[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 27. 07. 2021   Meniny má Božena       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ukrajinská gréckokatolícka farnosť pri jasličkách v Santa Maria Maggiore
P:3, 07. 01. 2021 17:32, ZAH

Rím 7. január (TK KBS/TSKE) V predvečer sviatku Narodenia Pána podľa juliánskeho kalendára, teda 6. januára sa uskutočnila púť ukrajinskej gréckokatolíckej farnosti sv. Sergeja a Bakcha, ako aj ikony Žirovickej Bohorodičky v Ríme k relikvii jasličiek, uložených v bazilike Santa Maria Maggiore.

V poobedňajších hodinách začala modlitba veľkého povečeria s litijou, ktorému predsedal exarcha, vladyka Dionýz Ľachovič OSBM. Na modlitbe bol prítomný aj vladyka Irynej Bilyk OSBM, kanonik baziliky, ako aj o. Tarasa Ostafija, farár katedrálnej farnosti. Na púti bol aj pán Sergiy Kuľčickiy, dočasne poverený vedením ambasády Ukrajiny pri Svätej stolici. 

Pri konci bohoslužby sa veriacim prihovoril s kázňou aj vladyka Dionýz. Ako povedal: „Kristus sa narodil raz a navždy. Jeho narodenie, smrť a vzkriesenie sa v dejinách už nezopakuje. No jeho narodenie, smrť i vzkriesenie pokračuje v nás, v našich dušiach. Prišiel na svet kvôli nám a preto jaskyňa nášho srdca je povolaná k tomu, aby bola vždy otvorenou na prijatie Krista, aby tak pokračovalo jeho rodenie sa v našom srdci.“ Vladyka vyzval veriacich, aby v „jasličkách svojho srdca“ vyniesli z baziliky do sveta dobrú zvesť o narodení Spasiteľa. „Spravme miesto, aby sa Ježiš narodil i v našom srdci.“

Po skončení bohoslužby dostali všetci prítomní z požehnaných prosfor a spevom kolied sa zakončila táto vianočná púť. 

„Až sa niekedy zastavíte v Ríme, neobíďte túto významnú baziliku a  okrem modlitby vďaky za našu liturgiu, ktorej bohoslužobné knihy tu pápež Hadrián II. na Vianoce roku 867 položil na prestol, či spomienke na vysviacku vladyku Cyrila Vasiľa SJ, ktorý svoje biskupské svätenie prijal v roku 2009 práve v tejto bazilike, určite nevynechajte modlitbu i pri relikvii týchto jasličiek," informoval Daniel Černý.

-

Zdroj: TSKE

( TK KBS, tskE; ml ) 20210107048   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]