[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 17. 01. 2021   Meniny má Nataša       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nové motu proprio uskutočňuje ekonomickú reformu Rímskej kúrie
P:3, 28. 12. 2020 15:58, ZAHVatikán 28. decembra (RV) Apoštolským listom motu proprio „Lepšia organizácia“ z 26. decembra zrealizoval pápež František už prv pripravované rozhodnutie v záujme zvýšenia ekonomicko-finančnej transparentnosti a efektívnosti vo Vatikáne. Týka sa presunutia fondov Štátneho sekretariátu do správy APSA (Správa majetku apoštolskej stolice) a pod kontrolu Ekonomického sekretariátu.

Motu proprio o niektorých kompetenciách v ekonomicko-finančnej oblasti nesie podľa počiatočných slov textu názov „Lepšia organizácia“ (Una migliore organizzazione). Jeho text dnes oficiálne publikovalo Tlačové stredisko Svätej stolice spolu s komunikátom stručne vysvetľujúcim cieľ a kontext dokumentu:

„Svätý Otec vydal motu proprio, ktorým dáva legislatívnu podobu tomu, čo už napísal v liste 25. augusta 2020 štátnemu sekretárovi. Toto motu proprio predstavuje ďalší dôležitý krok v reforme kúrie. Toto rozhodnutie prichádza pred 1. januárom, aby sa uplatnilo v rozpočte na rok 2021. Komisia zriadená Svätým Otcom kvôli presunu ekonomických a finančných funkcií Štátneho sekretariátu na Správu majetku apoštolskej stolice vo veci hospodárenia a na Ekonomický sekretariát vo veci kontroly, ktorá pracovala v posledných týždňoch, bude pokračovať na upresnení niektorých technických detailov až do 4. februára tak, tak ako sa plánovalo.

Tánto nová normatíva zníži počet ekonomických vedúcich pracovníkov Svätej stolice a skonkretizuje ekonomickú a finančnú správu, riadenie a rozhodovanie v dikastériách slúžiacich na tento účel. Týmto chce Svätý Otec dosiahnuť lepšiu organizáciu Rímskej kúrie a ešte špecializovanejšie fungovanie Štátneho sekretariátu, ktorý bude môcť slobodnejšie pomáhať pápežovi a jeho nástupcom v záležitostiach väčšieho významu pre dobro Cirkvi. Tzv. „Administratívny úrad“ Štátneho sekretariátu, keďže už nebude mať v náplni spravovanie či rozhodovanie ohľadom fondov a investícií, zníži svoj rozsah.

Motu proprio zavádza väčšiu kontrolu a lepšiu viditeľnosť aj pre „Halier svätého Petra“ (Obolo di San Pietro) a pre fondy, ktoré pochádzajú z darov veriacich. Okrem toho sa posilňuje špecifické kontroly pre niektoré subjekty prepojené so Svätou stolicou, ktoré spravujú účty a zdroje pochádzajúce z darov. Týmito rozhodnutiami vyjadruje Svätý Otec svoj osobný zástoj, ako aj úsilie Rímskej kúrie o väčšiu transparentnosť, jasnejšie oddeľovanie funkcií, účinnejšiu kontrolu a lepšie prispôsobenie ekonomickej stránky Svätej stolice misii Cirkvi, aby tak Boží ľud, ktorý pomáha svojou štedrosťou a podporuje misiu Rímskeho biskupa, mohol to robiť s dôverou, že jeho príspevky budú spravované adekvátne, transparentne a s náležitou kontrolou.“( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20201228058   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]