[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 03. 2023   Meniny má Soňa      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Testy PCR zo Slovenska už slúžia núdznym obyvateľom Ríma
P:3, 26. 12. 2020 19:05, ZAH

Rím 26. decembra (RV) Prvú časť testov PCR darovaných zo Slovenska už dala Pápežská charita k dispozícii pre chudobných Ríma. Prvých 4 000 testov sa použije najmä na pretestovanie obyvateľov charitných zariadení, ktoré v zimnom období prichýlili ľudí bez domova.

Svätý Otec sa takto počas Vianoc podelil s darom zo Slovenska, ktorý dostal pri príležitosti nedávnej návštevy prezidentky Zuzany Čaputovej. Celkovo 10 000 PCR testov poskytla Vatikánu v spolupráci so SlovakAid slovenská firma MultiplexDX, ktorú pri audiencii u pápeža Františka v pondelok 14. decembra zastupoval v delegácii biochemik Pavol Čekan.

Obyvatelia Ríma, ktorí nemajú stabilnú strechu nad hlavou a sú v situácii núdze, sa tak môžu dať zdarma otestovať na COVID-19. Realizáciu zabezpečila Pápežská charita (Elemosineria Apostolica) v spolupráci s Inštitútom Medicina Solidale a zdravotníckym zariadením IFO San Gallicano. Akcia je koordinovaná s magistrátom hlavného mesta Talianska – Roma Capitale.

Inštitút Medicina Solidale Onlus (IMES) sa už 17 rokov venuje zápasu s ochoreniami spojenými s chudobou a zlepšovaniu prístupu k zdravotnej starostlivosti pre sociálne znevýhodnených. „Diagnostika na COVID umožnila prijať do ubytovacích zariadení osoby, ktoré by inak zostali na ulici,“ píše IMES vo svojom komuniké, v ktorom vyjadruje vďaku pápežovi Františkovi za túto formu pomoci.

Organizácia poďakovala zároveň aj riaditeľovi Pápežskej charity kardinálovi Konradovi Krajewskému, ktorý sa ako pápežský almužník počas celého roka pohybuje v teréne medzi ľuďmi v núdzi a zabezpečuje kontakty s darcami. Pred Vianocami osobne prevzal zásielku slovenských PCR testov z rúk pracovníkov Veľvyslanectva SR pri Svätej stolici.

Ako je známe, pápežský almužník sa medzičasom sám ocitol v nemocnici s pozitívnym nálezom COVID-19, podľa dostupných správ našťastie s ľahším priebehom.

( TK KBS, RV jb; ml ) 20201226005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]