[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 27. 07. 2021   Meniny má Božena       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

ACN pozvala k podpore vzdelávania budúcich kňazov v Bielorusku
P:3, 07. 01. 2021 15:00, ZAH

Bielorusko 7. januára (TK KBS) Pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej cirkvi pozýva k podpore vzdelávania budúcich kňazov v Bielorusku. Informoval o tom riaditeľ ACN Slovensko Miroslav Dzurech.

Nadácia ACN už niekoľko rokov podporuje vzdelávanie budúcich kňazov v diecéze Grodno na severozápadnom cípe krajiny, kde sa stretávajú hranice Poľska a Litvy. V tomto akademickom roku v seminári študuje 25 mladých mužov, z toho 8 ešte len nastúpilo na štúdium. Napriek pandémii koronavírusu a politickým nepokojom po prezidentských voľbách v auguste 2020 začali seminaristi a ich vyučujúci s optimizmom, ako nám povedal rektor tamojšieho seminára Vitalyj Vojtechovský.

ACN píše, že situácia Cirkvi v Bielorusku je značne rozpačitá. Na jednej strane náboženstvo nie je „oficiálne“ nijako obmedzované. No na strane druhej, kňazi, ktorí pochádzajú zo zahraničia a pôsobia v krajine ako výpomoc - mohli by sme povedať ako misionári novej evanjelizácie - sa stretávajú s nepríjemnými obštrukciami. Na slúženie svätej omše musia mať víza a povolenie úradov. Viacerí kňazi však potvrdzujú, že im úrady naschvál komplikujú získanie dokumentov a tak sa neraz stáva, že povolenie na slúženie omše majú, no už im vypršalo povolenie na pobyt. A naopak.

Situáciu dobre ilustruje aj to, že hlava Cirkvi v Bielorusku arcibiskup Tadeusz Kondrusiewicz bol 31. augusta 2020 pri návrate do krajiny zastavený na hraniciach a nedovolili mu vstúpiť. Vec sa vyriešila až po štyroch mesiacoch, keď sám pápež František diplomatickou cestou žiadal prezidenta Lukašenka o pokojné a férové riešenie tejto situácie. Arcibiskup Kondrusiewicz tak mohol vianočné sviatky sláviť v kruhu svojich veriacich.

Formácia budúcich kňazov je veľkou výzvou. „Čas prežitý v seminári je pre nich dôležitý. Vzdelávanie je síce duševný proces, no musí byť i materiálne zaistený,“ konštatuje rektor seminára v Grodne.

Zabezpečiť formáciu výlučne zo zbierok veriacich, žiaľ, nie je možné. Preto nás aj tento rok požiadal o podporu. „Zároveň prosí o modlitby za Bielorusko v zložitých časoch. Ubezpečuje nás, že on a seminaristi sa pravidelne modlia za všetkých dobrodincov, ktorí seminár v minulosti podporili, ale aj za tých, ktorí sa rozhodnú podporiť ho v súčasnosti či budúcnosti," píše ACN.

Nadácia ACN prisľúbila pomoc vo výške 20 tisíc eur, aby 25 mladých mužov v diecéze Grodno malo zabezpečené náklady na vzdelanie a mohlo tak nasledovať svoje povolanie. Projekt ACN je možné podporiť na tomto mieste.

-

Zdroj: ACN( TK KBS, acn; ml ) 20210107042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]