[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 03. 2023   Meniny má Soňa      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Východisko zo súčasnej situácie nám podľa S. Zvolenského ukazuje sám Ježiš
P:3, 30. 12. 2020 07:35, DOM

Bratislava 30. decembra (TK KBS) Východisko zo súčasnej situácie nám podľa bratislavského arcibiskupa metropolitu Mons. Stanislava Zvolenského ukazuje samotný Ježiš. Ako povedal v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu KBS, únava ľudí v súčasnosti vzniká z ťarchy opatrení v boji proti koronavírusu. “Ale v živote vždy máme obmedzenia, ktoré musíme znášať. Je prirodzené z obmedzení utekať, vyhnúť sa im, obísť ich, nedodržať ich. Ale teraz sme sa učili, že obmedzenia sú prejavom lásky k vlastnému životu a ostatným. Platí to vždy, ale počas pandémie sme si to viac uvedomili,” povedal s tým, že prijatie obmedzení má v živote veľkú hodnotu. “Môže to byť tréning, keď pandémia pominie, že obmedzenia budeme vždy prijímať z lásky k iným, aby ľudský život bol krajší, správnejší. Vždy tu bude utrpenie, ale rozhodujúci je Ježišov prístup, ktorý prijal utrpenie s láskou. Nevieme utrpenie odstrániť, ale vieme ho posvätiť. Budeme ho žiť s láskou. Nezlomí nás. Nezhorkneme pri utrpení. Toto je výzva pri pandémii,” zdôraznil Mons. Zvolenský.

V roku 2020 bolo pre bratislavského arcibiskupa metropolitu radostné vždy po uvoľnení opatrení vidieť viac ľudí na bohoslužbách. “Aj keď to nebola plná kapacita kostolov. Mal som tiež radosť, keď ľudia pri najtvrdších obmedzeniach zdieľali videá a fotografie ako žili duchovným životom a prežívali svätú omšu pri počítači. Boli to radostné chvíle, v ktorých som obdivoval ako viera žije napriek ťažkostiam,” povedal. Čas bez verejného slávenia bohoslužieb bol pre neho časom uvedomenia si, že spoločenstvo nemôže byť fyzicky spolu, ale neprestáva byť spoločenstvom. “Do popredia sa dostal rozmer, že cirkev slávi sväté omše za všetkých, aj keď bez účasti ľudu. Kňazi sa liturgiu hodín väčšinou modlia sami, ale modlia sa v mene cirkvi za všetkých. Aj keď sme sami, modlíme sa za všetkých,” upozornil.

Končiaci sa rok Mons. Zvolenského viac naučil používať elektronické komunikačné prostriedky. “Tento rok sme to využívali z núdze. V budúcnosti to môže byť veľká pomôcka. Zároveň sme však zistili, ako nám chýba fyzické stretnutie,” dodal. Bratislavský arcibiskup metropolita si nedáva na prelome rokov osobitné predsavzatia. “Skôr si dávam predsavzatia na duchovných cvičeniach. K novému občianskemu roku nemám zvyk si dávať predsavzatia,” uviedol v rozhovore s TK KBS Mons. Stanislav Zvolenský.

( TK KBS, rp; rp ) 20201230001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]