[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 28. 11. 2021   Meniny má Henrieta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikán vydal zásady pre spravodlivý prístup k vakcínam
P:3, 29. 12. 2020 16:50, ZAH

Vatikán 29. decembra (RV) „Vakcína s rovným prístupom pre všetkých. Dvadsať bodov pre spravodlivejší a zdravší svet“ – pod týmto názvom vyšiel spoločný dokument vatikánskej Komisie COVID-19 a Pápežskej akadémie pre život.

Nóta publikovaná 29. decembra sa zaoberá otázkou vakcín proti ochoreniu COVID-19 v troch tematických okruhoch: „základné princípy a hodnoty“, „výskum a výroba“, „schválenie, distribúcia a podávanie“. Formuluje tiež orientačné línie pre ďalšiu prácu vatikánskej komisie v tejto oblasti so šiestimi cieľmi.

Dokument zdôrazňuje zásadnú rolu vakcín v boji s pandémiou, a to nielen pre individuálne zdravie, ale pre ochranu zdravia všetkých. Komisia COVID-19 a Pápežská akadémia pre život pripomínajú svetovým lídrom, že vakcíny musia byť dodané všetkým spravodlivým a rovným spôsobom, s uprednostnením tých, čo ich viac potrebujú.

V duchu nedávneho vianočného posolstva pápeža Františka Urbi et orbi, dokument nabáda svetových lídrov, aby nepodľahli pokušeniu „nacionalizmu v oblasti vakcín“ a povzbudzuje štáty k vzájomnej spolupráci, a nie konkurenčnému boju.

Na čele Komisie COVID-19, ktorú zriadil pápež František ešte počas prvej vlny pandémie, je kardinál Peter K. A. Turkson, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj. „Sme vďační vedeckej komunite za vyvinutie vakcíny v rekordných časoch; teraz je na nás zaručiť, že bude prístupná všetkým, zvlášť tým najzraniteľnejším. Je to otázka spravodlivosti. Musíme preukázať raz a navždy, že sme jedna ľudská rodina“, uviedol kard. Turkson v súvislosti s vydaním spoločného dokumentu.

Podľa slov arcibiskupa Vincenza Pagliu, ktorý je predsedom Pápežskej akadémie pre život, „pri pandémii COVID-19 sa ukázala vzájomná previazanosť ľudstva“. „Spolu s Komisiou pracujeme s mnohými partnermi na ukazovaní poučení, ktoré si ľudstvo môže vziať a na rozvíjaní etiky rizika a solidarity na ochranu tých najzraniteľnejších zo spoločnosti“.

V 20-bodovej nóte sú viaceré odkazy na relevantné dokumenty, vrátane najnovšej Nóty Kongregácie pre náuku viery o morálnosti použitia špecifických vakcín. V úvode sa zdôrazňuje potreba nezužovať zápas s pandémiou len na organizačnú stránku, ale pamätať na dlhodobý horizont, ako aj na rozhodujúci význam ľudských postojov a spoločnej ochoty ku konverzii:

„Popri nasadení sa v akútne naliehavej činnosti je pri reagovaní na pandémiu dôležité zároveň pamätať na dlhodobé efekty, aby sa mohlo dosiahnuť „uzdravenie“, ktoré bude globálne a regenerujúce. Veď ak sa odpovede obmedzia len na rovinu organizačnú a riadiacu, bez opätovného preverenia predpokladov, ktoré viedli k súčasným ťažkostiam, a bez nadobudnutia ochoty nás všetkých ku skutočnej konverzii, nedôjde k tým premenám spoločností a sveta, ktoré nepochybne potrebujeme (porov. Encyklika Fratelli tutti, 7).“

( TK KBS, RV, jb; rp ) 20201229025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]