[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 27. 07. 2021   Meniny má Božena       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Spojených štátoch končí kláštor gréckokatolíckych františkánov
P:3, 07. 01. 2021 12:10, ZAH

USA 7. januára (TK KBS/TSKE) Smutná správa obletela gréckokatolícky svet koncom rok 2020. Tri dni pred koncom roka bolo zverejnené oznámenie, že gréckokatolícki františkáni v USA, ktorí patrili pod metropoliu Pittsburgh, vzhľadom na nedostatok povolaní a malý počet zostávajúcich frátrov zatvárajú na konci januára 2021 svoj kláštor Zosnutia presvätej Bohorodičky v Sybertsville, v Pennsylvánii.

Vznik gréckokatolíckych františkánov v USA má svoj počiatok v roku 1947. Vtedy rehoľa, vidiac potrebu apoštolátu medzi gréckokatolíkmi v Amerike, požiadala Východnú kongregáciu o kánonické zriadenie dvoch gréckokatolíckych kláštorov. Tak sa aj stalo. Jeden bol zriadený v Sybertsville, PA a druhý v New Canaan, CT. V tých rokoch zažívali gréckokatolíci v diaspóre hojnosť povolaní ako do kňazstva, tak aj do rehoľného života. Aj preto fungovali zdarne oba kláštory a mnohí z mníchov snívali i o tom, že až padne komunizmus prídu ohlasovať Krista aj do strednej a východnej Európy. To sa niektorým v 90. rokoch aj naozaj splnilo.

V roku 1966 však žiaľ časť mníchov odišla a založili kláštor známy ako New Skete Monastery pod jurisdikciou pravoslávnej cirkvi. Kláštor v New Canaan bol časom aj z dôvodu nedostatku povolaní zavretý a tak ako ruténski, tak aj ukrajinskí františkáni žili spolu v jednej gréckokatolíckej komunite v Sybertsville, prináležiacej pod ruténskych gréckokatolíkov v USA.

Ich augustové odpusty za mier vo svete navštevovali v minulosti tisícky veriacich. Veľkým požehnaním pre nich bolo, že na svojich odpustových slávnostiach spájali ako ruténskych tak aj ukrajinských gréckokatolíkov v USA.

Medzi najznámejších františkánov patril jednoznačne bývalý metropolita Pittsburghu, Basil Myron Schott OFM (1939-2010), ktorý k nim vstúpil roku 1958 a na kňaza bol vysvätený v kláštore New Canaan v roku 1965. Okrem rozličných funkcií pri správe rehole bol aj duchovným pre gréckokatolícke karmelitánky, ako aj gréckokatolícke klarisky. Organizoval duchovné cvičenia, obnovy i prednášky. V roku 2008 vysvätil na gréckokatolíckeho kňaza i františkána, o. Jeroma OFM.

V ten istý deň ako bola oznámená táto smutná správa o zatvorení kláštora, prišla hneď aj ďalšia. Vo veku 92 rokov zomrel o. Anthony Skurla OFM – strýko súčasného metropolitu Williama Charlesa Skurlu a dlhoročný gréckokatolícky františkán. Frater Skurla bol veľmi obľúbený medzi gréckokatolíckymi veriacimi v USA a stal sa akoby ikonou toho, čo v praxi znamená gréckokatolícky františkán. Jeho pokojný život navyše inšpiroval jedného z rímskokatolíckych františkánskych frátrov, aby prišiel žiť do tejto gréckokatolíckej komunity. 

Gréckokatolícki františkáni boli medzi gréckokatolíkmi v USA známy svojou charizmou duchovného sprevádzania, duchovných cvičení a obnov, ale v mnohých prípadoch pri nedostatku kňazov aj vo farskej pastorácii. Pomáhali aj s misiami, či pôstnymi kázňami. Boli duchovnými viacerých gréckokatolíckych ženských reholí v USA. Od roku 1981 bol členom tejto komunity aj súčasný metropolita Pittsburghu William Skurla, ktorý však vzhľadom na pastoráciu na Západe USA, - kde bol ďaleko od komunity, -  z rehole v deväťdesiatych rokoch vystúpil.

Od roku 1997 boli gréckokatolícki františkáni členmi provincie Nanebovzatia Matky Božej v USA. V roku 2019, ako predpríprava na ukončenie fungovania kláštora boli pozostatky siedmich kňazov a jedného brata prenesené z kláštorného cintorína na cintorín v Beaver Meadows, PA. Budúcnosť zostávajúcich gréckokatolíckych františkánov bude pravdepodobne v jednom z rímskokatolíckych kláštorov.

Pokoj a dobro ktoré priniesli našim veriacim v USA však ostáva zapísané zlatými písmenami v dejinách našej tamojšej cirkvi. Za krásne fotky z ich dejín patrí obrovské poďakovanie o. Jeromovi, ktorý tak učinil z lásky ku gréckokatolíkom na Slovensku. Buď Bohu vďaka za všetko, čo gréckokatolícki františkáni za desaťročia pôsobenia vykonali v USA medzi našimi veriacimi dobrého.

Po gréckokatolíckych benediktínoch, baziliánoch, benediktínkach, klariskách a sociálnych sestrách je to ďalšia rehoľa, ktorá zatvára brány svojho kláštora pre našich veriacich v USA. Gréckokatolícki františkáni pôsobia v susednej Mukačevskej eparchii, kde najznámejším členom je vladyka Nil, apoštolský administrátor eparchie.

-

Zdroj: Košická eparchia / Daniel Černý

( TK KBS, ke, dce; ml ) 20210107036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]