[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 01. 2021   Meniny má Nataša       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Apoštolský administrátor v Atyrau Peter Sakmár kánonicky prevzal úrad
P:3, 07. 01. 2021 17:10, ZAH



Kazachstan 7. januára (TK KBS) Na slávnosť Zjavenia Pána 6. januára 2021 kánonicky prevzal úrad apoštolského administrátora v Atyrau v Kazachstane Mgr. Peter Sakmár, kňaz pochádzajúci zo Spišskej diecézy.

Slávnostnú svätú omšu v kostole Premenenia Pána v Atyrau pri tejto príležitosti celebroval arcibiskup metropolita Astany Mons. Tomasz Peta. Koncelebrovali Mons. Athanasius Schneider, pomocný biskup v Astane, o. Paweł Martyniuk, rektor interdiecézneho kňazského seminára a rovnako klérus Apoštolskej administratúry Atyrau.

Spišský diecézny administrátor Mons. Ján Kuboš zaslal z tejto príležitosti novému apoštolskému administrátorovi Petrovi Sakmárovi pozdravný list.

-

Za apoštolského administrátora ad nutum Sanctae Sedis v Atyrau Petra Sakmára menoval 8. decembra 2020 Svätý Otec František. Apoštolská administratúra Atyrau pre katolíkov latinského obradu pokrýva západnú oblasť Kazachstanu a je súčasťou Metropolie Astana. Zriadil ju v roku 1999 sv. Ján Pavol II.  

Peter Sakmár sa narodil 12. 10. 1978 v Levoči. Je rodákom zo Spišského Podhradia. V rokoch 2000 – 2006 absolvoval kňazskú formáciu a štúdium teológie v Kňazskom seminári biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule. Vysvätený za kňaza bol diecéznym biskupom Mons. Františkom Tondrom dňa 17.6.2006 v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule.

Pôsobil ako kaplán v Oravskej Polhore (17. 6. 2006 — 30. 6. 2008), neskôr ako kaplán (5. 7. 2008 — 19. 6. 2011) a farár (20. 6. 2011 — 30. 6. 2017) vo farnosti Uralsk v Kazachstane. Od 1. júla 2017 pôsobil ako špirituál v seminári v Karagande v Kazachstane.

TK KBS informoval Patrik Taraj



( TK KBS, pta; ml ) 20210107047   |   Upozorniť na chybu v správe |



[naspäť]