[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 01. 10. 2023   Meniny má Arnold      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor vladyku Petra Rusnáka, bratislavského eparchu, kňazom
P:3, 26. 12. 2020 09:06, DOM

Bratislava 26. decembra (TK KBS) Bratislavský eparcha Peter Rusnák napísal list kňazom. TK KBS ho prináša v plnom znení.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Svetlom na konci tunela nášho života je príchod Božieho dieťaťa na tento svet!

Drahí bratia kňazi,

sme na konci občianskeho roka 2020 a musíme povedať, že máme za sebou nie ľahké obdobie. Pandémia COVID 19 postihla celý svet a dá sa povedať, že ochromila nielen ekonomiku, ale hlboko vstúpila do medziľudských vzťahov, obmedzila nám život, na aký sme boli zvyknutí a všetkým nám nastavila zrkadlo, že svoj život nemáme pevne v rukách, tak ako sme si to mysleli. V posledných dňoch som v médiách zachytil správu, ktorú hlásateľ komentoval, ako svetlo na konci tunela, keď hovoril, že už počas vianočných sviatkov bude k dispozícii očkovacia látka, ktorá zvráti tento dramatický nárast ochorení. Dal by Boh, aby to tak bolo.

Všetci túžime po úprimnom a pokojnom prežívaní nielen sviatočných, ale aj každodenných pracovných dní bez ohrozenia na zdraví, aby sme sa, ako rodina mohli bez obáv stretávať a vytvárať pevné rodinné, spoločenské, ako aj pracovné vzťahy. No dobre vieme, že náš život neohrozuje, len COVID 19, ten nám len ukázal obraz, akými v skutočnosti sme. Veľakrát plní strachu, pochybovania, podozrievania a hlavne nespokojnosti, že sú narušené naše plány.

Po hriechu našich prarodičov sme sa všetci dostali do tunela strachu a pochybovania (Gn 3, 9 -10), do tunela závisti (Gn 4, 5), do tunela žiadostivosti (2 Sam 11, 2 -4) a svetlom na konci tohto tunela nášho života je príchod Božieho dieťaťa na tento svet. U evanjelistu Matúša čítame: „ Krajina Zabulon a krajina Neftali, na ceste k moru, za Jordánom, Galilea pohanov! Ľud bývajúci v temnotách uvidel veľké svetlo. Svetlo zažiarilo tým, čo sedeli v temnom kraji smrti.“ (Mt 4, 14 -16).

Ježiš Kristus je tým svetlom, ktoré osvecuje náš život a robí ho novým. Preto sa narodil a prišiel na tento svet, aby sme mali život a aby sme ho mali v hojnosti. Prišiel ako nemohúce dieťa, aby v plnosti času vydal svedectvo o Otcovej láske. Prijal kríž a smrťou zničil smrť a daroval nám život. Vtelenie Boha je nádejou pre človeka, ktorý stratil život, je istotou, že Boh nás nezavrhol, ale naopak vo svojom Synovi nám zjavuje lásku, ktorá spasí svet.

Každý nový život, ktorý prichádza na tento svet je nádejou a zdrojom radosti. Keď pozeráme na betlehemské jasle vidíme Lásku, ktorá prišla medzi nás. Nech je táto Láska pre každého z Vás bratia kňazi svetlom a zdrojom sily pri ohlasovaní radostnej zvesti. Nech Vás naplňuje pokojom a istotou, že nás Boh neopustil, ale naopak v každom čase dáva silu a svetlo pre náš život.

V novom roku 2021 nás čaká ešte jedna dôležitá skutočnosť, ktorou je sčítanie obyvateľov našej krajiny. Sčítanie obyvateľstva je logistický náročná udalosť s veľkým dosahom, nielen pre jednotlivé spoločenské a národnostné komunity žijúce v našej vlasti, ale tak isto aj pre cirkev, ktorá pôsobí v našej krajine. Samotné priznanie sa k svojej cirkevnej komunite nie je len holý štatistický údaj. Od týchto výsledkov sa priamo, či nepriamo odvíjajú práva a benefity, ktoré napomáhajú slobodnému pôsobeniu cirkvi.

Preto Vám drahí otcovia kladiem na srdce, aby ste vhodným spôsobom povzbudili a boli nápomocní našim veriacim, aby sa slobodne, ale so všetkou hrdosťou prihlásili k našej Gréckokatolíckej cirkvi, ktorá hrdo nesie odkaz našich vierozvestcov svätých Cyrila a Metoda a ktorá v novodobých dejinách našich národov, tak Slovákov ako aj Rusínov vydávala nádherné svedectvo ľudskosti a humánnosti – keď celá Európa prežívala fašistické besnenie –, ako aj svedectvo vernosti Kristovej Cirkvi a jeho námestníkovi Svätému Otcovi v čase komunistickej diktatúry.

Nech Vás a Vašich blízkych, ako aj veriacich Vám zverených naplní radosť týchto sviatočných dní, ktoré nám približujú pravdu našej viery, že Boh sa vtelil a stal sa jedným z nás. Zostúpil, aby my sme mohli vystúpiť.

vladyka Peter

Zdroj: Obežník Bratislavskej eparchie

( TK KBS, rp; rp ) 20201226003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]