[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 24. 03. 2023   Meniny má Gabriel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Oáze v Bernátovciach vzniklo improvizované karanténne mestečko
P:3, 07. 01. 2021 09:25, DOM

Košice 7. januára (TK KBS/Rádio LUMEN) V zariadení pre ľudí bez domova v Oáze v Bernátovciach vzniklo improvizované karanténne mestečko. Pozostáva z obytných aj sanitárnych kontajnerov, ktoré poslúžia na dočasné ubytovanie ľudí bez domova, ktorí sa ocitnú v karanténe kvôli ochoreniu COVID-19. Kontajnery Oáze prenajal Košický samosprávny kraj za symbolické 1 euro ročne. Podrobnosti zisťovala Mária Čigášová z Rádia LUMEN.

Pandémia skomplikovala život aj ľuďom bez domova. V Oáze v Bernátovciach, ktoré vedie kňaz Peter Gombita upravili režim pobytu. Ľudia, ktorí chcú do nocľahárne či útulku prísť, sa musia dať otestovať na COVID-19, pričom Oáza chce vytvoriť testovacie miesto pre týchto ľudí. „Tí ľudia, ktorí sú na ulici, aby sme ich otestovali a vtedy ich môžeme previesť k sebe," uviedol.


V Oáze s podporou Košického kraja postavili pre svojich klientov, ale aj pre ľudí bez domova priamo z ulice 14 unimobuniek pre približne 20 ľudí. V tomto karanténnom mestečku majú k dispozícii hygienické zariadenia a niektoré unimobunky sú určené pre zdravotnícky personál a ľudí dohliadajúcich na dodržiavanie karantény.


„Bežní ľudia majú problém vydržať 10 dní v karanténe a bezdomovec, ktorý miluje slobodu viac ako bežní ľudia (...) on si je pánom sám sebe. Sloboda je viacej ako to, čo vlastne ponúkame niekedy. Takže tá kapacita si myslím, že postačuje zatiaľ, pokiaľ sa nezhorší situácia vonku," uviedol pre Rádio LUMEN.


Unimobunky v karanténnom mestečku by podľa kňaza Gombitu našli využitie, aj keď pominie pandémia. Môžu byť napríklad k dispozícii pri iných pohromách alebo na bývanie týraným a osamelým matkám s dieťaťom. Oáza poskytuje v súčasnosti strechu nad hlavou trom stovkám ľudí bez domova.

-

Zdroj: Rádio LUMEN, Mária Čigášová

( TK KBS, rlu, mci; ml ) 20210107029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]