciach.

Ochota kňazských dobrovoľníkov prekvapila aj samotného arcibiskupa Mons. Bernarda Bobera, ktorý ich od začiatku podporoval a osobne sa angažoval na rokovaniach s nemocnicami. „Spontánna iniciatíva našich mladých kňazov ma pochopiteľne potešila a dal som súhlas na výpomoc, pretože naozaj niektoré nemocnice majú personálny nedostatok. Samozrejme, že som bol povzbudený ich ochotou a od začiatku som im zdôrazňoval, aby boli opatrní, naozaj predovšetkým bezpečnosť a musíte sa zodpovedne chrániť. Ja žehnám na diaľku všetkých tých, ktorí sa tak iniciatívne chytili tejto aktivity, žehnám aj našich chorých v nemocniciach, pretože potrebujú duchovnú pomoc, “ zdôraznil na záver Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita.

TK KBS informoval Jaroslav Fabian

( TK KBS, jfa; ml ) 20210109006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]