[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 03. 2023   Meniny má Soňa      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pandémia prehĺbila diskrimináciu kresťanov
P:3, 28. 12. 2020 13:40, ZAH

Bratislava 28. decembra (TK KBS) Za posledný rok sa počet prenasledovaných kresťanov na celom svete zvýšil a pandémia vyvolala nové formy ich diskriminácie. V Pakistane, Indii a Bangladéši boli kresťania vylúčení zo štátnej pomoci počas lockdownu a takisto bolo pre nich ťažšie dostať sa do nemocníc na ošetrenie liekom proti COVID-19. Informuje o tom medzinárodná organizácia Open Doors, ktorá sleduje situáciu kresťanov vo svete a podporuje prenasledovaných v 60 krajinách.

Cristian Nani, vedúci talianskej kancelárie Open Doors, v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas zdôrazňuje, že stále sa dosť nehovorí tlaku na kresťanov, ktorý im robí zo života peklo. Obsahuje napríklad sťažený prístup k vzdelávaciemu systému, zdravotnej starostlivosti alebo zamestnaniu, čo znamená, že sú porušené základné práva veriacich. „Pandémia sa stala multiplikátorom diskriminácie kresťanov,“ hovorí Nani.

„Za zmienku stojí konkrétny príklad. Väčšina kresťanov z Indie, Bangladéša a Pakistanu, ktorým sme prišli pomôcť pred Vianocami, nemala prístup k štátnej pomoci občanom týchto krajín. Pri distribúcii prvej pomoci v boji proti koronavírusom, ako sú masky a dezinfekčné prostriedky, boli systematicky diskriminovaní, hovorí šéf talianskej kancelárie Open Doors. - Preto sme počas výluky zorganizovali ďalšiu podpornú kampaň, ktorú sme nazvali „Poslední v rade“, pretože sú na konci. Kvôli viere im dokonca odmietajú prístup do nemocníc. V moslimskom Somálsku boli kresťania obviňovaní zo šírenia vírusu ako neveriaci. V Nigérii sa lockdown stal príležitosťou pre útoky islamských teroristov na kresťanské komunity. Počuli sme o mnohých vraždách, útokoch, únosoch.“

Vedúci talianskej kancelárie Open Doors poukazuje na stále nepreskúmaný rozmer prenasledovania kresťanských žien, ktorým je ich sexuálne vykorisťovanie. Platí to najmä v krajinách ako India a Pakistan. Poukazuje na to, že Severná Kórea zostáva stále na čele krajín, kde sú Kristovi nasledovníci roky najviac prenasledovaní. V tomto roku bolo najväčšie protikresťanské násilie zaznamenané v Nigérii, Kamerune, Stredoafrickej republike, Konžskej demokratickej republike, Burkine Faso a Mali. Mierne sa zlepšila situácia v Sudáne, keď bol zrušený zákon o islamskom odpadlíctve, ktorý výrazne obmedzil náboženskú slobodu.

( TK KBS, RV pl, rp; rp ) 20201228049   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]