[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 28. 07. 2021   Meniny má Krištof       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikán vydal zásady pre spravodlivý prístup k vakcínam
P:3, 29. 12. 2020 16:50, ZAH

Vatikán 29. decembra (RV) „Vakcína s rovným prístupom pre všetkých. Dvadsať bodov pre spravodlivejší a zdravší svet“ – pod týmto názvom vyšiel spoločný dokument vatikánskej Komisie COVID-19 a Pápežskej akadémie pre život.

Nóta publikovaná 29. decembra sa zaoberá otázkou vakcín proti ochoreniu COVID-19 v troch tematických okruhoch: „základné princípy a hodnoty“, „výskum a výroba“, „schválenie, distribúcia a podávanie“. Formuluje tiež orientačné línie pre ďalšiu prácu vatikánskej komisie v tejto oblasti so šiestimi cieľmi.

Dokument zdôrazňuje zásadnú rolu vakcín v boji s pandémiou, a to nielen pre individuálne zdravie, ale pre ochranu zdravia všetkých. Komisia COVID-19 a Pápežská akadémia pre život pripomínajú svetovým lídrom, že vakcíny musia byť dodané všetkým spravodlivým a rovným spôsobom, s uprednostnením tých, čo ich viac potrebujú.

V duchu nedávneho vianočného posolstva pápeža Františka Urbi et orbi, dokument nabáda svetových lídrov, aby nepodľahli pokušeniu „nacionalizmu v oblasti vakcín“ a povzbudzuje štáty k vzájomnej spolupráci, a nie konkurenčnému boju.

Na čele Komisie COVID-19, ktorú zriadil pápež František ešte počas prvej vlny pandémie, je kardinál Peter K. A. Turkson, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj. „Sme vďační vedeckej komunite za vyvinutie vakcíny v rekordných časoch; teraz je na nás zaručiť, že bude prístupná všetkým, zvlášť tým najzraniteľnejším. Je to otázka spravodlivosti. Musíme preukázať raz a navždy, že sme jedna ľudská rodina“, uviedol kard. Turkson v súvislosti s vydaním spoločného dokumentu.

Podľa slov arcibiskupa Vincenza Pagliu, ktorý je predsedom Pápežskej akadémie pre život, „pri pandémii COVID-19 sa ukázala vzájomná previazanosť ľudstva“. „Spolu s Komisiou pracujeme s mnohými partnermi na ukazovaní poučení, ktoré si ľudstvo môže vziať a na rozvíjaní etiky rizika a solidarity na ochranu tých najzraniteľnejších zo spoločnosti“.

V 20-bodovej nóte sú viaceré odkazy na relevantné dokumenty, vrátane najnovšej Nóty Kongregácie pre náuku viery o morálnosti použitia špecifických vakcín. V úvode sa zdôrazňuje potreba nezužovať zápas s pandémiou len na organizačnú stránku, ale pamätať na dlhodobý horizont, ako aj na rozhodujúci význam ľudských postojov a spoločnej ochoty ku konverzii:

„Popri nasadení sa v akútne naliehavej činnosti je pri reagovaní na pandémiu dôležité zároveň pamätať na dlhodobé efekty, aby sa mohlo dosiahnuť „uzdravenie“, ktoré bude globálne a regenerujúce. Veď ak sa odpovede obmedzia len na rovinu organizačnú a riadiacu, bez opätovného preverenia predpokladov, ktoré viedli k súčasným ťažkostiam, a bez nadobudnutia ochoty nás všetkých ku skutočnej konverzii, nedôjde k tým premenám spoločností a sveta, ktoré nepochybne potrebujeme (porov. Encyklika Fratelli tutti, 7).“

( TK KBS, RV, jb; rp ) 20201229025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]